אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחלוקת על שומת הקרקע עלולה לדחות את העברת השליטה בתחנת הכוח ברמת חובב צילום: חברת חשמל

פרסום ראשון

מחלוקת על שומת הקרקע עלולה לדחות את העברת השליטה בתחנת הכוח ברמת חובב

ביוני מכרה חברת החשמל לאת תחנת הכוח לשותפות אדלטק-שיכון ובינוי. המחלוקת החדשה היא על שומת הקרקע: השמאי הממשלתי קבע אמדן של כ-150 מיליון שקל ואילו זו של רמ"י על כ-300 מיליון שקל

10.11.2020, 22:19 | ליאור גוטמן

העברת תחנת הכוח ברמת חובב מידי חברת החשמל לשוק הפרטי נמצאת בסכנת דחיה: לכלכליסט נודע שבימים האחרונים נולדה מחלוקת על שומת הקרקע הראויה לתחנת הכוח ברמת חובב, וזאת בישורת האחרונה של העברת השליטה על התחנה מחברת החשמל לשותפות אדלטק-שיכון ובינוי.

קראו עוד בכלכליסט

ביוני האחרון חברת החשמל מכרה את תחנת הכוח ברמת חובב לאחר מכרז בו השתתפו מספר קבוצות, כאשר הקבוצה הזוכה היא שותפות אדלטק-שיכון בינוי, בעבור כ-4.25 מיליארד שקל. מי שהוכרזה על ידי חברת החשמל כזוכה שניה, ובפער כספי זניח, היא שותפות OPC-קרן נוי. זו אמורה לקבל את תחנת הכוח במקרה והסגירה הפיננסית או קבלת כלל האישורים לא תושלם מכל סיבה שנראית לעין, כאשר המועד האחרון לקבלת אחריות על התחנה הוא השבוע הראשון של דצמבר.

תחנת הכוח רמת חובב, צילום: חברת חשמל תחנת הכוח רמת חובב | צילום: חברת חשמל תחנת הכוח רמת חובב, צילום: חברת חשמל

חברת החשמל התקדמה עם הליך המכירה למרות ששומת הקרקע למתקן לא היתה סופית. עתה מתברר שקיים פער גדול בין שומת הקרקע שקבע השמאי הממשלתי, עם אמדן של כ-160-150מיליון שקל, לשומה שרשות מקרקעי ישראל חושבת שצריך לגבות, עם אמדן של 300 מיליון שקל ויותר. הפערים כאמור התגלו בימים האחרונים והם עלולים לדחות את העברת השליטה על התחנה, כאשר שאלת המשלם של השומה - הרוכש או חברת החשמל שמוכרת - עוד נותרה ללא פתרון. מחברת החשמל מסרו בתגובה ש"החברה לא מתייחסת להליכים מכרזים תוך כדי התהליך".

תחנת הכוח ברמת חובב היא תחנת הכוח השניה שנמכרת לשוק הפרטי, זאת במסגרת הרפורמה בחברה שקבעה מכירה של חמש תחנות וצמצום נתח ייצור החשמל מ-70 לכ-35 אחוז עד שנת 2026. התחנה מפיקה כ-1150 מגה וואט (כ-9% מכוח הייצור של חברת החשמל). הכסף שאמור להכנס לקופת חברת החשמל צפוי לשרת ירידה של תעריף החשמל, ולמזלה של החברה גם אם הליך המכירה לאדלטק-שיכון בינוי יבלם, מי שהוכרז כזוכה שני (OPC-קרן נוי) מוכנה לשלם זכום שנמוך בכחצי אחוז בלבד מהסכום שנזגר במכרז, כך שהירידה בתעריף לא בסכנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות