אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיעור התמותה העולמי מקורונה נמצא בירידה; 68% מהמתים - מעשר מדינות צילום: איי פי

ניתוח כלכליסט

שיעור התמותה העולמי מקורונה נמצא בירידה; 68% מהמתים - מעשר מדינות

שיעור התמותה העולמי עומד כעת על 2.5% מהחולים - לאחר שבאפריל עמד על 7%. מתוך כ-1.2 מיליון קורבנות, מעל 850 אלף הם מעשר מדינות - ארה"ב, הודו, ברזיל, רוסיה, צרפת, ספרד, ארגנטינה, בריטניה, קולומביה ומקסיקו. המדינה עם שיעור התמותה הגבוה ביותר היא בלגיה

09.11.2020, 14:59 | דורון ברויטמן

מאז תחילת משבר הקורונה התגלו כ-50.7 מיליון חולים כאשר כ-1.2 מיליון בני אדם נפטרו לאחר שחלו. מדובר בשיעור תמותה של 2.5%. שיעור התמותה העולמי מהקורונה במגמת ירידה מתמשכת מאז חודש אפריל, אז הוא הגיע לשיאו ועמד על כ-7%. מגמת הירידה בשיעור התמותה היא עדות להתמודדות מוצלחת עם הנגיף שהולכת ומתעצמת לאור העובדה שהשיעור היומי של החולים החדשים נשאר קבוע יחסית ונע בין 1%-2% מאז חודש מאי. במילים אחרות, גם כאשר מספר החולים ממשיך לעלות, שיעור התמותה ממשיך לרדת.

העולם, לכאורה, למד טוב יותר את התנהגות הנגיף, כיצד להתמגן מפניו ובעיקר מי עלול הכי הרבה להיפגע ממנו, ופועל בהתאם. מדיניות הסגרים, בעוצמתם המשתנה ממדינה למדינה, תרמה באופן ניכר להורדת התחלואה והתמותה במדינות אלו. אך כאשר הפסיקו עם מדיניות הסגרים הרי שהתחלואה חזרה ואף בעוצמה גדולה יותר. בימים האחרונים, בהמשך להקלות, נשברו שיאי התחלואה מקורונה בעולם. בצרפת למשל דווח אמש על כ-86 אלף נדבקים ביממה. במדינות שבהן מדיניות הסגרים הייתה בעוצמה נמוכה יותר, הרי שהתפשטות הנגיף בהן חמורה יותר. בארה"ב למשל, בארבעת הימים האחרונים נמצאו מעל 100 אלף חולים חדשים ביממה. כיצד ישפיע הגל השני בעולם על שיעור התמותה הכללי מהקורונה? נצטרך לחכות לפחות שבועיים כדי לדעת.

נכון להיום, 68% ממקרי התמותה בעולם, כ-853 אלף בני אדם, הם בעשר המדינות עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר: ארה"ב, הודו, ברזיל, רוסיה, צרפת, ספרד, ארגנטינה, בריטניה, קולומביה ומקסיקו. מובילה בראש, הן במספר הנדבקים והן במספר המתים היא ארה"ב, שבה התגלו מעל ל-10 מיליון חולים וכ-243 אלף מתים, המהווים כ-20% מכלל הנדבקים והמתים מקורונה בעולם. בשתי מדינות נוספות, הודו וברזיל, נפטרו מהנגיף יותר ממאה אלף בני אדם. שיעור התמותה הגבוה ביותר מבין המדינות המובילות הוא במקסיקו ועומד על 9.8% והמשמעות היא שכל חולה עשירי במקסיקו מת מהנגיף. פרט למקסיקו ובריטניה - שבה שיעור התמותה עומד על 4.1% - בכל שאר המדינות שיעור התמותה נע סביב 2.5%, בדומה לשיעור התמותה העולמי.

תמותה גבוהה נרשמה במדינות צפון אמריקה, שם מתרכזים כ-53% ממקרי התמותה בעולם. שיעור מקרי התמותה מסך כל המתים מהקורונה באירופה ובאסיה עומד על כ-22% בכל אחת מהיבשות. על פי הדיווחים המגיעים ממדינות אפריקה, עד כה מתו שם מהקורונה כ-45 אלף בני אדם, המהווים 3.5% ממקרי התמותה בעולם. גם כאשר בוחנים את הנתונים ביחס למיליון תושבים, הרי שהמגמה נשמרת כאשר בצפון ודרום אמריקה ישנם בהתאמה 620 ו-700 מתים לכל מיליון תושבים, באירופה מדובר על כ-400 מתים לכל מיליון תושבים ובאסיה כ-60 מתים לכל מיליון תושבים.

ברמת המדינה, בלגיה היא המדינה שבה מספר המתים לכל מיליון תושבים הוא הגבוה ביותר (בין מדינות עם מעל ל-10,000 נדבקים) ועומד על 1,125 מתים לכל מיליון תושבים. לאחר מכן ניתן למצוא את פרו עם 1,053 מתים לכל מיליון תושבים וספרד עם 830 מתים לכל מיליון תושבים. ישראל, דרך אגב, נמצאת במקום ה-30 בעולם, עם 291 מתים לכל מיליון תושבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות