אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת האמנים הישנים באולמות התרבות הריקים צילום: אפרת מזור

מחאת האמנים הישנים באולמות התרבות הריקים

קבוצת אמנים ישנה השבוע בשקי שינה על במת תיאטרון הקאמרי הסגור, במת המשכן לאמנויות הבמה הסגור ובספריית בית אריאלה הסגורה בתל אביב. המטרה: לעורר את הציבור בנוגע למשבר שאליו נקלעו היוצרים בזמן הקורונה

12.11.2020, 08:06 | רעות ברנע

בשלושת הלילות האחרונים ישנו חברי קבוצת “פרוטקטיב אדג’” בשקי שינה על במת תיאטרון הקאמרי הסגור, במת המשכן לאמנויות הבמה (בית האופרה) הסגור ובספריית בית אריאלה הסגורה בתל אביב. הלילה — שהוא הלילה האחרון למיצג המחאה שלהם — הם יישנו תחת פסל הכלב־בלון של ג’ף קונס במוזיאון תל אביב הסגור. כל זה קורה במסגרת “ארט בי־אנד־בי” — פרויקט שמטרתו “להעיר” משינה את מוסדות התרבות שחלקם עומדים שוממים ממרץ האחרון. הם קוראים לפעולת “שינה הפגנתית” ומטרתה היא להסב את תשומת לב הציבור ונבחריו למצב הקשה שבו מצויים מוסדות התרבות.

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי “מעיר" את משתתפי המיצג “ארט בי־אנד־בי". “כמו באח הגדול", צילום: אפרת מזור ראש עיריית תל אביב רון חולדאי “מעיר" את משתתפי המיצג “ארט בי־אנד־בי". “כמו באח הגדול" | צילום: אפרת מזור ראש עיריית תל אביב רון חולדאי “מעיר" את משתתפי המיצג “ארט בי־אנד־בי". “כמו באח הגדול", צילום: אפרת מזור

“פרוטקטיב אדג’” היא קבוצה שפועלת יחד מזה שלוש שנים וכוללת את האמנית הוותיקה ומנהלת בית הספר לאמנות במכללת ספיר מיכל שמיר, האוצרת ומחזיקת תיק התרבות בעירייה רויטל בן אשר־פרץ, הכוריאוגרף והרקדן סהר עזימי ואמן הווידאו יואב כהן. למהלך הנוכחי הצטרפה אליהם נירה יצחקי, בעלת גלריה שלוש. “זה רעיון שחשבנו עליו מזמן”, מספרת שמיר, “יש זילות כלפי כל מה שקשור בתרבות ובאמנות. אבל אם ביום־יום אנחנו בולעים את זה, הקורונה החריפה זאת”.

אנחנו משוחחות ביום שאחרי הלילה הראשון למיצג שבו ישנו על במת תיאטרון הקאמרי. השחקנית מיה דגן קיבלה את פניהם בכניסה, כמו בעלת צימר, כחלק מהפעולה הפרפומטיבית האמנותית. גם השחקן רמי ברוך בילה אתם חלק מהערב. “החלק הכי קשה עבורי היה הרגע שבו הלכתי להתקלח, פתחתי את המים ויצאו משם מים בצבע חום” מספרת שמיר. “אין סימן מובהק יותר לעזובה ששוררת עכשיו במקום הזה”.

בכל אחד מהערבים השבוע שבהם בילו חברי הקבוצה בחלל תרבות סגור, הועברה הפעילות שהתקיימה בו בלייב סטרימינג עד השעה 2:00 לפנות בוקר (“כמו באח הגדול”, אומרת שמיר) וכך תשודר גם הערב. בבוקר מגיע בכל פעם מישהו אחר להעיר אותם, בבוקר הראשון זה היה ראש העיר רון חולדאי. “העירייה מעורבת, היא פרסמה את הפרויקט בדף הפייסבוק שלה וראש העיר בא להשכים אותנו, אני לא חושבת שיש מעורבות גדולה מזו. אפילו שר התרבות טרופר נתן את ברכתו”, מספרת בן אשר־פרץ, שהעמדה שלה במיצג היא מורכבת: “מצד אחד כנציגת השלטונות, מחזיקת תיק התרבות בעירייה ויושבת בוועד המנהל של כמה מוסדות תרבות, ומצד שני פועלת כאמנית ואוצרת במהלך מחאתי. “זה חלק מהיופי מבחינתי”, היא אומרת, “שאני יוצאת מהמשרד ומבצעת פעולה אמנותית בגוף שלי ובנפש שלי. זה יותר חזק בעיני מכל תערוכה שאי פעם אצרתי. בנוסף, אנחנו באים מעמדה של ‘תעזרו לנו לעזור לכם’, וזה מהלך שכולל המון יצירתיות, שגם כל המוסדות שאנחנו ישנים בהם שותפים לה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות