אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמנכ"ל הכספים של מכבי הוא מועמד שר הבינוי ליו"ר עמידר צילום: גדי קבלו

סמנכ"ל הכספים של מכבי הוא מועמד שר הבינוי ליו"ר עמידר

מועמדותו של יאיר זילברשטיין לתפקיד דירקטור הועברה לוועדת המינוים של רשות החברות. צפוי להחליף את היו"ר קובי אמסלם

09.11.2020, 19:39 | אמיתי גזית

מסתמן כי יאיר זילברשטיין הוא מועמד שר הבינוי יצחק כהן לתפקיד יו"ר דירקטוריון עמידר. זילברשטיין (40) משמש מ-2017 כסמנכ"ל כספים קופת החולים מכבי, לפני כן היה מנהל אגף תקציבים בנת"ע, ובעבר רכז באגף תקציבים במשרד האוצר, והוא נחשב מועמד מקצועי ראוי ואינו מזוהה פוליטית.

קראו עוד בכלכליסט

מועמדתו של זילברשטיין לתפקיד דירקטור בחברה נמסרה היום (ב') לרשות החברות וזאת כדי לקבל את אישור ועדת המינויים של הרשות. הערכות הן כי לאחר שמינויו לדירקטור יאושר הוא יהיה מועמד השר ליו"ר, ויובא לאישור הדירקטוריון.

שמו של זילברשטיין עלה לאחר שהסתבר כי מועמד קודם של שר הבינוי לתפקיד - עו"ד גיל סולמון, סמנכ"ל רגולציה ותקשורת באיגוד חברות הביטוח - לא עומד בדרישות הסף לתפקיד יו"ר בחברה ממשלתית בעלת דירוג 9 כעמידר.

ישיבת הדירקטוריון שבה יועלה שמו להצבעה צפויה להיות מותחת, זאת משום שהיו"ר היוצא קובי אמסלם עדיין מכהן כדירקטור, הוא נחשב דומיננטי וסביר כי לא יאפשר להעביר את המינוי בקלות. עם זאת, תסריט שבו הממשלה בעלת השליטה בחברה לא תצליח למנות את מועמדה ליו"ר לא נראה סביר.

יו"ר עמידר קובי אמסלם, צילום: עמידר יו"ר עמידר קובי אמסלם | צילום: עמידר יו"ר עמידר קובי אמסלם, צילום: עמידר

שר הבינוי מבקש להחליף את אמסלם, לאחר שביום חמישי הסתיימה תקופת כהונתו הקצרה - בדיוק שנה לאחר שמונה. החלטת הממשלה למנותו לשנה בלבד ולא לשלוש שנים כמקובל הייתה משום שהוא מונה בתקופת הבחירות שבה כיהנה ממשלת מעבר ונעשה ניסיון לשמור על איזון בין הצורך לאפשר לעמידר להמשיך לפעול לבין החשש ממינויים פוליטיים ערב הבחירות.

אלא שהציפייה הייתה כי לאחר שתוקם ממשלה תוארך כהונתו של אמסלם בשנתיים נוספות. על פי גורמים עימם שוחחנו, לחץ של שרים חברי ליכוד הוא זה שגרם לשר הבינוי הנוכחי ושר הבינוי הקודם ליצמן שלא להאריך את כהונתו. שרי הליכוד ביקשו להחליף את אמסלם לאחר שהוביל מהלך שקצב את תקופת כהונתם של בכירים בעמידר, בהם פעילי ליכוד, בעקבותיו הם נאלצו לפרוש.

קרב על זהות המנכ"ל

טענה נוספת של בכירים בעמידר הייתה כי תנאי הסף להגשת מועמדות לתפקיד מנכ"ל החברה כפי שהגדיר הדירקטוריון ברשות אמסלם לא אפשרו להם להתמודד על המשרה.

את כס המנכ"ל מאייש מאז ינואר 2019 כממלא מקום סמנכ"ל הכספים של החברה שאול גליקסברג. מאז אוגוסט השנה פועלת ועדת איתור שהקים הדירקטוריון במטרה לבחור מנכ"ל קבועה לחברה. מדובר בצוות של שלושה דירקטורים שבהם גם קובי אמסלם.

אמסלם מבקש להמשיך את פעילות הוועדה כסדרה ולבחור מנכ"ל גם אם פירוש הדבר שהיו"ר החדש לא יהיה מעורב בבחירת המנכ"ל הכפוף לו. לעומת זאת, שר הבינוי ורשות החברות ביקשו ממנו לעצור את ההליך עד למינוי היו"ר החדש, וזאת כדי לאפשר ליו"ר החדש לבחור מנכ"ל שעימו יוכל לעבוד בשנים הקרובות. אלא שלא ברור אם דיני המכרזים מאפשרים את עצירת ההליך בשלב כה מתקדם, וכדי לעשות זאת יש להציג בקשה כתבה מנומקת ולקבל את אישור הדירקטוריון. בקשה שלו הוגשה עד עתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות