אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: רחפני משלוחים ימריאו וינחתו בתחנות הרכבת צילום: עופר צור

בלעדי לכלכליסט

בקרוב: רחפני משלוחים ימריאו וינחתו בתחנות הרכבת

רכבת ישראל תאריך את טווח הטיסה של רחפנים עם מטענים. הניסוי הראשון: העברת תרופות בין בתי החולים; סמנכ"ל הטכנולוגיות של נתיבי איילון: "הרחפן יוכל להנחית את המשלוח לתוך תא ברכבת בזמן שהיא בתחנה, או לנחות עליה בעצמו ולנסוע עם המטען שלו הלאה"

10.11.2020, 08:38 | אודי עציון

רחפן משלוחים שנחת בימים האחרונים בתחנת הרכבת ספיר בנתניה אחרי טיסה של שבע דקות בשמי העיר ממחסן לוגיסטי, פתח סדרת ניסויים שתוביל לעידן חדש: הובלת משלוחי רחפנים דרך הרכבת.

כבר יותר מחצי שנה פועל מיזם נעמ"ה, שיתוף פעולה של משרד התחבורה באמצעות נתיבי איילון, הרשות לחדשנות, חטיבת בתי חולים ממשלתית, מנהלת תחבורה חכמה ורשות התעופה האזרחית, עבור ניסוי והסדרת משלוחים באמצעות רחפנים בארץ.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: CLOUDVIEW שבתאי טל צילום: CLOUDVIEW שבתאי טל  , צילום: CLOUDVIEW שבתאי טל

המיזם שפועל בנתניה ובבית החולים זיו בצפת עומד לעבור לשלב הבא שלו: לחבר בין הרחפנים העמוסים לרכבות, בהשתתפות רכבת ישראל. "הרחפן יוכל להנחית את המשלוח לתוך תא ברכבת בזמן שהיא בתחנה, או לנחות עליה בעצמו ולנסוע עם המטען שלו הלאה", מסביר אליצח דמבינסקי, סמנכ"ל הטכנולוגיות של נתיבי איילון. "זו דרך יעילה להרחיב את המשלוחים לכל נקודה בטווח של 5 ק"מ מתחנת הרכב הקרובה. למה בשביל להוביל מחשב נייד שמישהו רכש יצא לכביש רכב מסחרי ולפעמים ייסע מרחק רב, תוך שהוא מגביר את עומסי התנועה ואת זיהום האוויר?"

בניסויים ישמשו הרחפנים להובלת תרופות בין בתי החולים, בדרך לגיבוש הרגולציה של הפעלת השירות והבטחת בטיחות השליטה בכלים הלא מאויישים הזעירים. הם ינחיתו חבילה בתא על גג הרכבת, או בקרבתה. בעתיד יהיה לרכבת קרון ייעודי לפעילות.

"השנה ובשנה הבאה נשלים את הניסויים, וב-2022 נעבור לבחינת היכולת שלנו לנהל מרחב אווירי שבו פועלות כמה חברות משלוחי רחפנים", אומר דמבינסקי. בעולם כבר החלו לפעול משלוחי רחפנים באמצעות אמזון ואלפאבית, ואפילו חברות ישראליות כמו פלייטרקס, אבל הם מתבצעים בעיקר באיזורים עם מיעוט אוכלוסיה.

דמבינסקי: "אנחנו הראשונים שנשלב בין הרכבת לרחפנים, כאמצעי שמקטין את העומס במרחב האווירי העירוני שיילך ויתמלא, ויאפשר לרכבת לנצל את הפוטנציאל שלה בהעברת מטענים אישיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות