אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הגז: נממן לקבלנים את כל תשתיות הגז בבניינים חדשים צילום: shutterstock

בלעדי לכלכליסט

חברות הגז: נממן לקבלנים את כל תשתיות הגז בבניינים חדשים

חברות שיווק הגז לבישול יילחמו בכוונת משרד האנרגיה לבטל את חובת ההתקנה של מערכות גז בבתים חדשים. במסגרת המאבק יציעו לקבלנים לממן את מלוא התשתיות לגז. במשרד טוענים: "החברות בלחץ, נדגיש בשימוע שיש קרטלים בתחום"

15.11.2020, 06:54 | ליאור גוטמן

חברות הגז הביתי יפעלו נגד כוונת משרד האנרגיה לבטל את חובת התקנת מערכות גז בישול בבתים חדשים. בחמישי האחרון חשף "כלכליסט" שמשרד האנרגיה יוצא לשימוע ציבורי כצעד ראשון לקראת הביטול. לפי המשרד, המעבר לחשמל יוזיל את העלויות השנתיות עבור הצרכנים בעד 360 שקל בבישול, עד כ־1,300 שקל בחימום מים ועד 3,600 שקל בהסקת בתים.

קראו עוד בכלכליסט

חברות הגז מתכוונות להילחם במהלך בשלוש דרכים: בכוונתן להציע לקבלנים מימון מלא של התקנת מערכות הגז לבישול בבניינים חדשים (לעומת מימון חלקי או סמלי עד כה); בכוונתן לצאת במסע פרסום שידגיש את תועלת הגז לבישול ואת הסכנה בהיעדרו, למשל במקרה של הפסקת חשמל ארוכה כתוצאה מפגעי טבע או מלחמה; ובכוונתן להתנגד ליוזמה גם באמצעים משפטיים.

בתגובה על כוונת משווקי הגז לממן את כל עלות התקנת מערכות הבישול הביתי נאמר בהתאחדות הקבלנים כי כך מקוות החברות להפוך את היזם לאדיש לעלויות התקנת הגז, ואולי הוא יעדיף זאת על פני התקנת מערכות חשמל. 

חוות גז של פזגז, צילום: גיל נחושתן חוות גז של פזגז | צילום: גיל נחושתן חוות גז של פזגז, צילום: גיל נחושתן

הכוונה להתנגד למהלך באמצעים משפטיים תישען על הטענה שמשרד האנרגיה כובל את דיירי הבתים ושולל מהם בחירה צרכנית.

במשרד האנרגיה מודעים לכך שמצפה להם קרב קשה, כאשר הפתרון שיוצע נגד הטענה בדבר סכנות במקרה של הפסקת חשמל ארוכה יהיה בחובת התקנת אמצעי אגירת חשמל בכל בניין חדש, כך שכשל באספקת החשמל ישאיר את הדיירים עם אספקה סדירה. במשרד אומרים כי "חברות הגז בלחץ, וזה מובן, אבל הן שוכחות שאם לא יהיה חשמל, הבישול הוא הבעיה הפחות קריטית ואגירת חשמל תיתן את הפתרון. בכוונת המשרד להדגיש בשימוע את שלל הקרטלים שנולדו בעשורים האחרונים בתחום שיווק הגז". רשות התחרות הגישה השנה כתבי אישום נגד בכירים באמישראגז ופזגז על פגיעה בתחרות באזור באר שבע, ובמשרד האנרגיה טוענים שהמהלך הנוכחי יצמצם את תופעת הקרטלים.

 

מסופרגז נמסר בתגובה ש״בנייה ללא תשתית גז תפגע בראש וראשונה בציבור, אשר יימנעו ממנו חופש הבחירה והאפשרות ליהנות מיתרונותיו של הגז בבישול ובחימום" מפזגז מסרו שהחברה "בוחנת את הנושא ותציג את עמדתה כאשר יהיה רלבנטי". חברת אמישראגז סירבה להתייחס לשימוע או להשלכותיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות