אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה ליועמ"ש דינה זילבר תקפה את הממשלה: "במקום להתמודד עם קשיים, מסיטים את המבט" צילום: שרון צור

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר תקפה את הממשלה: "במקום להתמודד עם קשיים, מסיטים את המבט"

בדיון במכון הישראלי לדמוקרטיה אמרה זילבר: "לפעמים, כדי לא להודות באמת המצערת של היעדר מנהיגות אומרים 'יש בעיית משילות'" וציינה: "עשרות מינויים בכירים מוקפאים. מי עוצר את הממשלה מלמנות פרקליט מדינה, מפכ"ל, חשכ"ל, ממונה תקציבים, מנכ"ל למשרד רה"מ, מנכ"ל למשרד המשפטים?"

15.11.2020, 19:38 | ענת רואה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר נשאה הערב (א') נאום נוקב במסגרת דיון של המכון הישראלי לדמוקרטיה ותקפה בו את התנהלות הממשלה בנושא מינוי בכירים.

קראו עוד בכלכליסט

"לפעמים, כדי לא להודות באמת המצערת של היעדר מנהיגות או חוסר יכולת אישית, מפעילים את הוונטילטור המפזר את האשמה לכל עבר או אומרים 'למדינה יש בעיית משילות", אמרה זילבר והמשיכה: "זה שהנושא הזה קיבל כותרת של ספר זה חלק מהבעיה בעיני. במקום לעשות משהו - לגלגל אחריות".

"במקום להתמודד עם קשיים, עם השלכות, עם יתרונות וחסרונות, עם המחירים שישתלמו מחר מבחירת המדיניות של היום, במקום להסתכל פנימה – מסיטים את המבט ומכוונים אצבע מאשימה החוצה: 'היי תראה שם ציפור', כמו שהיינו אומרים כשהיינו ילדים כדי להסית את תשומת הלב של הזולת הרחק מאיתנו".

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, צילום: שרון צור דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה | צילום: שרון צור דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, צילום: שרון צור

"אומרים היום: 'היי תראה שם פקיד' , מייצרים מציאות מדומיינת לחלוטין של פרקליטות בתוך הפרקליטות, או של פקידים חורשי רע המתכננים הפיכה שלטונית... תרבות של חיפוש אשמים במקום נטילת אחריות", אמרה זילבר.

היא המשיכה: "עשרות מינויים בכירים מוקפאים. מי עוצר את הממשלה מלמנות פרקליט מדינה, מפכ"ל, חשכ"ל, ממונה תקציבים, מנכ"ל למשרד רה"מ, מנכ"ל למשרד המשפטים ועוד שורה של תפקידים מקצועיים, שום ביהמש או פקידות לא מונעים את המינויים הללו".

לדברי זילבר, המשילות היא "כסות מרהיבה שאמורה להיטוות ממיטב הבדים ועל ידי מיטב החייטים, ולאפשר 'לשלוט ולקדם מדיניות' לו רק לא יפריעו לכך השופטים, או היועצים המשפטיים, או 'נערי האוצר', או אנשי 'הדיפ-סטייט", או 'הפרופסיונלים', או התקשורת 'המוטה והמגויסת', או האקדמיה 'האנטי פטריוטית', או עולם התרבות 'האליטיסטי המנותק שאנחנו ממנים, שחי על חשבוננו ורק מוציא את דיבתנו בעולם' או 'תוכניות הסאטירה שסתם פוגעות במורל הלאומי' או 'מהנדסי התודעה' או 'אנשי ישראל הראשונה' או בוגרי 'קרן וקסנר או הקרן החדשה לישראל וכל גרורותיה'"

"או ארגוני החברה האזרחית 'הממומנים ע"י ממשלות זרות', או 'החמוצים', או 'הפריבילגים', או 'הסמולנים' או 'הקיבוצניקים עם בריכות השחייה', או 'אלו ששכחו מה זה להיות יהודים'... ולפעמים אפילו הכנסת או ועדה בכנסת, אם איננה מגשימה את ציפיית 'העתק הדבק' של המונח בפניה ומעזה להרהר, לדון ואפילו לשנות בו משהו ובכך למלא את תפקידה לקיים ביקורת פרלמנטרית תיחרך באש המשילות הקדושה".

עוד אמרה זילבר: "שיח המשילות הוא המכבסה הכי אפקטיבית לחיפוי על כשלי המנהיגות. 'הפטריוטיות היא מפלטו של הנבל', אמר סמואל ג'ונסון ב-1774, ושיח המשילות הוא לפעמים מפלטו של הפייק מנהיג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות