אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיעים בוול סטריט דווקא אוהבים את הפיצול הפוליטי בארה"ב צילום: רויטרס

המשקיעים בוול סטריט דווקא אוהבים את הפיצול הפוליטי בארה"ב

לפי ניתוח של הגרדיאן, העובדה שהדמוקרטים קרובים לשליטה בבית הלבן אך לא הצליחו להעביר לשליטתם את הסנאט משחקת לטובת וול סטריט: מובטח מבוי סתום חקיקתי למשך שנתיים והדבר ימנע העלאת מסים ורגולציה קשוחה יותר; "הרבה חברות רוצות לראות המשך של הסטטוס קוו", אמר אנליסט בכיר

07.11.2020, 12:23 | שירות כלכליסט

בוול סטריט אולי לא אוהבים אי ודאות אבל המשקיעים נראים מאושרים מהקרב הצמוד על נשיאות ארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

אם, כפי שנראה כרגע, ג'ו ביידן יהיה הנשיא הבא של ארה"ב, הוא יהיה כנראה הנשיא הראשון שנכנס לתפקיד כאשר אין לו שליטה גם בסנאט וגם בבית הנבחרים מאז ג'ורג' בוש הבן. הדבר מבטיח מבוי סתום מבחינה חקיקתית בשנתיים הראשונות של נשיאותו. לפי ניתוח של הגרדיאן, נראה שבוול סטריט דווקא אוהבים את התסריט הזה, שבו לסנאט לא יהיה תמריץ רב להחליט על חבילת סיוע גדולה לנפגעי הקורונה שהדמוקרטים קיוו לה, ויחסום העלאת מסים אפשרית, תוכניות סיוע גדולות ורגולציה קשוחה יותר.

ג ג'ו ביידן | צילום: רויטרס ג

המדדים בוול סטריט זינקו שוב ביום חמישי, והיתה זו הפעם הראשונה מאז 1982 שהדאו ג'ונס וה-S&P500 עלו בלפחות 1% במשך ארבעה פרקי מסחר רצופים. בעקבות זאת, ובעקבות המשך העליות אמש, רשמו המדדים המובילים את התוצאות הטובות ביותר שלהם מאז אפריל: דאו ג'ונס רשם עלייה של 7.1%, וה-S&P500 והנאסד"ק עלו ב-7.4% ו-9% בהתאמה.

אוליבר ג'ונס, כלכלן שווקים בכיר ב-Capital Economics אמר לגרדיאן: "בהחלט יש הקלה כלשהי מכך שדברים כמו מדיניות מסים נוקשה יותר ורפורמות תאגידיות נרחבות אינן נראות באופק, כל עוד לדמוקרטים לא צפויה שליטה נוספת בסנאט. עקרונית זה הולך להיראות יותר כמו המשך של הסטטוס קוו, שהוא התוצאה שהכי הרבה חברות רוצות לראות".

בראד מקמילן, סמנכ"ל השקעות ב-Commonwealth Financial Network, ייחס חלק מהעליות למהלך החלק של הבחירות, ולסבירות הגבוהה לתוצאה סופית מהירה יחסית. במבט קדימה, מקמילן אמר שהשווקים מעודדים מכך שתכניות סיוע פרוגרסיביות גדולות שממשל ביידן עשוי לרצות ליישם לא יעברו עקב הפיצול בסנאט. "התוכנית הכלכלית של ביידן כללה העלאת מסים תאגידיים ומסי הון, שיכולים להפריע מאוד לשווקים. הסיכון של 'גל כחול' (שליטה דמוקרטית מלאה בבית הלבן, בסנאט ובבית הנבחרים) וניו דיל ירוק חדש אינם כעת על השולחן", לדברי ג'ונס.

ההתלהבות בשווקים מממשלה מפוצלת היא תופעה שקיימת כבר עשורים. ב-2018, לאחר שהמצביעים העבירו את השליטה בבית הנבחרים לדמוקרטים, השווקים נסקו. "התקופות הטובות יותר הן כאלה בהן הבית התחתון והעליון מפוצלים מבחינת מנהיגות", כך אמרה מלודי הובסון, יועצת כלכלית. מאז יום שלישי השווקים עלו גם בזכות הסיכוי להגדלת ההוצאות ממשלתיות על תשתית שעשויות להזרים מיליארדים בכספי מסים לשיקום ושיפור מערכות האנרגיה והתחבורה של המדינה.

גם חברות הביג טק, שעמדו בזמן ממשל טראמפ בפני חקירות ניגוד עניינים, חשות הקלה לנוכח התוצאות. מניות פייסבוק, אפל, אמזון, נטפליקס וגוגל החלו להתערער מעט לקראת הבחירות אחרי חודשים רווחיים ביותר במהלך מגפת הקורונה. "עם הרפובליקנים שצפויים לשלוט בסנאט, הסיכוי לשינויים חקיקתיים גדולים בחוקי ההגבלים העסקיים נראים קלושים בעיניי משקיעים", כך אמר דן אייבס מחברת Wedbush Securities למשקיעים ביום חמישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות