אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איקאה נכנעה למשרד הבריאות: לא פתחה את חנויות הרשת למרות ההצהרות צילום: רועי רובינשטיין

איקאה נכנעה למשרד הבריאות: לא פתחה את חנויות הרשת למרות ההצהרות

רשת הריהוט השבדית הפעילה לחץ על הרשויות לפתוח מחדש את סניפיה, ואף החזירה עובדים מחל"ת. אך למרות ההצהרות הנחרצות כי תפתח גם ללא אישור - איקאה לא עשתה זאת לאחר המשך ההתנגדות החד-משמעית של משרד הבריאות ואיומי השר לביטחון פנים אמיר אוחנה כי ישלח שוטרים לסגור אותם

13.11.2020, 09:33 | נורית קדוש

למרות ההצהרות, לא פתחה רשת איקאה את סניפיה גם הבוקר. החברה סירבה להתייחס ולנמק את החלטתה לסגת מכוונת הפתיחה עליה הצהירה ביום שלישי האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע הדברים, סירוב נחרץ של משרד הבריאות לקבל את מתווה הפתיחה של איקאה, לצד הצהרת השר לבטחון פנים אמיר אוחנה, כי אם יפתחו החנויות, ישלחו שוטרים לסגור אותן ואם יפתחו שוב, יוצא להן צו סגירה. בפני איקאה, עומדת כעת האפשרות לעתור לבג"ץ.

סניף של איקאה. אישור של הרשת העולמית לא מספיק , צילום: רועי רובינשטיין סניף של איקאה. אישור של הרשת העולמית לא מספיק | צילום: רועי רובינשטיין סניף של איקאה. אישור של הרשת העולמית לא מספיק , צילום: רועי רובינשטיין

ביום שלישי האחרון הודיעה איקאה כי אחרי כחודש וחצי של הדממת הפעילות בשל מגבלות הקורונה, תפתח את סניפיה באופן חלקי. באיקאה הצטיידו בחוות דעת משפטית, לפיה סגירת קומת התצוגה של הרהיטים, המסעדות ומועדון הילדים ופתיחה של קומת האביזרים, הופכת את הרשת לחיונית, שיכולה לפעול בתקופה הנוכחית.

לאחר שהשיגה את חוות הדעת, עמלה הרשת השבדית, לשכנע את איקאה העולמית לאשר לה לפתוח את החנויות באופן חלקי ומשקיבלה את הסכמתה, השיבה 800 מ-1,100 העובדים שהוציאה לחל״ת והודיעה שתפתח ביום רביעי בבוקר.

במשרד הבריאות הופתעו מההודעה ומסרו שמשרד הבריאות לא נתן אישור לפתיחת החנות. ״עמדת המשרד היא כי חנות רהיטים ובכלל זה איקאה, אינה מקום שעיקר עיסוקו מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית״.

בלילה שבין שלישי לרביעי, חזרה בה הרשת מכוונתה הראשונית והודיעה כי היא דוחה ב-24 שעות את הפתיחה, בכדי להגיע להבנות עם משרד הבריאות. בהמשך, התראיין שוקי קובלנץ מנכ״ל איקאה ישראל וטען בתוקף, כי אין הגדרה בתקנות למגוון המוצרים שנחשבים חיוניים וכיוון שרשתות הום סנטר, אייס ורשתות הסטוק פתוחות, אין סיבה שהרשת לא תוכל לפתוח.

לכלכליסט אמר קובלנץ: "ראינו לידינו בנתניה ובקריית אתא, חנויות הום סנטר, אייס, מקס סטוק וג'מבו סטוק, פתוחות ומשרד הבריאות לא נקט נגדם את העמדה שהוא נקט נגדנו עכשיו, ובקלות יכולנו להסיק שאם אנחנו מוכרים בדיוק את אותם מוצרים – אנחנו באותה קטגוריה. למה אצלי המוצרים שאני מוכר כמו מכשירי חשמל למטבח, מקררים, מיקרוגלים, תנורים, מטבחים ועוד – למה זה לא חיוני ולמכור מפיות וטי שירט זה חיוני?"

שוקי קובלנץ מנכ"ל איקאה. הכנת חוות דעת משפטית, צילום: אלעד גרשגורן שוקי קובלנץ מנכ"ל איקאה. הכנת חוות דעת משפטית | צילום: אלעד גרשגורן שוקי קובלנץ מנכ"ל איקאה. הכנת חוות דעת משפטית, צילום: אלעד גרשגורן

עוד אמר קובלנץ: ״לא נפר חוק במודע לעתיד. נצטרך לחשוב ולהיעזר בהמלצה משפטית. אם יאכפו נגדי משהו, שלא אוכפים נגד אחרים ואנחנו נקבל את זה בהבנה, זה לא. אני רוצה שידונו בזה עניינית מהותית".

איקאה העבירה למשרד הבריאות את חוות הדעת שיש בידה, אולם המשרד עמד בסירובו וביום רביעי בשעות הערב המאוחרות, הודיעה הרשת כי החליטה לדחות את הפתיחה ב-24 שעות נוספות ותפתח הבוקר. אלא שכאמור, החנויות לא יפתחו וברשת לא הסכימו להסביר מה בכוונתם לעשות.

מי שנקלעו לבעיה, הם עובדי הרשת שהוחזרו מחל״ת, אך כעת נראה שאין לרשת סיבה להעסיקם. לפני כחודשיים, פיטרה איקאה עשרות עובדים. זאת לאחר שבסגר הראשון בחודש מרץ, הוציאה חלק ניכר מ- 1,700 עובדיה לחל"ת. אך עם פתיחת החנויות במאי, צמצמה את שעות הפעילות וביטלה את פתיחת החנות במוצאי השבת ולכן האריכה את החל"ת למאות עובדים.

בתום שבועות במהלכם ביצעה ניוד מחדש למרבית העובדים להם הוארכה תקופת החל"ת, פוטרו עשרות שלא רצו או יכלו להשתלב בתפקידים אחרים בחברה.

עם ההכרזה על סגר בחודש ספטמבר, שוב הוציאה איקאה את מרבית עובדיה לחל"ת, וכעת היו אמורים לחזור 800 עובדים, שכן קומת התצוגה, המסעדות וממלכת הילדים לא היו אמורות לפעילות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות