אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קמלה האריס: הכתובת של ענקיות הטכנולוגיה בבית הלבן? צילום: איי אף פי

פרשנות

קמלה האריס: הכתובת של ענקיות הטכנולוגיה בבית הלבן?

סגנית הנשיא הנבחר הסתמכה על אליטת עמק הסיליקון לתרומות לקמפיינים לאורך הקריירה הפוליטית שלה; בחודשים האחרונים היא אמנם נקטה קו תקיף נגד ענקיות הטכנולוגיה - אך נמנעה מתמיכה ברעיון של פירוקן

08.11.2020, 20:19 | ויקי אוסלנדר

קמלה האריס (56) עשתה השבוע היסטוריה, כשנבחרה לכהן כסגנית נשיא ארה"ב. היא תהיה האישה הראשונה למלא תפקיד זה, כמו גם האישה השחורה והאישה הראשונה ממוצא אסייתי שנבחרה לתפקיד.

בנאום הניצחון שנשאה היא הכירה תודה לנשים שסללו את דרכה לזכות בתפקיד הבכיר ביותר שהחזיקה בו אי־פעם אישה בפוליטיקה האמריקאית. אך למרות המכשולים שעברה ונצחונה התקדימי, אין בכך הוכחה כי האומה האמריקאית התקדמה משמעותית בכל הנוגע לענייני גזע ומגדר. באותו מרוץ היסטורי הצביעו 71 מיליון אמריקאים לטראמפ, מי שלעג להאריס על היותה אישה ושחורה, כינה אותה "nasty" ופקפק באמריקאיות שלה.

קראו עוד בכלכליסט

קמלה האריס. אובמה הגדיר אותה "מבריקה, מסורה וקשוחה", צילום: איי אף פי קמלה האריס. אובמה הגדיר אותה "מבריקה, מסורה וקשוחה" | צילום: איי אף פי קמלה האריס. אובמה הגדיר אותה "מבריקה, מסורה וקשוחה", צילום: איי אף פי

בהינתן גילו המתקדם, ביידן, שיחגוג 78 סמוך להשבעתו, הגדיר עצמו לא אחת כ"מועמד מעבר" וסירב להצהיר כי ירוץ לקדנציה שנייה אם יבחר. כך, הבחירה בהאריס אינה רגילה, אלא מביאה לידי ביטוי את עתיד הנהגת המפלגה הדמוקרטית, כפי שמשתקף בעיניהם של ביידן והמטה שלו. הסנאטורית מקליפורניה היא אולי האישה הראשונה להיבחר, אך היא עשתה זאת כשמאחוריה הישגים שהפכו אותה למועמדת ראויה בזכות עצמה.

היא נולדה וגדלה בברקלי קליפורניה, לחוקרת סרטן שהיגרה בגיל 19 מהודו, ולכלכלן שהיגר מג'מייקה. הוריה נפגשו באוניברסיטת ברקלי, שם היו פעילים בתנועה לזכויות האזרח. כילדה, האריס השתתפה בתוכנית לשילוב גזעי בבתי הספר הציבוריים ונסעה כל יום מביתה בשכונה שחורה ברובה אל בית הספר שנמצא ברובע לבן משגשג. אירועים אלה דחפו אותו לפעול למען חקיקה שמטרתה לחסל בתי כלא פרטיים ועונשי מינימום חובה. זאת כחלק מהצעה רחבה לסיום כליאה המונית, שממנה נפגעת באופן לא פרופורציונלי האוכלוסייה השחורה בארה"ב. האריס היתה גם קול דומיננטי נגד מדיניות ההגירה של טראמפ, ובעד פיתוח מסלול אזרחות למהגרים לא חוקיים.

 

אחרי שסיימה לימודי כלכלה ומדע המדינה באוניברסיטה היוקרתית הווארד, האריס השלימה לימודי משפטים באוניברסיטת קליפורניה. היא מילאה שורת תפקידים בפרקליטות המחוזית וב־2003 נבחרה כתובעת המחוזית של סן פרנסיסקו. באותה תקופה נבנו קשריה העמוקים עם עמק הסיליקון, המלווים אותה עד היום. האריס הסתמכה על אליטת עמק הסיליקון לתרומות לקמפיינים לאורך הקריירה הפוליטית שלה, כאשר ייתכן כי בתמורה היא נמנעה מקידום חקיקה משמעותית להגבלת כוחן. במקום זאת, היא דחפה את ענקיות הטכנולוגיה לפעול בנושאים כמו הפצת פורנו נקמה ותעשיית המין המקוונת.

בחודשים האחרונים, כשהמחלוקת סביב ענקיות הטכנולוגיה התעצמה, האריס נקטה קו תקיף. את פייסבוק, למשל, הגדירה "חסרת אחריות" וטענה כי יש לבחור בנשיא שיהיה אמיץ דיו כדי לטפל במונופולים של עמק הסיליקון. עם זאת, היא נמנעה מתמיכה ברעיון של פירוק ענקיות הטכנולוגיה, ואף שלא קידמה חקיקה שהועילה לחברות, היא נחשבת לידידה של העמק. 

 

ב־2010 נבחרה האריס לתובעת הכללית של מדינת קליפורניה. בין השאר, היא תמכה באינטנסיביות בזכויות הפלה, יוזמות להתמודדות עם שינוי האקלים, קידום התאזרחות למהגרים לא חוקיים וזכויות להטב"ק. בה בעת, עיקר פועלה זכור בהקשר למשבר הפיננסי והגנות שקידמה עבור בעלי בתים ונגד מלווים.

 

במהלך המו"מ עם ממשל אובמה סירבה האריס לחבילת חילוץ פדרלית בגובה 4 מיליארד דולר ובסופו של דבר השיגה 25 מיליארד דולר עבור בעלי הבתים בקליפורניה. בנוסף, היא סייעה בהליכי ההעמדה לדין של הבנקים הגדולים על חלקם במשבר ודחפה למיסוי על עסקאות פיננסיות כדי לממן תוכניות חילוץ ובריאות. למרות מהלכים אלה, בוול סטריט נשמעה אנחת רווחה כאשר ביידן בחר בהאריס כסגניתו. בעיני רבים במערכת הפיננסית היא נחשבת לקול מתון והגיוני יותר ממועמדים אחרים כמו אליזבת וורן או ברני סנדרס. לזכותה גם עמדה העובדה כי מעולם לא התביישה לחזר אחרי תורמים גדולים באירועים אקסקלוסיביים.

 

 

עם ג עם ג'ו ביידן. לא התחייב שירוץ לכהונה נוספת | צילום: גטי אימג'ס עם ג

ב־2013 כינה אותה הנשיא אובמה, "מבריקה, מסורה וקשוחה, בדיוק התכונות שאתה רוצה למצוא במי שמופקד על ניהול החוק במדינה". על התבטאותו לפיה האריס היא "התובעת הכללית הכי חתיכה במדינה", הוא התנצל. ב־2016, אחרי שתי קדנציות כתובעת כללית, נבחרה האריס כסנאטורית מטעם מדינת קליפורניה. לאורך כהונתה היא ביקרה את המדיניות הכלכלית של ממשל טראמפ ודיברה בעד הפחתות מסים עבור מעמד הביניים, שוויון שכר מגדרי וזיכויי מס בדיור.

אבל את העלייה המטאורית שלה במפלגה אי אפשר לייחס למדיניות כלכלית או בריאותית שניסתה לקדם, אלא למיומנותה כתובעת חריפה. בשלוש השנים האחרונות זכתה האריס להכרה ציבורית אחרי שתשאלה באסרטיביות את התובע הכללי דאז ג'ף סשנס ומאוחר יותר את המועמד לכהונה בבית המשפט העליון, ברט קוואנו — הכרה שהיא ניסתה לתרגם במהירות לקמפיין לנשיאות, שהתפוגג בדצמבר 2019. רק שלושה חודשים אחרי שפרשה מהמרוץ, ואחרי שהיה ברור כי ביידן יזכה במועמדות של המפלגה הדמוקרטית, הביעה תמיכה פומבית בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות