אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הביקורת בלשכת עורכי הדין: לבדוק בדחיפות את פרשת עו"ד אילנה סקר

בלעדי לכלכליסט

ועדת הביקורת בלשכת עורכי הדין: לבדוק בדחיפות את פרשת עו"ד אילנה סקר

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי מתכוון להכריז הערב על עו"ד סקר כנציגה בוועדה לבחירת שופטים לקדנציה שלישית; ועדת הביקורת פנתה אליו ולמבקר הלשכה בדרישה לבדוק בדחיפות סוגיית ניגודי העניינים שנחשפה בכלכליסט; חימי לא השיב עד כה ואילו המבקר הודיע לוועדת הביקורת שהוא בודק בדחיפות פרשה אחרת, של היעלמות 10,000 שקל מאחת הקופות בלשכה (סכום שמהווה כמאית האחוז מתקציב הלשכה)

10.11.2020, 13:29 | ענת רואה

סנונית ראשונה של חוסר נוחות מול ציפוף השורות בלשכת עורכי הדין? ועדת הביקורת בלשכת עורכי הדין, פנתה אתמול (יום ב') לראש הלשכה עו"ד אבי חימי ולמבקר הלשכה עו"ד אמיר ויזל, וביקשה מהם לפתוח בבדיקה דחופה בעקבות חשיפות כלכליסט אודות ניגוד העניינים החמור לכאורה בו היתה נתונה עו"ד אילנה סקר, חברת הוועדה לבחירת שופטים.

קראו עוד בכלכליסט

לכלכליסט נודע כי במסגרת הפנייה, מפנה ועדת הביקורת לחשיפות כלכליסט ולצורך לבחון את ההיבטים העולים בקשר לניגוד העניינים בו היתה נתונה לכאורה עו"ד סקר, ונטען כי יש לערוך בדיקה דחופה בנושא, שכן הליך הבחירה של נציג הלשכה בוועדה צפוי להיות מושלם בימים הקרובים (ולמעשה כבר הערב, ע.ר). הוועדה ביקשה עוד לבדוק אם יש נהלים למצב בו רק מועמד אחד הגיש מועמדות לתפקיד, כפי שארע למשל במקרה זה.

מימן: עו"ד אבי חימי, עו"ד אילנה סקר מימן: עו"ד אבי חימי, עו"ד אילנה סקר מימן: עו"ד אבי חימי, עו"ד אילנה סקר

בראש ועדת הביקורת עומדת עו"ד רחל לויתן ולה שני ממלאי מקום: עו"ד נור רסלאן ועו"ד מרדכי שנבל – ושלושתם חתמו על המכתב. בנוסף ישנם עוד 9 חברים בוועדה: איל נייגר, הלל סומר, זיאד מינזל, מרים מרגלית, נתי פרץ, סמור סעיד, עמוס פריד, פנחס פישלר ותהילה גלנטה.

לדברי מקורות בלשכה, יו"ר הועדה עו"ד לויתן ידועה כבעלת קשרי ידידות עם עו"ד סקר והשתיים כיהנו יחד בועדות הביטוח בלשכה, ובכל זאת חתמה על המכתב ביחד עם שני סגניה.

המכתב לדברי גורמים בלשכת עורכי הדין נשלח כבר אתמול לפנות ערב לעו"ד חימי ולמבקר הלשכה ויזל, אולם עד שעה זו איש מהם עדיין לא הגיב.

כפי שנחשף בכלכליסט סקר שמכהנת מאז 2015 בוועדה לבחירת שופטים, קיבלה לטיפולה מאותה שנה ועד היום מאות תיקים מחברת כלל ביטוח, אך לא פסלה את עצמה ב-2016 מלשבת בוועדת המשנה שהכשירה לשיפוט את עו"ד צילי נוה, בכירה בכלל ואשתו של יו"ר הדירקטוריון אז דני נוה.

הערב בשעה 18:00 צפויה להתכנס המועצה הארצית בלשכה ו"להכריז" על עו"ד סקר כנציגת הלשכה בועדה לקדנציה נוספת, שלישית במספר, כלומר עד שנת 2024. אתמול דווח בכלכליסט כי התנועה לטוהר המידות, פנתה באמצעות עו"ד בעז ארד, וביקשה מהמועצה לפעול בהתאם לסמכות הנתונה לה בכללי לשכת עורכי הדין ולא להכריז היום על עו"ד סקר, אך הסיכוי שהמועצה תענה לפנייה זו – אפסי.

חימי עוצם את עיניו

עו"ד סקר היא מועמדת של ראש הלשכה חימי, ועד כה חימי עוצם עיניו כליל מול חשיפות כלכליסט ומי שביקשו ממנו להתייחס לפרשה נענו בתשובה שהם לא מכירים את העובדות. זאת על אף שסקר עצמה מאשרת את מועד קבלת התיקים מכלל וגם את ישיבתה בוועדת המשנה וכו'.

עו"ד צילי נוה, צילום: עמית שעל עו"ד צילי נוה | צילום: עמית שעל עו"ד צילי נוה, צילום: עמית שעל

רוב חברי המועצה של חימי הצטרפו אליו ותומכים בסקר, כל אחד מסיבותיו. חלק הודו שנוח להם לעבוד מול סקר ויש להם אמון שהיא תקדם שופטים שיהיו ראויים בעיניהם ותתחשב כשיבקשו לא לקדם מועמדים גרועים. אחרים אמרו שהם עושים זאת כדי לא לסכן את הרוב שיש לאגף השמאל בוועדה לבחירת שופטים. כך, כמה חברי מועצה הודו שהחשש שלהם הוא שבמקומה של עו"ד סקר תבחר לוועדה עורכת דין ימנית דתייה ולטענתם שיקול זה מצדיק לא לבדוק את סוגית ניגודי העניינים של עו"ד סקר.

יחד עם זאת מספר מצומצם של חברי מועצה ושל גורמים נוספים המעורבים בפעילות הלשכה אמרו לכלכליסט כי לדעתם אף אם עו"ד סקר תוכרז לקדנציה נוספת, לא יהיה מנוס מלבחון את הפרשה בכל היבטיה, וראוי שהמשטרה תחיש ותקיים חקירה בנושא (בכלכליסט דווח כי ביום שישי הוגשה תלונה במשטרה, אך לא ידוע עד כה מה עלה בגורלה).

המבקר עסוק בבדיקה דחופה אחרת

לדברי מקורות בלשכה עד לשעה זו לא התקבלה תגובה כלשהי לפניית ועדת הביקורת מהמבקר או מראש הלשכה. לפני שעה קלה הודיע מבקר הלשכה שפתח בבדיקה דחופה, אולם לא בנושא זה אלא בנושא אחר: כך, המבקר הודיע לוועדת הביקורת ולמספר גורמים נוספים כי דווח לו ע"י אחד הבכירים בלשכה על חוסר של 10,000 שקל (עשרת אלפים שקלים) מאחת הקופות בלשכה. המבקר פתח בבדיקה איפה הכסף והודיע כי בשלב זה הבירורים והחיפושים לא העלו דבר.

לצורך המחשה יצוין כי תקציבה השנתי של לשכת עורכי הדין עומד על 75 מיליון שקל, ו-10,000 שקל מתוכם שקולים לקצת יותר ממאית האחוז (0.013% מהתקציב השנתי של הלשכה).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות