אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכתב אהבה לרשות המיסים קרדיט: יחצ

מכתב אהבה לרשות המיסים

טוב יעשו ראשי רשות המיסים אם במקום להוציא דו"חות שחורים משחור, יחשבו אסטרטגית, מה נכון למדינה, מה נכון לכלכלה, מה נכון לענף הנדל"ן, הן לקבלנים והן ללקוחות הקצה, כי מה שנכון לכל הגורמים הללו, יהיה בסופו של יום נכון גם לרשות המיסים

09.11.2020, 14:31 | רוני מזרחי

 מוגש מטעם DUN'S 100

בתור נשיא לשכת הקבלנים , בתור יזם 42 שנה ומשפחה שבונה את הארץ 60 שנה שבונה רבבות יחידות דיור בכל רחבי הארץ ובונה כיום אלפי דירות ב-36 פרויקטים ובתור אזרח שומר חוק, אני מכיר היטב בחשיבות הרבה שיש למערכת המיסוי שדרכה אנחנו, אזרחי מדינת ישראל, נהנים מתקציב המדינה שדרכו אנחנו מקבלים מגוון שרותים, בטחון, בריאות, חינוך ועוד.

בימים האחרונים פרסמתם כי במהלך ימי הקורונה ירדה באופן תלול הגבייה מעסקות נדל"ן, ובמיוחד ממס שבח ובחודש ספטמבר האחרון הירידה הגיעה לשיא - צניחה של 32 אחוזים לעומת ספטמבר אשתקד. יתרה מכך, מתברר כי מדובר בירידה קונסיסטנטית רצופה החל מכ-2018, זאת לאחר שבשנים קודמות היתה דווקא עלייה בגבייה.

אז ככה, ולידיעת ראשי רשות המיסים - קיים משל ערבית עירקית עתיקה בשם "משל הפרה": "אם יש לך פרה בחצר הבית, אל תתפתה לשחוט אותה, כי אתה רעב באותו רגע, אחרת למחרת לא יהיה לך מה לאכול. עדיף שתחלוב אותה ותהנה ממנה לאורך זמן" .

הנמשל למשל הפרה, שמובן, הינו התפיסה של רשות המיסים צריכה להיות של "חליבה" ולא חליה של "שחיטה". אנחנו, הנישומים, קטנים כגדולים, הם בני הברית שלכם ולא, חלילה, אויבים שצריך לשחוט אותם. והרי ברור שבעידן בו רוב רובם של הקבלנים מצויים בקשיים גדולים, שלא לדבר על מקרים של פשיטות רגל ובזמן שבמדינת ישראל ישנם כמיליון מובטלים, ההכנסות יירדו באופן תלול. ממש לא צריך להיות גאון כלכלי על מנת לצפות את התרחיש הזה.

אולם, וזה אולם גדול, טוב יעשו ראשי רשות המיסים אם במקום להוציא דו"חות שחורים משחור, יחשבו אסטרטגית, מה נכון למדינה, מה נכון לכלכלה, מה נכון לענף הנדל"ן, הן לקבלנים והן ללקוחות הקצה, כי מה שנכון לכל הגורמים הללו, יהיה בסופו של יום נכון גם לרשות המיסים.

דווקא החשיבה הכלכלית הליברלית המודרנית של משק פתוח וחופשי גורסת מינימום מיסוי של האזרחים, היא זו שתביא בסופו של יום לרשות המיסים הכנסות גבוהות יותר. ואני שואל: האם מס הרכישה הינו "פרה קדושה"? וכנ"ל, כמובן, מס שבח והיטלי השבחה? האם לא הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש ולבדוק באופן דיפרנציאלי כל מקרה ומקרה לגופו, זאת לפני שחרב הכורת מונפת עלינו ללא הנד עפעף?

ולדוגמא, האם מישהו בצמרת רשות המיסים בדק כמה המדינה מפסידה מידי שנה דווקא כתוצאה מהיטלי ההשבחה הדרקוניים שהופכים כמעט כל פרויקט תמ"א ללא כדאי כלכלי? שאם היו מפחיתים אותם, ולו רק חלקית, המדינה היתה נהנית מרבבות יחידות דיור במסגרת התמ"א מידי שנה, מה שהיה מניב הכנסות גבוהות פי כמה וכמה?

ובכן, דווקא התפיסה המיושנת הזו שתוקעת את הכלכלה דווקא בעת הזאת ומביאה את ענף הנדל"ן ואת מאות אלפי המועסקים בו אל עברי פי פחת, היא, היא שפוגעת בסופו שלדבר בנקודת הקצה גם בנתונים והמספרים של רשות המיסים.

רוני מזרחי רוני מזרחי רוני מזרחי

אנחנו, אלפי קבלנים ויזמים, שלוקחים אל עצמנו ימים ולילות סיכונים בלתי רגילים, שפגיעים לכל משברון כלכלי או סגר, בין אם מדובר בסגר "רגיל" בשטחים או סגרים בעידן הקורונה, שסופגים עלויות אדירות של עיכובים בפרויקטים והתראות חוזרות ונשנות מהבנקים המלווים, זקוקים בעת הזאת כאוויר לנשימה לגישה חדשה מרשות המיסים.

אם, למשל, יבטלו את מס הרכישה באופן גורף, המדינה תרוויח עשרות מונים יותר מאשר תפסיד, כביכול, כתוצאה מביטול המס, זאת משום שפעולה "קטנה" זו לבדה תייצר עוד רבבות עסקאות(!) שיניבו הרבה מאוד כסף לרשות המיסים. כנ"ל כל מיני היטלים שונים ומשונים שמכניסים את הקבלנים לכוננות ספיגה שלא לצורך ומסכנים את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים רבים. ראינו זאת בחודש 07/20 בעת הורדת מס הרכישה האחרונה.. !

ויש גם היבט ריגשי ואישי באינטראקציה בינינו, הקבלנים, לבין רשות המיסים. אנא, שפרו ולו רק בטיפה את יחסי הציבור שלכם, ובמקום ההודעות המאיימות שאתם שולחים לנישומים שמהם אתם מתפרנסים (ואם תרצו, אשמח להביא בפניכם דוגמאות), שילחו מפעם לפעם גם פרח, ברכה על נייר מבושם, אולי אפילו מכתב אהבה קטן אלינו.

אנא זיכרו: אנחנו לא "סטוץ" עבורכם, אלא רומן ארוך ובהתאם לכך גם נהגו !

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות