אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביג תפתח את מתחמי הקניות שלה ביום ראשון: "אנחנו לא קניון" צילום: bigcenters.co.il

ביג תפתח את מתחמי הקניות שלה ביום ראשון: "אנחנו לא קניון"

פירצה בהגדרות התקנות המיוחדות להתמודדות עם הקורונה שהגישה אמש הממשלה מאפשרת לדעת הנהלת ביג לפתוח את המתחמים שלה ביום ראשון הקרוב. החברה פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה: "מרכזי ביג לא הוגדרו מעולם כקניון או יריד או שוק קמעונאי, ועל כן אינם נכללים בסוגי חנויות הרחוב שפתיחתן תיאסר"

06.11.2020, 09:55 | אורנה יפת
ביג ממשיכה להילחם על פתיחת מרכזי הקניות שלה והבוקר פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וליועצת המשפטית של המשטרה, אילת אלישר, בהודעה כי היא פותחת את המתחמים שלה ביום ראשון.

קראו עוד בכלכליסט

בביג מצאו פירצה בהגדרות טיוטת התקנות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה, שהגישה אמש הממשלה ליושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שלדעת יועציה המשפטיים של החברה מאפשרים לה לפתוח את המתחמים.

"בהתאם לתיקון לתקנות, עם כניסתן לתוקף ביום ראשון 8.11.2020 בשעה 06:00, תותר פתיחתן של 'חנויות רחוב' (כהגדרתן בתיקון לתקנות), למעט 'חנות כאמור הפועלת בקניון מקורה, בקניון שאינו מקורה הכולל 20 חנויות או בתי עסק לפחות, בשוק קמעונאי או ביריד'", קובעות התקנות.

מרכז ביג בבאר שבע. האם הוא קניון או חנויות רחוב?, צילום: חיים הורנשטיין מרכז ביג בבאר שבע. האם הוא קניון או חנויות רחוב? | צילום: חיים הורנשטיין מרכז ביג בבאר שבע. האם הוא קניון או חנויות רחוב?, צילום: חיים הורנשטיין

בביג טוענים כי המתחמים שלה לא הוגדרו מעולם קניונים ואינם עונים להגדרה של קניון, אלא נכללים בהגדרה של חנויות רחוב, ולכן על פי ההגדרת התקנות אמש, היא אינה מנועה מפתיחת המרכזים שלה.

"ביג מפעילה ברחבי הארץ מרכזי ביג אשר החנויות בהם עונות להגדרה 'חנויות רחוב', ובכוונתה לפתוח את מרכזי ביג, בהתאם לתיקון לתקנות", כתב חי גאליס מנכ"ל קבוצת ביג ליועץ המשפטי לממשלה. "למען הסר ספק נבהיר כי מרכזי ביג לא הוגדרו מעולם כקניון, ואינם נכנסים תחת הגדרת רישוי של "קניון" או "יריד" או "שוק קמעונאי" ועל כן אינם נכללים בסוגי חנויות הרחוב שפתיחתן תיאסר".

בצו רישוי עסקים מוגדר קניון "כמרכז קניות במבנה מקורה וסגור מכל צדדיו, שיש לו כניסה משותפת אחת לפחות ושבו 10 בתי עסק לפחות, ששטחו הכולל 1,000 מ"ר לפחות".

"מרכזי ביג אינם עונים להגדרה זו – הם אינם מבנה מקורה וסגור מכל צדדיו, ואין להם כניסה משותפת", מציינת החברה בפנייתה.

חי גאליס מנכ"ל ביג. פנייה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חי גאליס מנכ"ל ביג. פנייה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט חי גאליס מנכ"ל ביג. פנייה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט

"חנויות מרכזי ביג זהות בכל מאפייניהן לחנויות ברחובה של עיר, שפתיחתן הותרה בתיקון לתקנות, ואיננו רואים כל הוראה בתקנות אשר יש בה כדי לאסור על פתיחתן. לאור העובדה שמרכזי ביג אינם 'קניון', לא על פי הגדרת המחוקק ולא משום בחינה מהותית, אין מנוס מהמסקנה שהמילים 'קניון שאינו מקורה הכולל 20 חנויות ובתי עסק לפחות', אינן מתייחסות אליהם. כאמור, נוכח הוראות התיקון לתקנות, עם כניסת התקנות לתוקף בכוונת ביג מרכזי קניות לפתוח את מרכזי ביג".

עוד מוסיפה החברה כי "לאור הפרסומים השגויים ככל הנראה בכלי התקשורת, מהם עולה כי הממשלה התכוונה למנוע את פתיחת מתחמי החנויות הפתוחים לרחוב, דבר הנסתר מלשון התקנות, ראינו לנכון לפנות אליכם בהודעה זו. למותר לציין כי החנויות והעסקים במרכזי ביג יקפידו על כל כללי התו הסגול ואף מעבר למתחייב, למען שמירת בריאותם של בעלי העסקים והקונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות