אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון מתמזגות צילום: אביהו שפירא

בלעדי

מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון מתמזגות

מחלבות רמת הגולן תחזיק ב־60% מהמחלבה הממוזגת, ו־40% הנותרים יוחזקו על ידי בעלי מחלבת שומרון. המחלבה המאוחדת תגלגל יותר מ־100 מיליון שקל בשנה

08.11.2020, 08:26 | נווית זומר

לראשונה זה 13 שנה מיזוג בענף המחלבות בישראל: ל"ממון" נודע שבסוף השבוע, לאחר מו"מ שנמשך למעלה משנה, מחלבות רמת הגולן ומחלבת השומרון חתמו על הסכם מיזוג ביניהן. המחלבה הממוזגת תגלגל מחזור שנתי של יותר מ־100 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

מחלבות רמת הגולן מצויה בבעלות הקיבוצים סאסא, שמיר, גדות, אורטל, עין זיוון ויורשי רפי איתן ז"ל. כעת היא תחזיק ב־60% מהמחלבה הממוזגת, ו־40% הנותרים יוחזקו על ידי בעלי מחלבת שומרון - המנכ"ל דורון אקהויז, יהושע חגואל ומשה בכר.

מחלבות רמת הגולן בקצרין, צילום: אביהו שפירא מחלבות רמת הגולן בקצרין | צילום: אביהו שפירא מחלבות רמת הגולן בקצרין, צילום: אביהו שפירא

גם גד רצתה

המיזוג הוא בשורה לתחרות בענף ולצרכנים. שוק מוצרי החלב נחשב ריכוזי ונשלט על ידי תנובה ושטראוס (ובפער אחריהם טרה), ומאז 2007 - אז רכשה טרה את מחלבת צוריאל - לא בוצעו בענף מיזוגים. לפני שלוש שנים, מחלבת גד תחת הבעלות החדשה של קרן השקעות לנטרן ניסתה להתמזג עם מחלבות רמת הגולן והמהלך כשל. טרם לכך קדם ניסיון לרכוש את מחלבות השומרון, שכשל גם הוא.

מחלבות רמת הגולן סובלת מרווחיות נמוכה שכן היא מייצרת בעיקר משקאות חלב טרי ועמיד ושמנת עמידה, שנמצאים תחת פיקוח מחירים. בנוסף היא ספקית החלב למותג הפרטי של שופרסל - שבו הרווחיות נמוכה עוד יותר. כעת יתווספו לשורותיה מוצרים רווחיים יותר כמו גבינות קשות, יוגורטים וכדומה, ויכולת התחרות שלה תגדל משמעותית.

במסגרת הרכישה תועתק מחלבת השומרון מבנימינה למחלבת רמת הגולן בקצרין, והמרכז הלוגיסטי של מחלבת השומרון בעמק חפר ישמש את המחלבה הממוזגת. המעבר למחלבה בקצרין, שהושקע בה המון בשיפור הציוד, יאפשר להרחיב את מגוון המוצרים ולייעל את הייצור.

מתנה למיזוג: מענק

תחת הבעלות המשותפת ועם הגב הפיננסי של הקיבוצים, השאיפה היא להתחרות בגד על דירוג המחלבה הרביעית בגודלה - תוך ניצול חולשתה של טרה. אחרי ששווייה של המחלבה יושבח בעקבות המיזוג, כך נודע, תישקל הכנסת שותף חיצוני – או לחלופין הנפקת מניות המחלבה בעתיד בבורסה בתל־אביב. שולי שגב, מנכ"ל מחלבות רמת הגולן ימשיך בתפקידו כמנכ"ל המחלבה הממוזגת, ורמי זיו מקיבוץ סאסא ישמש כיו"ר .

אילוסטרציה, צילום: מיקי נעם אלון אילוסטרציה | צילום: מיקי נעם אלון אילוסטרציה, צילום: מיקי נעם אלון

המיזוג יאפשר למחלבה "החדשה" לקבל מענק מיוחד של עד 10 מיליון שקל, שהממשלה מציעה למחלבות קטנות כדי לעודד תחרות בענף. מחלבות רמת הגולן הייתה אמורה לקבל את המענק אך הוא הוקפא משום שלא הקימה קו מוצרי יוגורט, כפי שנדרש בתנאים לקבלתו.

מחלבת שומרון, בדומה למחלבות גד, מתמחה בגבינות בלקניות, גבינות שמנת, וכן יוגורטי צאן ובקר. בנוסף, היא מייצרת עבור רמי לוי את המותג הפרטי שלו בגבינות לבנות, לאבנה, גבינה בולגרית וכו'.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות