אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכנסת קבעה: שכרם של הח"כים לא יעלה בשנת 2021 צילום: עמית שאבי

ועדת הכנסת קבעה: שכרם של הח"כים לא יעלה בשנת 2021

ועדת הכנסת החליטה כי שכרם של חברי הכנסת יהיה זהה לשכרם בשנת 2020 ויעמוד על 45 אלף שקל. הצעת החוק לביטול עדכון השכר בשנת 2021 תחסוך כ-6 מיליון שקל לתקציב הכנסת. ועדת הכספים צפויה לאשר מחר את הקפאת שכרם של נשיא המדינה, רה"מ, השרים, סגניהם והשופטים

17.11.2020, 14:29 | צבי זרחיה
שכרם של חברי הכנסת לא יעודכן בשנת 2021 ויהיה זהה לשכרם בשנת 2020. כך החליטה היום ועדת הכנסת שאישרה להעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לביטול עדכון שכר חברי הכנסת בשנת 2021 כהצעת חוק מטעם ועדת הכנסת. בנוסף, הוועדה מיזגה את הצעת החוק של חה"כ יאיר לפיד ומיקי לוי להצעת החוק של הוועדה. הצעת החוק תחסוך כ-6 מיליון שקלים לתקציב הכנסת.

יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) אמר, " אני שמח שההצעה זוכה לתמיכת כל סיעות הבית. בעת הזאת, בזמן משבר כלכלי ובריאותי, כולם מסכימים שאין מקום להעלות את שכר חברי הכנסת".

קראו עוד בכלכליסט

שכרו החודשי ברוטו של חבר כנסת עומד על 45,274 שקל. שכר חה"כ צמוד לשכר הממוצע במשק ומתעדכן מדי שנה באופן אוטומטי. השכר הממוצע במשק צפוי לעלות בינואר 2021 בשיעור חד של כ-11%-14% עקב הגידול באבטלה ופיטוריהם של עובדים עם שכר נמוך.

הצעת החוק קובעת בהוראת שעה, כי בתחילת שנת 2021 השכר יוקפא ולא יעודכן. הצעת החוק תקפיא את שכרם של 90 ח"כים.

שכרם של הח"כים יוקפא, צילום: שאטרסטוק שכרם של הח"כים יוקפא | צילום: שאטרסטוק שכרם של הח"כים יוקפא, צילום: שאטרסטוק

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) אמר בדיון, כי "הצעת החוק של הוועדה, הינה הצעה לא משמעותית אלא פופוליסטית ויחצנית שמהווה טלאי קטן שלא מטפלת כמעט בכלום". קרעי הלין על כך שהצעת החוק שהוא הגיש, הצעה שלדבריו תביא פתרון כולל בשכר המגזר הציבורי, ותחסוך מאות מיליונים, לא עולה לדיון. קרעי הגיש את הצעתו כהסתייגות להצעת החוק של הוועדה. עפ"י ההסתייגות, מנגנון חישוב השכר הממוצע במשק יכלול גם את תשלומי דמי האבטלה של המפוטרים והשוהים בחל"ת, ובכך השכר הממוצע במשק יקטן." אני חושב", אמר קרעי, "שיותר נכון שמנגנון החישוב ישקף נכונה את כל ההכנסות במשק, לרבות תשלומי האבטלה". לדבריו, אם דמי האבטלה יכנסו לחישוב השכר הממוצע במשק, שכר חברי הכנסת ירד בינואר הקרוב בכ-3% במקום שיעלה בכ-15% לפי מנגנון החישוב החוקי הנוכחי.

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) התנגד להצעה ואמר, כי הצעתו ביחס לשכר הח"כים, תחסוך כ-20,000 שקל לחודש. "זה לא סכום משמעותי שבגינו שווה לשנות את מנגנוני החישוב ולשנות סדרי בראשית".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הציע לקבוע בהסתייגות שהגיש, כי הצעת הוועדה הציבורית לשכר חברי הכנסת תחייב ולא תהווה רק כהמלצה לוועדת הכנסת, כפי שקובע החוק הנוכחי.

הוועדה דחתה את ההסתייגויות שהגישו חברי הכנסת שלמה קרעי ואלעזר שטרן. בתום הדיון וההצבעות על ההסתייגויות והרביזיה, אמר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) זה חוק פח!.

יצויין שוועדת הכספים צפויה לאשר מחר את הקפאת שכרם של נשיא המדינה, רה"מ, השרים, סגניהם והשופטים. הנשיא ראובן ריבלין ונשיאת בית המשפט אסתר חיות כבר הודיעו על הסכמתם להקפיא את שכרם ואף לקצצו ב-10% .

שר האוצר ישראל כץ הגיש הצעת חוק להקפאת שכרם של כל נושאי המשרה ולהפחתתו ב-10% עד לסוף שנת 2021 אבל כחול לבן מונעת את קידומה בכנסת בגלל חילוקי דעות פוליטיים עם הליכוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות