אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשויות בדרום לבג"ץ: אל תקחו לנו את הארנונה של אינטל

בלעדי לכלכליסט

רשויות בדרום לבג"ץ: אל תקחו לנו את הארנונה של אינטל

המועצות האזוריות יואב ושפיר עתרו נגד החלטת דרעי לשנות את חלוקת ההכנסות מאזור התעסוקה, בו שוכנת גם אינטל

19.11.2020, 08:16 | אמיתי גזית

המועצות האזוריות יואב ושפיר עתרו לבג”צ בדרישה שיורה לשר הפנים לבטל את צו חלוקת ההכנסות שאושר ביוני ולפיו ההכנסות של שתי הרשויות מאזור התעסוקה שבו שוכן מפעל אינטל, יחתך דרמטית. על פי הצו החדש, ב־2023 תקבל מועצת שפיר רק 3% מההכנסות לעומת 17% כיום, ואילו חלקה של מועצת יואב בהכנסות יבוטל ב־2021 לחלוטין, לעומת 18% עד יולי השנה. החלטה זו התקבלה למרות שהפארק הוקם כמיזם משותף להן, לעיר קרית גת ומועצה האזורית לכיש.

קראו עוד בכלכליסט

מפעל אינטל בקרית גת. שינוי חלוקת ההכנסות יפגע במיליונים במועצות האזוריות יואב ושפיר מפעל אינטל בקרית גת. שינוי חלוקת ההכנסות יפגע במיליונים במועצות האזוריות יואב ושפיר מפעל אינטל בקרית גת. שינוי חלוקת ההכנסות יפגע במיליונים במועצות האזוריות יואב ושפיר

הרשויות מבקשות מבג”צ שיורה למשרד הפנים לחלק את ההכנסות על פי תבחינים שאישרה ועדת גבולות של משרד הפנים ב־2012, ועל פיהם אושר ב־2014 צו חלוקת ההכנסות הקודם, לפיו חולקו ההכנסות מאזור התעסוקה המשותף כך: קריית גת - 59%; יואב - 18%; שפיר - 17%; ולכיש - 6%.

ההכנסות השנתיות שבמחלוקת מסתכמות בכ־70 מיליון שקל ומקורן מארנונה מהחברות באזור התעסוקה, היטלי השבחה ותשלומי חובה. עבור יואב מדובר בקיצוץ שנתי של 12 מיליון שקל, שמהווים כ־10% מהכנסותיה השנתיות.

אזור התעסוקה הוקם ב־1995 כאשר יואב העבירה 3,000 דונם משטחה, ושפיר העבירה מאות דונמים שעליהם כבר היה בנוי אזור תעשייה פעיל. חלוקת ההכנסות הקודמת עליה החליט משרד הפנים ב־2014 אושרה בעקבות המלצות שהוגשו ב־2012 על ידי ועדה שבראשה עמד פנחס ולרשטיין והוקמה לאחר מחלוקות בין הרשויות. הוועדה הגדירה מפתח שמראש הקנה עדיפות לקרית גת בחלוקת ההכנסות, משום שלמספר התושבים והמעמד הסוציואקונומי ניתן משקל של 65% בנוסחה לחישוב החלוקה.

מהעתירה עולה כי קרית גת לא הסתפקה במנגנון הזה, וב־2017 דרשה כינוס של ועדת גבולות חדשה, שהגישה בפברואר 2019 את המלצתה למנכ”ל משרד הפנים מרדכי כהן לאחר 3 דיונים בלבד. ביוני השנה המליץ כהן לשר הפנים אריה דרעי לאשר את המלצות הוועדה, ועוד באותו היום - התקבלה ההמלצה.

כהן נימק את ההמלצה בכך שקרית גת צפויה להתרחב משמעותית בשנים הקרובות. העותרות טוענות כי ההתרחבות אינה מובטחת, ואם תקרה, זה יהיה בעוד שנים. לדברי ד”ר מטי צרפתי הרכבי, ראש המועצה האזורית יואב, “נפלו קשיים מהותיים בהחלטת השרים באימוץ המלצות הוועדה, מקריאת דו”ח הוועדה עולה כי הוועדה קבעה שקריית גת תקבל במידי תקציבים ביחס לשכונות עתידיות על הנייר שאין לדעת כלל אם יוקמו ומתי. לא ברור מדוע הוועדה דרסה וביטלה את נוסחת חלוקת ההכנסות של ולרשטיין, אשר השכילה לתת מענה לפיתוח של קריית גת, כאשר היא נועדה להתעדכן אחת לחמש שנים”.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: “הוועדה הגאוגרפית לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות קיימה מספר דיונים ואף ערכה סיור במקום... והגישה המלצותיה למנכ”ל משרד הפנים לגיבוש המלצתו לשר לקבלת החלטה. שר הפנים אימץ את החלטת הוועדה באופן חלקי (שקבעה כי כל ההכנסות יועברו לקריית גת) והכריע כי עיקר ההכנסות מאזור התעשייה יועברו באופן הדרגתי לקריית גת, וחלקן הנוסף גם למועצה האזורית לכיש המתמודדת אף היא עם אתגרים כלכליים. טענות המועצה האזורית מוכרות והוועדה קבעה כי גם ללא הסתמכויות על תוכניות הבנייה ארוכות הטווח, התוצאה לא הייתה משתנה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות