אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יישובים שאינם עומדים בקריטריונים ימשיכו ליהנות מהטבות מס לפחות עד סוף 2020 צילום: אלעד גרשגורן

יישובים שאינם עומדים בקריטריונים ימשיכו ליהנות מהטבות מס לפחות עד סוף 2020

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק בנושא - לאחר שצמצום ההטבות נדחה כמה פעמים בהוראת שעה מאז 2015; העלות המוערכת של ההארכה לחצי שנה בלבד - מיוני השנה - עומדת על כ-63 מיליון שקל

18.11.2020, 11:39 | עמרי מילמן

ועדת הכספים אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שלפיה תושבי יישובים שונים שאינם עומדים בקריטריונים, ימשיכו ליהנות מהטבות מס במשך חצי שנה נוספת.

קראו עוד בכלכליסט

ההטבות היו אמורות להצטמצם עם החקיקה שהסדירה את הנושא בנובמבר 2015, ואולם הדבר נדחה בהוראות שעה - בפעם הראשונה ל-2017, בפעם השנייה ל-2018, ומאז, אוטומטית בגלל שלוש מערכות הבחירות, עד סוף יוני השנה.

כעת הוחלט להאריך את הוראת השעה, רטרואקטיבית עד סוף 2020. העלות המוערכת של ההארכה לחצי שנה בלבד עומדת על כ-63 מיליון שקל .

החקיקה הגיעה לאחר שמשרד המשפטים הסיר את התנגדותו להארכה נוספת בטענה כי בקשתו של שר האוצר לבחון בהליך מזורז את מדיניות הטבות המס, באמצעות צוות מיוחד. מצדיקה את המצב החריג. עם זאת נציגת המשרד הבהירה כי בכל מקרה לא תתאפשר הארכה נוספת של הוראת השעה.

 משה גפני, צילומים: אלכס קולומויסקי משה גפני | צילומים: אלכס קולומויסקי  משה גפני, צילומים: אלכס קולומויסקי

במהלך הדיון, כשביקשה נציגת משרד המשפטים להסביר כי לא ניתן לקשור בין הטבות המס לקורונה, יו"ר הוועדה משה גפני השתיק אותה ואמר כי הוא לא מעוניין לתת לה "להכין את הבג"ץ". החקיקה המקורית ב-2015 נעשתה בעקבות פסיקה של בג"ץ שחייבה את הכנסת והממשלה לחלק הטבות באופן שוויוני ואחיד. ואולם הוראות השעה סותרות את העקרון המנחה של בג"ץ, שכן מתן ההטבות לכ-70 יישובים, בהם כפר ורדים, אינו נעשה לפי קריטריונים המשקללים את המדד הסוציו אקונומי, מדד הפריפריאליות והקרבה לגבול.

אישור הארכת הוראת השעה נעשה באמצעות הוספתה להצעת החוק של ח"כ מיכל שיר (הליכוד), שהגדילה את ההטבות ליישובים עירוניים, במטרה לשפר את מצבה של עכו ולהשוות את ההטבות שתושביה מקבלים לאלו שמקבלים תושבי נהריה (למרות שנהריה קרובה יותר לקו הגבול). החוק אמור לעלות למליאת הכנסת ביום שני, לאחר שביום ראשון יציג שר האוצר לממשלה מקור תקציבי. הצוות באוצר יידרש להגיש את מסקנותיו עד סוף השנה הנוכחית.

ח"כ שיר מסרה בתגובה: "אני מברכת על כך שהחוק עבר בוועדת הכספים. הצעת החוק המקורית אמנם שונתה, אך אני מברכת על כל פתרון, גם אם זמני, למצוקת תושבים של יישובים נוספים בפריפריה, במיוחד בתקופת הקורונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות