אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר אוצר לליכודניקים בלבד צילום מסך: לע"מ

דעה

שר אוצר לליכודניקים בלבד

ישראל כץ - שאוהב לשמוע את קולו ולהעביר את תגובותיו לכל אירוע - התעלם אתמול מאישור מתווה ימי הבידוד. לא מדובר באירוע חלוקת כספים למצביעים, אלא רק בתיקון עיוות שעלה למעסיקים כבר יותר מ־4 מיליארד שקל

16.11.2020, 08:17 | עמרי מילמן
שר האוצר ישראל כץ הודיע אתמול כי המדינה תחלק מענקים לעידוד מובטלים כרוניים לחזור לשוק העבודה, וכן תספק סיוע של 50 מיליון שקל ליישובים צ'רקסים ודרוזים. בלי לפגוע בחשיבות שתי הההחלטות, אלו לא הצרכים הבוערים ביותר של המשק. אולי, אלו צרכים פוליטיים בוערים של מי שקיבל אותן.

קראו עוד בכלכליסט

לעומת זאת, כץ - שמקפיד להעביר תגובות להתרחשויות במשק - התעלם אתמול מאירוע בעל משמעות כלכלית אדירה: אישור מתווה התגמול לעובדים על ימי בידוד. הנושא הקריטי הזה עלה למעסיקים כבר יותר מ־4 מיליארד שקל, אבל את כץ זה לא מעניין.

המתווה שאושר אתמול קובע שעובדים יישאו בעלות יום הבידוד הראשון באמצעות יום חופש או מחלה, המדינה תישא בעלות היום השני והיתר יתחלק שווה בשווה בין המדינה למעסיק. עוד הוחלט שעבור עסקים שמעסיקים עד 20 עובדים המדינה תיקח על עצמה 75% מהעלות.

שר האוצר ישראל כץ , צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ | צילום מסך: לע"מ שר האוצר ישראל כץ , צילום מסך: לע"מ

ישראל כץ הפקיר את הנושא לטובת חיים כץ - מי שנראה נחוש למרר את חייהם של עובדי המדינה לאחר שהפרקליטות הודיעה כי תגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. חיים כץ הטה את המתווה הסופי משמעותית לטובת העובדים. זו בחירה לגיטימית, אבל זו לא היתה כוונתו המקורית של משרד האוצר בהסכם שערך מול ההסתדרות והתעשיינים - ושר האוצר לא טרח לוודא שמדיניות משרדו תבוצע. משר אוצר אחר היה אפשר לצפות שלפחות יביע גילויי תמיכה כלשהם בנציגי משרדו שנרמסו בדיונים, אבל חיים כץ בעצמו מרבה להשפיל אותם.

זו לא הפעם הראשונה שכץ מבהיר שהוא ורק הוא שר האוצר, כשזה נוגע לצרכיו הפוליטיים. כך היה גם בהטבות המס ליישובים. מבחינת כץ, חברי הכנסת מהליכוד יכולים לחוקק חוקים שמטיבים עם יישובים שחשובים להם כמו עכו, ולעזאזל שאר המדינה. קולו לא נשמע גם בנוגע לדרישת משרד הביטחון לקחת 8 מיליארד שקל ממשרדי הממשלה האחרים כדי להגדיל רכישות מארה"ב. אבל חלוקת כספים תמורת קולות? שם תשמעו אותו חזק וברור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות