אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש עיריית מעלות תרשיחא: "לא אתן היתרי בנייה לקרקעות מדינה" צילום: נשיונל פוטוגראפיק

ראש עיריית מעלות תרשיחא: "לא אתן היתרי בנייה לקרקעות מדינה"

רמ"י פרסמה מכרז ל-509 יח"ד במחיר מוזל, ובעיריית מעלות תרשיחא טוענים כי שכונה "חלשה" תביא לפגיעה ביציבות הכלכלית של הרשות ומאיימים לבטל את הסכם הגג עם המדינה. ראש העירייה: "אקטע את ידי לפני שאחתום על תוכנית שמחזירה את מעלות תרשיחא להיות מעברה"

05.11.2020, 13:33 | שלומית צור

רשות מקומית נוספת מאיימת לבטל את הסכם הגג עם המדינה, בשל ההשלכות הכלכליות של בנייה מואצת למגורים על הרשות. אמש (ד') פרסמה רמ"י מכרז לשיווק קרקעות בעיר מעלות תרשיחא בגליל המערבי, המיועדות להקמת 509 יחידות דיור במחיר מופחת, בשכונת גבעת הנשיא פרס. בתגובה מאיים ראש העירייה ארקדי פומרנץ כי לא ייתן היתרי בנייה ואף לבטל את הסכם הגג. זאת בשל ההשלכות הכלכליות על הרשות.

קראו עוד בכלכליסט

"אני מקפיא לאלתר את כל היתרי הבנייה במכרז רמ"י", אומר פומנץ. "אקטע את ידי לפני שאחתום על תוכנית שמחזירה את מעלות תרשיחא להיות מעברה. רמ"י, באמצעות משרד השיכון, מובילה את הנצחת הפריפריה ומחזירה את מצבה הסוציו-אקונומי של מעלות תרשיחא לשנות ה-50".

ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא, צילום: גיל  נחושתן ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא | צילום: גיל נחושתן ארקדי פומרנץ, ראש עיריית מעלות תרשיחא, צילום: גיל  נחושתן

לדברי פומרנץ, משמעות שיווקה של קרקע למגורים במחיר מופחת, היא השקעה זניחה בעלויות פיתוח. "הכתובת על הקיר כבר מעכשיו, מדובר בשכונה מועמדת בטוחה לפרויקט שיקום שכונות בתוך עשור, דבר שיכביד ויקשה על קידום הפריפריה בצפון ויוביל שוב להישענות והיזקקות למענקי איזון ועזרה מהמדינה כעניים המשחרים לפתחה", הוא אומר.

העיר מעלות תרשיחא, צילום: נשיונל פוטוגראפיק העיר מעלות תרשיחא | צילום: נשיונל פוטוגראפיק העיר מעלות תרשיחא, צילום: נשיונל פוטוגראפיק

לפני שבועיים נחשף בכלכליסט דוח מיוחד שערך משרד הפנים הבוחן את השלכות הסכמי הגג על רשויות מקומיות שמצויות בהליכי דיור מואץ. בין היתר נמצא כי מעלות תרשיחא בה נחתם הסכם גג בשנת 2017, צפויה לגדול האוכלוסייה ב-17% בתוך 5 שנים, מ-25 אלף תושבים בשנת 2019 ל-30 אלף תושבים בעוד 5 שנים.

מנגד, בעוד בעיר 260 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר המשלמים ארנונה שלא למגורים, ב-5 השנים הקרובות צפויים לגדול שטחים אלה ב-23 אלף מ"ר בלבד. על כן קובע הדוח כי על הרשות לקבל מענקים בסך 1.6 מיליון שקל בשנה מהמדינה, או לאכלס 38 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר על מנת להבטיח שקופת הרשות תהייה מאוזנת.

במעלות תרשיחא טוענים כי בשבועות האחרונים ביקשו מרמ"י לשווק קודם כל את שטחי המסחר והתעסוקה, ולבחון את הביקושים לשטחים אלה טרם ישווקו המכרזים למגורים. אך בפועל, המכרז שפורסם אתמול, מציע לשיווק קרקעות למגורים. "אני מודיע בזאת כי הנחיתי ברגע זה את מהנדס העיר על אי מתן היתרי בנייה באופן מיידי ולהפסיק לאלתר כל מגע עם רשות מקרקעי ישראל" כתב פומרנץ ליורי גמרמן, מנהל אגף בכיר הנדסה ופיתוח ברמ"י.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות