אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה בפייק ניוז: פייסבוק מאיימת לסגור קבוצות שמפרות את מדיניות החברה צילום: שאטרסטוק

המלחמה בפייק ניוז: פייסבוק מאיימת לסגור קבוצות שמפרות את מדיניות החברה

פייסבוק מנסה בימים האחרונים טקטיקה חדשה במסגרתה היא משנה את תנאי הפעילות של קבוצות שמשמשות להפצת מידע כוזב ומאלצת את מנהלי הקהילות הללו לאשר כל פוסט שעולה בהן באופן ידני למשך 60 יום בלי אפשרות לערער על ההחלטה ואף מאיימת לסגור אותן לגמרי

09.11.2020, 12:09 | שירות כלכליסט
במסגרת מאבקה בדיסאינפורמציה המופצת על מערכת הבחירות לנשיאות החלה פייסבוק לשים,קבוצות במעין סטטוס "על תנאי", כך לפי דיווח של "הוושינגטון פוסט".

קראו עוד בכלכליסט

זהו הניסיון האחרון של הרשת החברתית עד כה להאט את התפשטות המידע השגוי והניסיונות לערער על הלגיטימיות של הבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר.

מעתה, אם וכאשר יבחינו בחברה בקבוצה – פרטית או ציבורית – שמתפרסמים בה יותר מדי פוסטים שמפרים את תקנות הקהילה, מנהלי הקבוצה יאלצו לאשר באופן ידני כל פוסט חדש. הדרישה הזו תישאר בתוקף למשך 60 ימים , ולקבוצה לא תהיה שום אפשרות לערער או לעקוף את הדרישה.

כך בפייסבוק מתכוונים לעקוב מקרוב אחר האופן בו אדמינים או מודרטורים מנהלים את פרסום הפוסטים במהלך החודשיים הקרובים הללו, ועלולים אף להחליט לסגור קבוצה לגמרי אם זו תמשיך להרשות פרסום פוסטים בעייתיים. השינוי זה הופך את האנשים שמנהלים בהתנדבות את הקבוצות לאחראיים הבלעדיים למה שקורה בתוכן.
צנזורה בפייסבוק , צילום: שאטרסטוק צנזורה בפייסבוק | צילום: שאטרסטוק צנזורה בפייסבוק , צילום: שאטרסטוק

"אנחנו דורשים באופן זמני מהמנהלים והמודרטורים של חלק מהקבוצות הפוליטיות והחברתיות בארה"ב לאשר את כל הפוסטים, זאת אם לקבוצה יהיו מספר הפרות של תקנות ניהול הקהילות מצד החברים בה", מסר דובר פייסבוק, לאונרד לם. עוד הוסיף כי בחברה נקטו במהלך "על מנת להגן על המשתמשים בתקופה חסרת תקדים זו".

ההגבלה החדשה מגיעה לאחר מספר צעדים שבהם נקטו בחברה בשבוע שעבר כדי לבלום את ההתפשטות של תיאוריות קונספירציה וקריאות לאלימות בהמתנה לתוצאות הבחירות בארה"ב. עוד לפני הבחירות בפייסבוק הכריזו כי לא יפרסמו באופן זמני מודעות פוליטיות לאחר סגירת הקלפיות והשיקו תגית לשימוש במקרה שבו אחד המועמדים יכריז ללא ביסוס על ניצחונו. התיוג הזה הודבק לכמה פוסטים שפרסם הנשיא היוצא דונלד טראמפ בשבוע האחרון כשטען שניצח בבחירות לנשיאות ללא ביסוס.

בנוסף החברה אימצה טקטיקות נוספות וזמניות שיקלו עליה להתמודד עם הזינוק בפרסום מידע שגוי ותיאוריות קונספירציה. כך למשל, הודיעה כי תקשה על מציאת מונחים הקשורים לערעור הלגיטימיות של ספירת הקולות, ותפחית את ההפצה של סרטוני בשידור חיהקשורים לבחירות.

מקורביו של טראמפ השתמשו בעמודים שונים וקבוצות בפייסבוק כדי להפיץ מאז הבחירות תיאוריות קונספירציה חסרות בסיס, לפיהן הדמוקרטים מנסים "לגנוב" את הבחירות עבור המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן. ביום חמישי, לפני ההודעה הרשמית על ניצחונו של ביידן, הסירו בפייסבוק את אחת הקבוצות הגדולות ביותר שקראה למחות על תוצאות הבחירות, בשם STOP THE STEAL (עצרו את הגניבה), שבה היו חברים 360 אלף משתמשים. מפייסבוק נמסר כי הסירו את הקבוצה בשל "קריאות מדאיגות לאלימות" וניסיונות לדה לגיטימציה של הליך הבחירות.

עם זאת, בפייסבוק לא פרסמו באופן רשמי את ההנחיות החדשות לגבי הקבוצות, כך שבשלב זה לא ברור אם בחברה בוחנים צעדים דומים נוספים שעדיין לא נחשפו.

מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק, צילום: איי אף פי מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק | צילום: איי אף פי מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק, צילום: איי אף פי

כמה מהקבוצות הראשונות שקיבלו את העונש נתפסו לא מוכנות. האדמינים של קבוצה ציבורית פופולארית המייצגת את העיר אברדין במדינת וושינגטון, למשל, גילו שהם יאלצו לאשר כל פוסט שעולה באמצעות התראה בפייסבוק, שבה נכתב כי כל הפוסטים "מחייבים אישור עד ל-4 בינואר". לקבוצה, שבה דנים לרוב באירועים ועסקים מקומיים, יש מעל 7,000 חברים והמדיניות היא נגד דיונים פוליטיים. "בשלב זה אנחנו מתלבטים אם לסגור את הקבוצה", הגיבה דב בליצ'ה, מעצבת גרפית מקומית שמשמשת כאדמינית של הקבוצה כבר עשור. "העבודה הנוספת והתסכול מכבידים עלינו".

פייסבוק ופלטפורמות מדיה חברתית אחרות מסתמכות במידה ניכרת על האדמינים בהתנדבות של הקבוצות כדי שינהלו את מרבית הפיקוח של הפוסטים המתפרסמים. במקרה של פייסבוק, משתמשים בשילוב של בינה מלאכותית ומנהלי תוכן מקצועיים לזיהוי תכנים בעייתיים במיוחד, אך לרוב ההחלטות הרגישות יותר ניתנות בידי האדמינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות