אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פנייה ללשכת עוה"ד: מנעו ההכרזה על אילנה סקר כנציגה בוועדה לבחירת שופטים

נחשף בכלכליסט

פנייה ללשכת עוה"ד: מנעו ההכרזה על אילנה סקר כנציגה בוועדה לבחירת שופטים

ראש הלשכה אבי חימי מתכוון להכריז מחר על עו"ד סקר כנציגה בוועדה, וזאת לקדנציה שלישית - עד 2024; התנועה לטוהר המידות טוענת שלמועצה הארצית יש סמכות למנוע את ההכרזה לפחות עד לסיום בדיקת התלונה שהוגשה למשטרה בנושא ניגוד העניינים לכאורה בה היתה נתונה סביב מועמדות עו"ד צילי נוה לשיפוט

09.11.2020, 18:52 | ענת רואה

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי מתכוון להכריז מחר (ג') בערב על עו"ד אילנה סקר, כנציגת לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, לקדנציה שלישית, וזאת עד ינואר 2024. כך עולה מהזימון שנשלח לחברי המועצה הארצית בלשכה.

קראו עוד בכלכליסט

ההכרזה תיעשה מבלי שעו"ד חימי מתכוון לערוך בירור בישיבת המועצה בנוגע לניגוד העניינים לכאורה בו היתה נתונה עו"ד סקר ונחשף ב"כלכליסט", בעת שקיבלה מאז סוף 2015 תיקים מחברת כלל ביטוח ודנה במקביל ב-2016 במועמדותה לשיפוט של עו"ד צילי נוה, בכירה בכלל ואז גם רעייתו של יו"ר הדירקטוריון דני נוה, שנכשלה בקורס מיון מועמדים לשיפוט.

מימין: צילי נוה ואילנה סקר, צילום: עמית שעל מימין: צילי נוה ואילנה סקר | צילום: עמית שעל מימין: צילי נוה ואילנה סקר, צילום: עמית שעל

יממה לפני שההכרזה מתבצעת, פנתה לפני זמן קצר התנועה לטוהר המידות ל-44 חברי המועצה הארצית בלשכה והיא מבקשת מהם להפעיל את הסמכות הנתונה להם בחוק ולמנוע את ההכרזה.

כפי שפורסם בכלכליסט, רוב רובם של חברי המועצה הארצית מעדיפים לעצום את עיניהם ולא להתמודד עם השאלות הקשות העולות מהתנהלותה של עו"ד סקר. חלק מחברי המועצה הללו אמרו ל"כלכליסט" שממילא אין להם סמכות לעשות דבר מאחר שעו"ד סקר היא היחידה שהגישה מועמדות. במצב כזה, טוענים חברי מועצה, כללי לשכת עורכי הדין (בחירת נציג הלשכה בוועדות בחירה ובוועדות מינויים) קובעים בסעיף 5 כי ראש הלשכה פשוט יכריז על המועמד היחיד כזוכה.

אלא שעו"ד בעז ארד, חבר הצוות המשפטי של התנועה לטוהר המידות מפנה את חברי המועצה לסעיף העוקב שלדבריו "נועד בדיוק למקרים מסוג זה". כך לפי סעיף 6 לכללים נאמר כי "המועצה הארצית רשאית, במקרים דחופים, בהחלטה של שני שלישים מחבריה, לסטות מכללים אלה, מטעמים שירשמו".

כלומר מהדברים עולה שרוב של כ-30 חברי מועצה, יכול להספיק על מנת להחליט שלא להכריז על עו"ד סקר כנציגת הלשכה בוועדה לבחירת שופטים והדבר יהיה חוקי בהחלט. במצב כזה תוכל המועצה להחליט לקצוב פרק זמן נוסף למועמדות המעוניינות להציע את עצמן לתפקיד, ולערוך את הבחירה בהמשך. הקדנציה הנוכחית של עו"ד סקר תסתיים בתחילת ינואר 2021.

במכתבה מפרטת התנועה כי היא כבר פנתה לפני מספר ימים לעו"ד סקר וביקשה ממנה להסיר את מועמדותה לאלתר, אך היא לא מתכוונת לעשות זאת למרות החשד לכאורה כי פעלה בתפקידה בהיותה נתונה בניגוד עניינים חמור.

"המקרה של עו"ד אילנה סקר הוא בדיוק מסוג המקרים המחייב עשיית שימוש בסמכות החריגה, והשהיית ההכרזה על בחירתה", וזאת לכל הפחות עד תום בדיקת התלונה שהוגשה בעניינה למשטרה, נכתב במכתב. את התלונה הגישה עמותת ימית ("יד למנהל תקין").

עוד טוענת התנועה: "הוועדה לבחירת שופטים היא קודש הקודשים של מערכת המשפט בישראל... בימים אלה יש להקפיד שבעתיים על מנהל תקין ומינוי מועמדים ראויים אשר לא דבק בהם רבב. התנועה לטוהר המידות מאמינה כי לשכת עורכי הדין תוכל למצוא בקרב אלפי חברותיה וחבריה, מועמדת או מועמד אשר יוכלו לייצג את ציבור עורכי הדין נאמנה, בלא שפרשיות מכבידות מן העבר יטילו צל על הייצוג", נטען במכתב. העתק המכתב הועבר גם לשר המשפטים אבי ניסנקורן, לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ולמרכזת הוועדה לבחירת שופטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות