אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שבוע קלינטק

"המשאב הכי דומיננטי בישראל אינו גז אלא שמש והיא של כולנו"

דורית בנט, מנכ"לית אנרגיה מתחדשת אילת-אילות, הסבירה בוועידת כלכלה חדשה נטולת פחמן של כלכליסט: "מה יותר בטוח מייצור של חשמל מבוזר על כל גג בישראל, ללא נקודת תורפה אסטרטגית לתקיפות אויב?".;לדבריה, חובה לקבוע תוכנית שמגדירה מטרת יעד של 50% אנרגיה מתחדשת עד שנת 2030 ו-100% אנרגיה מתחדשת עד שנת 2050

08.11.2020, 15:52 | תומר הדר

"קיימת הזדמנות נפלאה למדינת ישראל להפוך למעצמת אנרגיה נקיה", כך אמרה דורית בנט -מנכלי"ת, אנרגיה מתחדשת אילת-אילות, בוועידת כלכלה חדשה

נטולת פחמן של כלכליסט.

"העולם מתחמם מאז 1960 ב-1.2 מעלות צלזיוס בממוצע, הדבר בדוק ואף מתועד", אמרה בנט. "ריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספרה עבר את ה-0.4%, הקרח בגרינלנד הולך ונעלם והרס כלכלי אדיר נגרם בעולם: נזקי הוריקנים, אסונות שחברות הביטוח כבר מסרבות לבטח, מלחמות על משאבים כגון מים ומזון, מצב שהמערב לא יכוע כיצד להתמודד עמו, חום קיצוני ועוד" .

ועם זאת לדבריה, "יש לנו את היכולת והמודלים הכלכליים לצאת מזה, אנו צריכים רק להחליט וליישם, השינוי יכול להיות מהיום, אך בישראל נמצא גז טבעי ואנו בבעיה. העולם נוטש את הגז ואילו אנו מנסים לעשות ממנו עסקים.

"המשאב הכי דומיננטי בישראל אינו גז אלא שמש והיא של כולנו. חשמל סולארי זול מנפט וגם מגז טבעי, אך לנו מספרים שללא גז אין רציפות ייצור, מודיעים לנו שנשב בחשיכה בלילות ובקור בחורף. הדבר אינו נכון, יש פתרונות ויש טכנולוגיית אגירה המאפשרת לנו לעשות זאת באופן כלכלי אשר יתאים לכל דורש. מספרים לנו שללא גז אין ביטחון אנרגטי ושלא נהיה תלויים ביבוא ממדינות זרות, אך השמש היא שלנו, לא ניתן לסגור אותה ליומיים כדי לכופף את ידי חברת החשמל. מה יותר בטוח מייצור של חשמל מבוזר על כל גג בישראל, ללא נקודת תורפה אסטרטגית לתקיפות אויב?"

דורית בנט , צילום: אולפן כלכליסט דורית בנט | צילום: אולפן כלכליסט דורית בנט , צילום: אולפן כלכליסט

"אנו שומעים סיפורים לפיהם אנרגיה סולארית תתפוס כל חלקה טובה בישראל הצפופה – אך הדבר אינו נכון. 60% מהאנרגיה של ישראל יכולה להגיע מכיסוי גגות, קירוי חניונים ומחלפים. מבטיחים לנו שקרן העושר תתמלא מתמלוגי הגז, היא יכולה גם להתמלא מסטארט-אפים. ההחלטה מהיכן יגיעו התמלוגים היא החלטה שרירותית. מבטיחים לנו כניסה אגדית של אנרגיות מתחדשות עד שנת 2050 – אך האקלים לא מחכה לנו. חלון ההזדמנויות שעומד בפנינו הוא חלון קצר לנסות להשאיר את ההתחממות הגלובלית על 2 מעלות פלוס בלבד. איננו יכולים לחכות עד לשדרוגי התשתיות של חברת חשמל – ניתן כיום לשלב אינטרסים של המגזר הפרטי עם מיזמים עסקיים – המדינה היתה צריכה להכין עוד אתמול תוכנית לאנרגיה מתחלפת לשנת 2050", הדגישה בנט.

"אך מה עלינו לעשות כדי שהדבר יקרה"?, שואלת בנט ועונה: "תוכניתי מגדירה מטרת יעד של 50% אנרגיה מתחדשת עד שנת 2030 ו-100% אנרגיה מתחדשת עד שנת 2050. מדינות ה- OECD כבר קבעו יעדים דומים. יש להחליט מיידית על פיילוטים לאגירה במקומות שבהם הרשת מוגבלת, זאת במקום לקבוע עוד עמודים ומתקנים אשר מייצרים קרינה.

שדה סולארי בקיבוץ סמר, צילום: איתמר גרינברג שדה סולארי בקיבוץ סמר | צילום: איתמר גרינברג שדה סולארי בקיבוץ סמר, צילום: איתמר גרינברג

"יש להדגים זאת באילת ובערבה. יש לבנות תוכנית ניהול רשת חשמל על בסיס מיקרו גריד אזורי – ניהול מקומי של ביקוש ושימוש בגיבוי הרשת הארצית. זה עדיף גם לחברת החשמל שלא צריכה לשנע כמויות חשמל אדירות מצד אחד לשני. יש לאפשר ליצרנים להיות שותפים בעלויות ההקמה וההתאמה של התשתיות הנדרשות. יש לערוך תוכנית מתאר ארצית לגגות.

"בישראל התוכניות הן רק לקרקעות, אך הגגות הם נדל"ן שימושי. יש להחליט כי כל מבני הציבור בישראל יהיו גם יצרנים וגם צרכנים. נחסוך שינוע של חברת חשמל ונהפוך את החשמל למקור מניב.

"מעבר לכך, יש לעודד את חדירתם של רכבים חשמליים לשוק. יש להיגמל מדלק וזיהום, יש לחדש תוכניות באקדמיה, כך שבמקום הנדסת גז שתכשיר את הדור הבא של עובדי שברון, יוצגו תוכניות ללימודי אנרגיה מתחדשת. והכי חשוב: לא נקדם הורדת צינור גז לאילת. לא נקדם תשתיות נפט. במקומם נעצים את התושבים שבורכו בשמש שתביא לעצמאות אנרגטית. באילת- אילות כבר עשינו זאת. במלונות, בקניונים, אנו מייצרים 100% אנרגיה נקיה. כך ניפטר מתחנות מזהמות של נפט ומזוט באילת. אנו מייצרים שוק אנרגיה נקיה המשתלב בבורסה, מייצר מקומות עבודה, מעניק במה ליזמות וגם תורמים לאיכות הסביבה", סיכמה דברי בנט. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות