אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה עדיף: קרן פנסיה מקיפה או כללית? צילום: שאטרסטוק

מה עדיף: קרן פנסיה מקיפה או כללית?

אחת ההפרשות החשובות מתוך שלל ההפרשות היורדות בכל חודש מתלוש המשכורת שלנו היא ההפרשה לקרן פנסיה

15.11.2020, 09:19 | בשיתוף הפניקס
קרן הפנסיה המקיפה היא מוצר חיסכון פנסיוני נפוץ, במסגרתו מפריש החוסך מדי חודש סכומי כסף ממשכורתו, ובכך צובר לעצמו סכום כסף אותו הוא רשאי לנצל כקצבה חודשית בהגיעו לגיל פרישה (67 לגברים, 64 לנשים).

הרעיון מאחורי הפרשה לקרן פנסיה מקיפה מידי חודש הוא להבטיח לנו הכנסה שתאפשר לנו לשמור על איכות החיים שלנו לאחר עשרות שנים של עבודה קשה. ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה מעניקה לחוסך בקרן חיסכון צבור, לצידו גם כיסוי ביטוחי עבור שארים, אבדן כושר עבודה ונכות.

בשל ההטבות הניתנות על ידי המדינה על השקעות בקרן הפנסיה, ההפקדה לקרן פנסיה המקיפה מוגבלת בסכום, הן עבור שכירים והן עבור עצמאים. אלו שרוצים להפקיד לפנסיה סכומים גבוהים יותר נאלצים למצוא עבור הסכומים שמעבר לתקרה מוצר פנסיוני אחר- אחד הבולטים והפופולריים שבהם הוא קרן פנסיה כללית.

מהי קרן פנסיה כללית?

קרן פנסיה כללית (הידועה גם בשם קרן פנסיה משלימה) נקראת כך מכיוון שהיא משלימה את קרן הפנסיה המקיפה. במסגרת הקרן הזו, רשאי החוסך להפקיד כספים נוספים, ללא הגבלת סכום, אשר ישמשו אותו לאחר הפרישה לגמלאות.

מי צריך להפקיד לקרן פנסיה כללית?

קרן פנסיה כללית מיועדת לבעלי שכר גבוה המעוניינים להפקיד לקרן הפנסיה סכומים גבוהים יותר מאלו הניתנים להפקדה בקרן הפנסיה המקיפה. בנוסף, מכיוון שניתן לכלול בקרן הזו מסלול יסוד ללא כיסויים ביטוחיים (לצד מסלולי הביטוח בקרן), היא מתאימה גם לחוסכים שאינם מעוניינים ברכיבי הביטוח המגיעים עם הפנסיה המקיפה, אלא מעוניינים שכל כספי החיסכון שלהם ינווטו לטובת הקצבה.

מה עדיף: קרן פנסיה מקיפה או כללית?, צילום: שאטרסטוק מה עדיף: קרן פנסיה מקיפה או כללית? | צילום: שאטרסטוק מה עדיף: קרן פנסיה מקיפה או כללית?, צילום: שאטרסטוק

מהם ההבדלים בין קרן פנסיה מקיפה לקרן פנסיה משלימה?

סכומי ההפקדה - קרן פנסיה מקיפה מוגבלת בסכום ההפקדות - נכון לשנת 2020, שכירים רשאים להפקיד לקרן הפנסיה עד 7% תקבולי עובד ו-7.5% תקבולי מעביד וסכום נוסף בגובה 8.33% מהשכר ע"ח פיצויים (אך לא יותר מ-20.5% מפעמיים השכר הממוצע במשק). הפקדה מרבית עבור עצמאי לקופת גמל לקצבה בגינה יקבל הטבות מס לזיכוי / ניכוי – 16.5% מתקרת הכנסה שנתית של 34838 ₪.

בקרן פנסיה משלימה אין הגבלה על סכום ההפקדה והיא מאפשרת הפקדת כל סכום ללא הגבלה.

מסלולי ההשקעה - הכספים המופקדים בקרן פנסיה מקיפה מושקעים בחלקם באגרות חוב ממשלתיות שאינן נסחרות בבורסה, והיתר בשוק ההון.

הכספים המופקדים בקרן פנסיה משלימה מושקעים כולם בהשקעות חופשיות בשוק ההון, במטרה להשיג תשואה מירבית לעמיתיה.

אופן הפקדת הכספים - הפקדת הכספים לקרן פנסיה מקיפה נעשית מדי חודש בחודשו במהלך שנות עבודה הן על ידי החוסך והן על ידי המעסיק. בהפקדה לקרן פנסיה משלימה, תכיפות הפקדת הכספים נתונה לשיקול דעתו של החוסך והיא יכולה להתבצע בכל חודש או בהפקדה חד פעמית.

כיסוי ביטוחי - קרן פנסיה מקיפה כוללת, בנוסף לפנסיית זקנה, גם כיסוי ביטוחי כלשהו למקרה נכות ולמקרה פטירה. קרן פנסיה משלימה גם היא כוללת אותם כיסויים אך ניתן לבחור בקרן המשלימה במסלול יסוד שאינו כולל כיסויים ביטוחיים. אינה

אז מה יותר משתלם?

לכל אחת מקרנות הפנסיה יש את היתרונות שלה – אג"ח חוב ממשלתיות, כיסויים ביטוחיים, מסלולי ביטוח, תקרות הפקדה ועוד.

ניתן לומר כי קרן הפנסיה המקיפה וקרן הפנסיה המשלימה אינן בהכרח תכניות שונות שיש לבחור ביניהן, אלא תכניות חסכון פנסיוני המשלימות אחת את השנייה.

קרן הפנסיה המקיפה של הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל כוללת 10 מסלולי השקעה ומהווה מכשיר המעניק מענה לשלושה מצבים: קצבת זקנה חודשית, קצבת נכות חודשית, קצבת שאירים חודשית.

פנסיה לעצמאים ולשכירים בעלי שכר גבוה, יכולה לכלול קרן פנסיה משלימה באמצעות הפקדות חד פעמיות, וניתן ליהנות גם בקרן זו מהגנה ביטוחית במסלולים הכוללים כיסוי ביטוחי למקרה של אובדן כושר עבודה וכן פנסיית שארים במקרה של פטירה.

מומלץ להסתייע בגורם מקצועי בעל רישיון בבחירת המוצר הפנסיוני המתאים עבורך.

הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע''מ (להלן: "החברה"), עוסקת, בין היתר, בשיווק פנסיוני )ולא בייעוץ פנסיוני(, ולה זיקה למוצרים פנסיוניים המנוהלים על ידה. האמור לעיל הינו תמצית בלבד, מובא כמידע וחומר רקע בלבד, אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה ו/או חוות דעת לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני/או ייעוץ מס בידי בעל רישיון עפ"י הדין, המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטניים של כל אדם. מכירת המוצרים הפנסיוניים הינה בכפוף להוראת כל דין ובהתחשב בנתוניו האישיים של כל אדם. זכויות העמית יהיו בהתאם לתנאי תקנון קרן הפנסיה ובכפוף להליך חיתום כמקובל בחברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות