אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפי נכסים: עלייה של 8% בהכנסות משכירות לצד חשש מהרבעון הרביעי צילום: תמר מצפי

אפי נכסים: עלייה של 8% בהכנסות משכירות לצד חשש מהרבעון הרביעי

חברת הנדל"ן המניב סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות מדמי שכירות בהיקף 111.6 מיליון שקל, הודות לאכלוס קניונים ומשרדים חדשים שהקימה והחלה להשכיר; משבר הקורונה הוביל לירידה של 8 מיליון שקל בהכנסות מפעילות הקניונים של אפי נכסים ברומניה

17.11.2020, 11:47 | חזי שטרנליכט

אפי נכסים המשיכה להרחיב את סל הנדל"ן המניב שלה בחו"ל במהלך הרבעון השלישי של 2020 והצליחה לרשום עלייה בהכנסות המתואמות מדמי שכירות (NOI) על אף המגפה.

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם זאת, מנכ"ל החברה אבי ברזילי הביע חשש שהשלכות המשבר ימשיכו להכביד על החברה ברבעון הרביעי (הנוכחי) וככל הנראה גם במהלך השנה הבאה. לאחר היציאה מהמשבר מקווה חברת הנדל"ן להציף ערך בנכסים השונים שהיא מקימה ומשכירה בארץ ובחו"ל.

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, צילום: תמר מצפי אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים | צילום: תמר מצפי אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, צילום: תמר מצפי

אפי נכסים, שבעלי המניות העיקריים בה הם החברות מגה אור (21.31%) וביג (22.81%), רשמה NOI (חלק החברה) של 111.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, עלייה של 8% ביחס לשנה שעברה. הצמיחה נבעה מאכלוס קניונים ומשרדים חדשים שהקימה אפי נכסים והחלה להשכיר. בחברה ציינו כי העלייה נרשמה למרות קיטון של כ-8 מיליון שקל בהכנסות מפעילות הקניונים העניפה שלה ברומניה, כתוצאה מהשפעת משבר הקורונה.

לחברה פורטפוליו נכסים מגוון שכולל קניונים, בעיקר בחו"ל, ובנייני משרדים במספר מדינות אירופאיות ובארץ. אפי נכסים חריגה בנוף הנדל"ן המניב שכן היא נוהגת להקים את הנכסים ואז להשכיר אותם, כך שיש לה פעילות ייזום משמעותית. באפי נכסים ציינו כי פעילות הבניה של החברה נמשכה כסדרה בכל המדינות לאורך תקופת המגבלות ואחריה.

הרווח התזרימי התפעולי הריאלי של החברה (FFO) עלה ברבעון השלישי ב-22% והסתכם ב-53.5 מיליון שקל. באפי נכסים מציגים את הנתון בנטרול השפעת מכירת דירות, שכן פעילות זו אינה אופיינית לחברות נדל"ן מניב. בניכוי פעילות זו עלה ה-FFO הריאלי בשיעור מתון יותר של 10.9% והסתכם ב-45.8 מיליון שקל.

בשורה התחתונה רשמה אפי נכסים נפילה ברווח הנקי, בעיקר בשל הפרשי שערוכי נדל"ן בפרויקטים שלה. ברבעון החולף היו שערוכים חיוביים של 70 מיליון שקל, אך ברבעון המקביל הם היו משמעותיים יותר והסתכמו ב-251 מיליון שקל. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניו ירד ב-32% ועמד על 161.9 מיליון שקל. מתחילת השנה נרשם הפסד של 43 מיליון שקל, שוב בגלל שערוכים משמעותיים שבוצעו ברבעון השני שבו היכתה הקורונה מלוא עוזה.

המנכ"ל ברזילי ציין כי "משבר הקורונה המשיך להשפיע באופן מהותי על תוצאותיה העסקיות של החברה גם ברבעון השלישי של השנה, אם כי באופן מתון יותר מאשר ברבעון השני. אנו צופים שהשלכות המשבר יתנו את אותותיהן גם ברבעון הרביעי של השנה וככל הנראה גם במהלך שנת 2021". לדבריו, בחברה מעריכים כי ההתרחבות והנכסים שמקימה החברה בשילוב עם האיתנות הפיננסית שלה "יאפשרו לנו עם היציאה המיוחלת מהמשבר בשנה הבאה להציף ערך רב למשקיעים".

אחד הנכסים המשמעותיים שפתחה החברה לציבור ברבעון השלישי הוא הקניון החדש שלה בעיר הנופש הרומנית ברשוב. הקניון נפתח במהלך אוקטובר והוא משתרע על שטח של כ-43 אלף מ"ר. שטחי המסחר מושכרים כמעט במלואם ובנוסף הושכרו 53% משטחי בנין המשרדים שמעל הקניון. החברה דיווחה כי הפרויקט יתחיל לתרום לתוצאות הכספיות של החברה החל מהרבעון הרביעי של השנה.

שווי השוק של אפי נכסים עמד לפני פתיחת המסחר הבוקר על 3.5 מיליארד שקל. מתחילת נובמבר עלתה המניה 19.4%, אך היא עדיין בתשואה שלילית של 31.2% מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות