אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שעות של דיונים: אין הכרעה בקבינט הקורונה צילום: רויטרס

אחרי שעות של דיונים: אין הכרעה בקבינט הקורונה

קבינט הקורונה דן במשך יותר משש שעות בהחזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר, אך התפזר ללא החלטה; רה"מ נתניהו הודיע לשרי הקבינט כי הוא ושר הביטחון בני גנץ יגבשו יחד הצעה מחר, ויביאו אותה להצבעה; דרעי: "אנחנו השרים כנראה מיותרים"; אתמול אובחנו 286 נדבקים בקורונה

15.11.2020, 21:56 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:50 - אחרי שעות של דיונים: אין הכרעה בקבינט הקורונה

קבינט הקורונה דן הערב (יום א') במשך יותר שש שעות בהחזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר, אך התפזר ללא החלטה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשרי הקבינט כי הוא ושר הביטחון בני גנץ יגבשו יחד הצעה מחר, ויביאו אותה להצבעה. בעקבות ההחלטה, שר הפנים אריה דרעי עקץ את נתניהו: "אנחנו השרים כנראה מיותרים. נסמיך את נתניהו וגנץ לקבל החלטה - ושהם יחליטו במקומנו".

בתום הדיון נמסר כי ראש הממשלה נתניהו הנחה את ראש המל"ל ואת גורמי המקצוע לגבש עד מחר הצעות נוספות למגבלות, "כדי שנוכל להמשיך לפתוח את הכלכלה והחינוך באופן אחראי", לשון ההודעה. עוד נמסר כי נתניהו וגנץ יקיימו התייעצות מחר ויביאו הצעת החלטה לקבינט הקורונה.

 

20:20 - רוב בקבינט להחזרת כיתות ה'-ו'; ד"ר אלרעי פרייס: "חוסר אחריות"

בקרב חברי קבינט הקורונה, בהם גם צוות מומחי הבריאות, נרשם רוב שתומך בהצעה להחזיר ללימודים את כיתות ה'-ו'. לעומת זאת, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, טענה כי החזרת התלמידים היא חוסר אחריות.

19:30 - נתוני הקורונה: 286 נדבקים מאומתים אובחנו אתמול, 292 מחצות

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 286 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. כמו כן, 292 נדבקים מאומתים נוספים אובחנו מחצות ועד השעה 18:00. בכך עלה מניין החולים הפעילים בארץ ל-7,629 בני אדם. מצבם של 304 חולים מוגדר קשה, מהם 151 במצב קריטי. בנוסף, 133 חולים מונשמים. מפרוץ המגפה נפטרו 2,732 חולים מסיבוכי הנגיף. אתמול נערכו 12,654 בדיקות לאיתור הנגיף, מהן 2.3% נמצאו חיוביות, ואילו היום מתוך 9,215 בדיקות עד כה - 3.2% נמצאו חיוביות.

16:55 - נתניהו: להדק הגבלות, אבל לא יהיה עוצר לילי בכל הארץ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא בדיון בקבינט הקורונה, שבו דנים השרים בין היתר בעוצר לילי, להדק את ההגבלות. עם זאת, הדגיש נתניהו כי לא יהיה עוצר לילי בכל הארץ. ההגבלות האפשריות: סגירת המסחר מ-19:00, הגדלת מספר הערים אדומות ועוצר לילי ביישובים כתומים ואדומים. לפי שעה, מסתמן רוב להחלטה על החזרת תלמידי כיתות ה'-ו' לבתי הספר, אך לא ברור מתי.

מוקדם יותר פרויקטור הקורונה והמשטרה היו בחזית אחת, לפיה לעוצר הלילי אפקטיביות נמוכה. רגע לפני תחילת הדיון בקבינט הקורונה אחר הצהריים, על האפשרות להטלת עוצר לילי כצעד לבלימת התחלואה לצד מתן הקלות נוספות, כתב פרויקטור הקורונה הנכנס פרופ' נחמן אש כי "לא ניתן להצביע על אפקטיביות ממשית לביצוע עוצר לילי".

פרופסור נחמן אש, צילום: דפנה גזית פרופסור נחמן אש | צילום: דפנה גזית פרופסור נחמן אש, צילום: דפנה גזית

המטה לביטחון לאומי הציג בפתח הישיבה את החלופות השונות. הראשונה היא פתיחת השלב השלישי בהקלות, באופן מלא או חלקי - לצד אפשרות של תכנון "גלי פתיחה-סגירה". השלב השלישי אמור להכיל את חזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ללימודים חלקיים בבתי הספר, וכן את פתיחת הקניונים, השווקים וחדרי הכושר.

   

החלופה השנייה של המל"ל - פתיחת השלב השלישי (מלא או חלקי) לצד סגירת המסחר מ-19:00 או עוצר לילי כללי או החמרה רק בערים האדומות. אפשרות שלישית היא עיכוב פתיחת השלב השלישי עד עמידה במדדים והאופציה הרביעית והאחרונה שהוצגה היא עיכוב תחילת שלב זה לצד צעדי החמרה כעוצר לילי.

 

כמו משרד הבריאות, שאף הוא לא תומך בהטלת עוצר הלילי, אמר הפרויקטור פרופ' אש כי ההשפעה הצפויה לעוצר לילי על יישובים בישראל צפויה להיות שונה בין יישוב ליישוב. לדבריו, אם מופעל עוצר לילי יש לבצעו משעה מוקדמת (לפחות 19:00) כדי לממש אפקטיביות.

בנוסף כתב הפרויקטור החדש כי "עוצר לילי עשוי לשמש כלי עבור לישובים אדומים וכתומים לפני מימוש אזור מוגבל. בנקודת זמן זו - הפעלת עוצר לילי אינה יכולה לשמש כאמצעי המאפשר פתיחת שלבים נוספים". 

 

14:40 - גנץ: "חייבים להתקדם עם הפתיחה המדודה של המסחר ומערכת החינוך"

 

לקראת ישיבת קבינט הקורונה אמר שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ כי "למרות שאנחנו בתקופה מאתגרת - חייבים להתקדם עם הפתיחה המדודה של המסחר, ולהחזיר את מערכת החינוך לפעולה". לדבריו, "הפתרון לשני התחומים האלו הוא יחס דיפרנציאלי לפי האזורים. באזור אדום - יהיו הגבלות, ובאזור ירוק - נוכל לפתוח יותר ויותר".

14:15 - גלנט: "ב-90% מבתי הספר שנפתחו אין חולה אחד"

שר החינוך יואב גלנט קרא היום (ראשון) להחזיר מיידית עוד כיתות לבתי הספר: "חייבים להחזיר מחר את תלמידי ה'-ו' ו-י"א-י"ב". גלנט טען כי אין עלייה בתחלואה בעקבות פתיחת כיתות א'-ד': "ב-90% מבתי הספר אין חולה אחד". היום יתכנס קבינט הקורונה כדי להחליט האם לפתוח עוד כיתות ובאיזה מתכונת.

"כדאי להסתכל על נתוני התחלואה, פתחנו את גני הילדים והתחלואה יורדת שם במשך חודש", אמר גלנט. "פתחנו את כיתות א'-ד' עם כ-600 חולים ואנחנו בקצת פחות מ-300 היום. זאת אומרת, שהמערכת מבוקרת ונשלטת".

 

גלנט ביקר את עמדת מערכת הבריאות להמשיך ולהשאיר חלק מהכיתות סגורות. "הרי מדובר פה על מחלה שגם מערכת הבריאות לא יודעת בדיוק מאיפה היא מגיעה ואיך היא מגיעה ולכן הם עובדים במכסות. סגור חנויות רחוב, קבל כיתות ה'-ו'. השיטה הזאת שמה את מערכת החינוך במקום אחרון וזה שגוי".

לדברי גלנט, "מערכת החינוך בכל מדינות אירופה - אנגליה, צרפת, איטליה, פורטוגל - פתוחות, למרות שהמדינות האלה נכנסות לסגר, זאת אומרת, הן מבינות את הערך. מבחינה ערכית ומבחינת סדר עדיפות לאומי, מערכת החינוך חייבת להיות פתוחה".

גלנט גלנט גלנט

14:05 - אדלשטיין על חשיפת ההסכם עם פייזר ב-ynet: "ההדלפה - פשע חמור"

שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס בישיבת הממשלה לחשיפת פרטי ההסכם עם חברת התרופות האמריקנית פייזר ב-ynet ואמר כי "התבצע פשע חמור". הוא התייחס לפרסום: "גורם כלשהו העביר את פרטי ההסכם עם חברת פייזר שחל עליו חיסיון לתקשורת. אין לי ספק שזה יקשה עלינו להגיע להבנות עם חברות נוספות. הדבר כמובן לא ירתיע אותנו ונעשה הכל להביא כמות נוספת של חיסונים לכל אזרחי ישראל".

14:00 - חיים ביבס: "רק בישראל הממשלה הפכה את הילדים למפיצי הנגיף. אסור לנו להשלים עם המצב"

מאות אלפי הורים ותלמידים לילדים בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב מחכים במתח להחלטת קבינט הקורונה אם להחזיר אותם לבתי הספר. זאת אחרי שביום חמישי הוחלט לדחות את ההחלטה להיום, ולמרות שהוסכם בין ראש הממשלה לצוות בין-משרדי בהובלת משרד החינוך על מתווה לחזרתם ללימודים. ההורים, שהתרגלו כבר במרוצת החודשים האחרונים למתווים משנים ולא עקביים, מצפים שהיום תתקבל החלטה, בתום כחודשיים של למידה בזום.

"בכל העולם, גם במדינות אדומות, מערכת החינוך פועלת כסדרה", אומר יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. "רק בישראל הממשלה הפכה את הילדים למפיצי הנגיף. אסור לנו להשלים עם המצב. אנחנו מאבדים דור שלם בגלל חוסר היכולת של הממשלה לקבל החלטות. ממשלת ישראל נרדמת בשמירה. הגורמים כבר הסכימו על מתווה שיאפשר את חזרת כיתות ה' ומעלה", הוא מדגיש. איך ייתכן שהמכולות והחנויות חזרו לפעול והילדים נשארו בבית תקועים מול המסכים?".

13:30 - נקבע הרכב ועדת המשנה לטיפול בנושא החיסונים

קבע הרכב ועדת המשנה של קבינט הקורונה לטיפול בנושא החיסונים נגד קורונה. בוועדה יהיו חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי, שרת התפוצות עומר ינקלביץ' ושר המדע יזהר שי. הרכב הוועדה יאושר בקבינט שיתכנס היום.

09:40 - מנכ"ל משרד הבריאות: "החיסונים יגיעו ברבעון הראשון של 2021"

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' חזי לוי, אמר בריאיון לאולפן ynet כי החיסונים נגד קורונה יגיעו לישראל ברבעון הראשון של 2021. הוא התייחס לפרסום ב-ynet ולפיו חברת התרופות האמריקנית פייזר לא התחייבה לספק חיסונים לישראל וטען: "לא חתמנו על אופציה לחיסון, יש לנו חוזה מולם". לדבריו, "זה יתחיל בכמות קטנה וזה ילך ויצטבר. במהלך הרבעון הראשון אני מקווה שנחסן אוכלוסיות בסיכון". הוא ציין: "אנחנו עוסקים במשא ומתן מול עוד חברות. מרבית הציבור יקבל את החיסון בשקיקה".

חזי לוי, צילום: אלכס קולומויסקי חזי לוי | צילום: אלכס קולומויסקי חזי לוי, צילום: אלכס קולומויסקי

 

08:30 - היום: דיון מכריע בקבינט על החינוך ומרכזי המסחר

 

קבינט הקורונה יתכנס היום לדיון מכריע על פתיחת מרכזי הקניות, החזרת מאות אלפי תלמידים בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר ועל הטלת עוצר לילי. לצד זאת, לפי שעה מסתמן כי מספר היישובים האדומים שעליהם יוטל סגר יגדל ל-15 עד 20, במקום חמישה כיום.

 

אמש קרא שר החינוך יואב גלנט להחזיר את תלמידי ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר, מיד, כלשונו. "עבור עם ישראל הילדים קודמים לכל", קבע שר החינוך. במשרד הבריאות, מנגד, מתנגדים להחזרת התלמידים הללו לבתי הספר, בטענה שמספר הנדבקים החדשים ביום עומד על יותר מ-500, בעוד שמקדם ההדבקה R גבוה מהיעד – 0.8.

 

משרד הבריאות גם ממשיך להטיל ספק ביעילות העוצר הלילי, ודבק בעמדתו ולפיה הוא לא מסייע בהורדת התחלואה. אחד הכיוונים שנבחנים כעת ברצינות הוא הטלת עוצר לילי ביישובים שמוגדרים כתומים ואדומים. את רשימת 50 היישובים שבהם התחלואה היא הגבוהה ביותר מאיישים 46 יישובים ערביים ועוד ארבעה חרדיים.

 

בכל הנוגע להקלות ופתיחת מרכזי קניות סגורים, מוזיאונים ומכוני כושר, צפוי משרד הבריאות לדבוק בגישה שמרנית ולפיה אסור לפתוח דבר, אחרי שמקדם ההדבקה R כבר הגיע ביום שישי האחרון ל-1, לראשונה מאז היציאה מהסגר הכללי.

קניון גבעתיים ריק, צילום: דוד הכהן קניון גבעתיים ריק | צילום: דוד הכהן קניון גבעתיים ריק, צילום: דוד הכהן

 

08:20 - 286 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה

 

286 ישראלים אובחנו אתמול (שבת) כחיוביים לקורונה. המספר הנמוך יחסית הוא תוצאה של כמות הבדיקות הנמוכה. בסך הכול נערכו אתמול כ-12,600 בדיקות בלבד (לא כולל בדיקות למחלימים) ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 2.3%. מחצות אובחנו 36 נשאי קורונה נוספים.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי מתוך 7,916 חולי הקורונה הפעילים בישראל 536 מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ – 288 מהם במצב קשה. 122 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מספר הנפטרים מאז פרוץ המגפה עומד על 2,721.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות