אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות איומי ראש עיריית מעלות - רמ"י משעה פעילותה בעיר צילום: גיל נחושתן

בעקבות איומי ראש עיריית מעלות - רמ"י משעה פעילותה בעיר

מכרז שפרסמה רמ"י לשיווק קרקע ל-509 דירות מוזלות במעלות תרשיחא, עורר את זעמו של ראש העירייה שהודיע כי לא ייתן היתרי בנייה לפרויקט שיביא לקריסה כלכלית של העיר. בתגובה הודיעה רמ"י כי תשעה כל פעילות בעיר לרבות תקציבים ומכרזים לשטחי תעסוקה

05.11.2020, 18:30 | שלומית צור

הסכסוך בין ראש עיריית מעלות תרשיחא לרשות מקרקעי ישראל מעלה הילוך: מכרז שפרסמה אתמול רמ"י לשיווק קרקע ל-509 דירות מוזלות במעלות תרשיחא, עורר את זעמו של ראש העירייה ארקדי פומרנץ, שהודיע מוקדם יותר היום כי לא ייתן היתרי בנייה לקבלנים שיזכו במכרז, מאחר והקמת מאות דירות במחיר מוזל תביא לקריסה כלכלית של העיר. רמ"י הודיעה בתגובה כי נוכח התנהלות ראש העירייה, הרשות משעה את כל פעילותה בעיר, לרבות השקעת תקציבי פיתוח ופרסום מכרזים לשטחי תעסוקה מניבי ארנונה.

קראו עוד בכלכליסט

"אני מקפיא לאלתר את כל היתרי הבנייה במכרז רמ"י", אמר מוקדם יותר פומרנץ. "אקטע את ידי לפני שאחתום על תוכנית שמחזירה את מעלות תרשיחא להיות מעברה. רמ"י, באמצעות משרד השיכון מובילה את הנצחת הפריפריה ומחזירה את מצבה הסוציואקונומי של מעלות תרשיחא לשנות ה-50".

מעלות תרשיחא , צילום: נשיונל פוטוגראפיק מעלות תרשיחא | צילום: נשיונל פוטוגראפיק מעלות תרשיחא , צילום: נשיונל פוטוגראפיק

לדברי פומרנץ, משמעות שיווקה של קרקע למגורים במחיר מופחת, היא השקעה זניחה בעלויות פיתוח. "הכתובת על הקיר כבר מעכשיו, מדובר בשכונה מועמדת בטוחה לפרויקט שיקום שכונות בתוך עשור, דבר שיכביד ויקשה על קידום הפריפריה בצפון ויוביל שוב להישענות והיזקקות למענקי איזון ועזרה מהמדינה כעניים המשחרים לפתחה".

במעלות תרשיחא טוענים כי בשבועות האחרונים ביקשו מרמ"י לשווק קודם כל את שטחי המסחר והתעסוקה, ולבחון את הביקושים לשטחים אלה טרם ישווקו המכרזים למגורים. אך בפועל, המכרז שיצא לאוויר אתמול, מציע לשיווק קרקעות למגורים. "הנני מודיע בזאת כי הנחיתי ברגע זה את מהנדס העיר על אי מתן היתרי בנייה באופן מיידי ולהפסיק לאלתר כל מגע עם רשות מקרקעי ישראל", כתב פומרנץ במכתב ליורי גמרמן, מנהל אגף בכיר הנדסה ופיתוח ברמ"י.

מנגד ברמ"י טוענים כי פרסום המכרז בוצע בתיאום ובידיעת פומרנץ, ומכנים את התנהלותו "מופרכת", ואף מודיעים על השעיית הפעילות בעיר. "רשות מקרקעי ישראל דורשת מראש העיר מעלות לחזור בו מההודעה נגד שיווק 509 יחידות הדיור בשיטת מחיר מופחת", נמסר מרמ"י .

"שיטת השיווק, שמבטיחה גם מחצית מיחידות הדיור לבני העיר, תואמה עם ראש העיר, אף אתמול בשיחה טלפונית, זאת בהמשך לרצף שיחות ותיאומים עם ראש העיר במהלך החודש האחרון. העיר מעלות חתומה על הסכם אסטרטגי עם ממשלת ישראל. נוכח ההתנהלות המופרכת של ראש העיר, רמ״י משעה את כל פעילותה במעלות תרשיחא לרבות הקצאות קרקע לתעסוקה ולבני מקום וכן השקעת תקציבי פיתוח, תקציבים למוסדות ציבור, ותקציבים לשיקום תשתיות בעיר הוותיקה ולתשתיות על".

לפני שבועיים נחשף ב"כלכליסט" דו"ח מיוחד שערך משרד הפנים הבוחן את השלכות הסכמי הגג על רשויות מקומיות שמצויות בהליכי דיור מואץ. בין היתר נמצא כי מעלות תרשיחא בה נחתם הסכם גג בשנת 2017, צפויה לגדול האוכלוסיה ב-17% בתוך 5 שנים, מ-25 אלף תושבים בשנת 2019 ל-30 אלף תושבים בעוד 5 שנים. מנגד, בעוד בעיר 260 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר המשלמים ארנונה שלא למגורים, ב-5 השנים הקרובות צפויים לגדול שטחים אלה ב-23 אלף מ"ר בלבד. על כן קובע הדו"ח כי על הרשות לקבל מענקים בסך 1.6 מיליון שקל בשנה מהמדינה, או לאכלס 38 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר על מנת להבטיח שקופת הרשות תהייה מאוזנת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות