אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איקאה שוב מתקפלת: דוחה את הפתיחה שתוכננה למחר צילום: רועי רובינשטיין

איקאה שוב מתקפלת: דוחה את הפתיחה שתוכננה למחר

מאיקאה נמסר כי "המגעים עם משרד הבריאות נמשכים, ולכן אנו דוחים את הפתיחה ב-24 שעות נוספות"; במשרד הבריאות טענו הערב כי עמדתם, לפיה איקאה זו רשת המוכרת רהיטים ולא חנות לממכר מוצרים חיוניים, לא השתנתה

11.11.2020, 22:14 | נורית קדוש

לאחר שהיתה אמורה לפתוח את סניפיה כבר היום (ד') בבוקר, חזרה בה, והודיעה כי בכוונתה לעשות זאת מחר - איקאה מתקפלת שוב, ודוחה את הפתיחה המתוכננת.

מאיקאה נמסר כי "המגעים עם משרד הבריאות נמשכים, ולכן אנו דוחים את הפתיחה ב-24 שעות נוספות". עוד מסרה החברה כי "אנו מציגים למשרד הבריאות את מלוא פרטי מתווה הפתיחה במתכונת חלקית של חנויות איקאה, מתווה אשר עונה בבירור על דרישת התקנות לגבי חנות שעיקר עיסוקה במכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית".

במשרד הבריאות טענו הערב כי עמדתם, לפיה איקאה זו רשת המוכרת רהיטים ולא חנות לממכר מוצרים חיוניים, לא השתנתה.

 

קראו עוד בכלכליסט

תור לכניסה לסניף איקאה בנתניה, בין הסגר הראשון לשני, צילום: יאיר שגיא תור לכניסה לסניף איקאה בנתניה, בין הסגר הראשון לשני | צילום: יאיר שגיא תור לכניסה לסניף איקאה בנתניה, בין הסגר הראשון לשני, צילום: יאיר שגיא

ברקע לדברים, החלטת איקאה ישראל אתמול בצהרים, לפתוח החל מהיום בבוקר את סניפיה במתכונת חלקית. החברה נערכה עם חוות דעת משפטית, לפיה החנויות עומדות בהגדרת חנות לממכר מוצרים חיוניים, ולכן, בכפוף לסגירת קומת הרהיטים, המסעדות ומועדון הילדים, מותר לה לפתוח.

במשרד הבריאות הופתעו מהמהלך והביעו את התנגדותם. במהלך הלילה הודיעה איקאה כי החליטה לדחות ביממה את הפתיחה, בכדי להציג למשרד הבריאות את המתווה והבוקר הביעה ביטחון בזכותה לפתוח את החנויות במתווה שיצרה. מנכ"ל איקאה שוקי קובלנץ אמר לכלכליסט: "לא קיבלנו הודעה ממשרד הבריאות בנוגע לכוונתנו לפתוח. שמענו על עמדת משרד הבריאות דרך התקשורת. אנחנו לא מורדים ולא מתופפים בתופי מלחמה. אנחנו רוצים לשכנע את משרד הבריאות, שהוא רואה את העניין לא נכון. שאנחנו פותחים במתווה שיכול לאפשר ואם הוא רוצה לתקן לנו משהו – בבקשה".

בסביבת הצדדים נטען כי איקאה פנתה באמצעות היועץ המשפטי של החברה ליועצת המשפטית של משרד הבריאות עוד אתמול בערב, אולם עדיין לא הושגו הסכמות.

קובלנץ טען עוד כי "פתיחת החנויות אינה עברה על החוק. יש תקנה אחת שמדברת על חנות רחוב. אנחנו לא רק חנות רחוב, אלא חנות כביש מהיר. ברחוב יש תנועה רגלית מחנות לחנות, בעוד אצלנו – מי שמגיע, זה רק אלינו. כל החנויות שלנו מוגדרות כחנויות רחוב גם ברשיון העסק. אני לא חושב שצריך לאיים עלינו. אנחנו רוצים לשכנע בצדקת דרכנו. אנחנו בטוחים שאנחנו נמצאים בתקנות שמאפשרות פתיחת חנויות שעיקר הממכר שלהן הוא מוצרים חיוניים ותחזוקת הבית".

לשאלה מה גרם לאיקאה להחליט לפתוח את החנויות אחרי חודש וחצי, אמר קובלנץ: "ראינו לידינו בנתניה ובקריית אתא, חנויות הום סנטר, אייס, מקס סטוק וג'מבו סטוק, פתוחות ומשרד הבריאות לא נקט נגדם את העמדה שהוא נקט נגדנו עכשיו, ובקלות יכולנו להסיק שאם אנחנו מוכרים בדיוק את אותם מוצרים – אנחנו באותה קטגוריה. למה אצלי המוצרים שאני מוכר כמו מכשירי חשמל למטבח, מקררים, מיקרוגלים, תנורים, מטבחים ועוד – למה זה לא חיוני, ולמכור מפיות וטי שירט זה חיוני?"

בסביבת החברה נטען כי אם לא יתקבל אישור למהלך וישלחו שוטרים לסגור את החנות, תעתור איקאה לבג"ץ. בהקשר זה אמר קובלנץ: "לא הפרנו חוק מעולם ולא נפר חוק במודע לעתיד. נצטרך לחשוב ולהעזר בהמלצה משפטית. פתיחת חנות איקאה כרגע היא לא עברה על החוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות