אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל השיקה מחשבי מק חדשים - לראשונה עם שבבים בייצור עצמי צילום מסך: Apple

אפל השיקה מחשבי מק חדשים - לראשונה עם שבבים בייצור עצמי

אפל הציגה את מחשבי המק הראשונים עם שבבים משולבים פרי פיתוחה במקום מעבדי אינטל: מקבוק אייר שמגיע לראשונה ללא מאוורר, מקבוק פרו עצמתי ומק מיני עם תג מחיר זול יותר. המחשבים נחשפו באירוע מקוון שערכה הערב החברה

10.11.2020, 20:37 | עומר כביר

בקיץ שעבר הודיעה אפל על פרידה מהמעבדים של אינטל, בהם עשתה החברה שימוש יותר מעשור, לטובת שבבים משולבים שפותחו במלואם בחברה עצמה, בהובלת הישראלי הבכיר בחברה, ג'וני סרוג'י. עם סיום התהליך תשלים אפל את העברת כל קו המוצרים שלה לשבבים מתוצרתה, שמכונים אפל סיליקון. הערב (ג') חשפה אפל את ההשבב המשולב הראשון למקים: M1, שמיועד למחשבי רמת הכניסה של החברה. "עד עכשיו, מק נדרש לשבבים רבים, ה-M1 משלב את כל השבבים השונים – מעבד, מעבד גרפי ועוד – על שבב אחד של 5 ננו-מטר", אמר סרוג'י.

מעבד M1 של אפל, צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל | צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל, צילום מסך: Apple
מעבד M1 של אפל , צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל | צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל , צילום מסך: Apple

מעבד M1 של אפל , צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל | צילום מסך: Apple מעבד M1 של אפל , צילום מסך: Apple

המעבד על השבב הוא בעל 8 ליבות,. לדברי אפל הוא מוביל את התעשייה באספקת הביצועים הטובים ביותר ביחס לצריכת האנרגיה שלו, וצריכת האנרגיה שלו עומדת על רבע מזו של מעבדים עם ביצועים דומים. המעבד הגרפי של ה-M1 גם הוא בעל 8 ליבות, ומסוגל גם הוא לספק ביצועים מתקדמים בצריכת אנרגיה נמוכה יחסית למעבדים דומים. עוד כולל השבב מנוע ניורוני מתקדם עם 16 ליבות, שיכול לבצע 11 טריליון פעולות בשנייה ומשדרג יכולות כמו זיהוי קולי ועיבוד תמונה.

ג ג'וני סרוג'י, נציג ישראלי באירוע אפל | צילום מסך: Apple ג

הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה של אפל למק, Big Sur, נבנתה כדי לעבוד במשולב עם השבבים של אפל, ותספק יכולות כמו יציאה מיידית ממצב שינה, כמו באייפון, והפעלה מהירה במיוחד של אפליקציות. יכולות ניהול צריכת אנרגיה מתקדמות מאפשרות להתאים את ביצועי המעבד בהתאם לאפליקציות שבהן נעשה שימוש, וכך להאריך את חיי הסוללה של המחשב.

ציפ M1 של אפל למחשבי מק, צילום מסך: Apple ציפ M1 של אפל למחשבי מק | צילום מסך: Apple ציפ M1 של אפל למחשבי מק, צילום מסך: Apple

על מנת להקל על המעבר מאינטל לאפל סיליקון, השיקה החברה כלים שמאפשרים להמיר אוטומטית אפליקציות שפותחו למקים מבוססי אינטל, או למפתחים ליצור אפליקציות שמסוגלות לרוץ על כל מק, ללא קשר למעבד שבתוכו. מקים עם אפל סיליקון יוכלו להריץ גם אפליקציות שפותחו לאייפון ולאייפד בלי צורך להתאמה מצד המפתחים (אם כי כמה מפתחים בולטים, כמו גוגל ופייסבוק, לא יאפשרו לאפליקציות האייפון שלהם לרוץ על המק עם ההשקה.

המק מבוסס ה-M1 הראשון הוא דגם מקבוק אייר חדש. למחשב מסך 13 אינץ' והעיצוב דומה לדגמי האייר הקיימים. לדברי החברה, בזכות השבב שלה הוא מהיר פי 3.5 לעומת הדור הנוכחי של האייר, וביצועי הגרפיקה שלו מהירים פי 5. אלו מאפשרים יכולות כמו משחקים מתקדמים יותר או עריכה מורכבת יותר של סרטונים ותמונות. המנוע הניורוני של החברה מסוגל לבצע פעולות למידת מכונה פי 9 מהר יותר לעומת הדור הקודם, ורכיב זיכרון הפלאש המובנה מהיר פי 2.

מקבוק איר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מקבוק איר עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מקבוק איר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple
מקבוק איר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מקבוק איר עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מקבוק איר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple

צריכת האנרגיה וניהול החום המתקדמים של המכשיר אפשרו לאפל לוותר על המאוורר, לראשונה בדגמי אייר. חיי הסוללה של המחשב עומדים על 15 שעות גלישה בוויי-פיי ו-18 שעות צפיייה בווידיאו, 6 שעות יותר מהדור הנוכחי, ופי 2 יותר זמן שיחות וידיאו.

מפרט מקבוק אייר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מפרט מקבוק אייר עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מפרט מקבוק אייר עם מעבד M1, צילום מסך: Apple

בדומה למקבוק אייר העדכני, יש למחשב שני חיבורי USB-C. המחיר ההתחלתי של המחשב לא השתנה ויעמוד בארה"ב על 999 דולר לפני מע"מ.

דגם המק השני שמושק עם ה-M1 הוא המק מיני, דגם המחשב השולחני הזול ביותר של אפל. לדברי אפל, הוא מהיר פי 3 מהדור הנוכחי של המק מיני, והביצועים הגרפיים שלו מהירים פי 6. וזאת, בעשירית מהגודל של מחשב הווינדוס הנמכר ביותר בעל ביצועים דומים. המחיר ההתחלתי בארה"ב יעמוד על 699 דולר לפני מע"מ, מאה דולר פחות מדגם המק מיני הנוכחי.

מק מיני עם מעבדM1, צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבדM1 | צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבדM1, צילום מסך: Apple

מק מיני עם מעבד M1 , צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבד M1 , צילום מסך: Apple

מק מיני עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מק מיני עם מעבד M1, צילום מסך: Apple

לסיום חשפה אפל דגם מקבוק פרו 13 אינץ' חדש. בדומה למקים האחרים שחשפה היום אפל, גם הוא עצמתי יותר לעומת הדור הנוכחי בזכות ה-M1: ביצועים מהירים פי 2.8 וביצועים גרפיים מהירים פי 5. למחשב מערכת קירור אקטיבית, שמאפשרת לו לשמור על ביצועים גבוהים גם עם היישומים התובעניים ביותר. חיי הסוללה ארוכים ב-10 שעות לעומת הדור הקודם ולדברי אפל המחשב מסוגל לגלוש בוויי-פיי במשך 17 שעות ולצפות בווידיאו במשך 20 שעות ללא צורך בטעינה. המחיר ההתחלתי לא השתנה ועומד בארה"ב על 1,299 דולר בלי מע"מ.

מקבוק פרו עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M1, צילום מסך: Apple

מקבוק פרו עם מעבד M1, צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M1 | צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M1, צילום מסך: Apple
מקבוק פרו עם מעבד M, צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M | צילום מסך: Apple מקבוק פרו עם מעבד M, צילום מסך: Apple

כל המחשבים יגיעו לחנויות בארה"ב בשבוע הבא, וזמינים להזמנה מוקדמת החל מהיום. הגרסה העדכנית של מערכת ההפעלה למק תושק לכלל המשתמשים ביום חמישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות