אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי הזמין שליח ממשרד החינוך? השר גלנט מחשב מסלול בדרך לפריימריז צילום: לע״מ

בדיקת כלכליסט

מי הזמין שליח ממשרד החינוך? השר גלנט מחשב מסלול בדרך לפריימריז

שר החינוך יואב גלנט, אחד השרים העסוקים בממשלה, מדלג כבר שבועיים מיישוב ליישוב ומחלק מחשבים לתלמידים. כשהמסלול מתמקד בראשי ערים מהליכוד או בכאלה שמזוהים עמה פוליטית, קשה שלא לשמוע ברקע את פעמוני הפריימריס

19.11.2020, 06:46 | שחר אילן

השליח הפוליטי: שר החינוך יואב גלנט בחר לחלק את 150 אלף המחשבים הניידים שרכש משרדו לבתי הספר בעצמו או לפחות חלק גדול מהם. בשבועיים האחרונים הוא עורך סיורי חלוקת מחשבים ברחבי הארץ כמעט מדי יום. קשה להבין מדוע שר עסוק משקיע זמן רב כל כך בפעולת בלדרות. קשה שלא לקשור זאת לבחירות ההולכות ומתקרבות ולפריימריס הצפויים בליכוד. נראה שגלנט הפך את חלוקת המחשבים לגרסה שלו לגזירת סרט בפרויקטים חדשים.

ההישג של גלנט בהשגת תקציב של 400 מיליון שקל לרכישת 150 אלף מחשבים ראוי לשבח. הוא אמנם פותר רק חלק מהמחסור במחשבים אבל מייצר מהפכה דיגיטלית אמיתית. כשתסתיים החלוקה כמעט ולא תהיה בישראל משפחה עם ילדים (להוציא חרדים) שאינה מחוברת למחשב ולאינטרנט. תחילה דובר על אספקת מחשבים עד סוף שנת הלימודים אבל לוח הזמנים הבעייתי תוקן. כעת הכוונה היא לחלק את כל המחשבים עד סוף השנה האזרחית.

קראו עוד בכלכליסט

יואב גלנט. "סוגר פערים", צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום יואב גלנט. "סוגר פערים" | צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום יואב גלנט. "סוגר פערים", צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום

אלא שספק אם מישהו העלה על דעתו שגלנט יחליט לחלק את המחשבים בעצמו. בשבועיים האחרונים הוא חילק מחשבים בישוב אחד או בכמה ישובים כצעט מדי יום, וגם לפני כן היו לו כמה ימי חלוקה. עם כל הכבוד לנוכחות בשטח, זו נראית חלוקת זמן לא מאוד סבירה של אחד השרים העסוקים בממשלה.

"ניפגש בשטח"

קשה להתעלם מכך שבראשן של כמעט כל הערים היהודיות במסלול של גלנט עומד ראש עיר מהליכוד או שמזוהה עם הליכוד. למשל: ראש עיריית בית שאן ז'קי לוי, ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי, ראש עיריית דימונה בני ביטון, וראש עיריית נשר רועי לוי. בלשכת גלנט מציינים לעומת זאת את הערים הערביות הרבות שבהן ביקר כהוכחה לכך שלא מדובר בקמפיין פריימריס. אחרי הביקורים של גלנט יוצא נוסח די קבוע של הודעה שבו גלנט מדבר על תוכנית חלוקת 150 אלף המחשבים כולה ומשבח את ראש העיר וכמובן מתפרסמים תמונות וסרטונים.

יש גם דיווח שבועי בדף הפייסבוק של גלנט על מפלס המחשבים. ב־15.11 הוא כתב למשל ש"בשבוע שעבר חילקנו 18,128 מחשבים ובכך הגיע המספר הכולל של המחשבים שחולקו עד כה ל־41,221. השבוע נחלק 20,664 מחשבים נוספים. היינו בשבוע שעבר בחיפה, בטירת הכרמל, בקרית אתא, בקרית מוצקין, בזכרון יעקב, בחדרה, בחריש, בנשר ועוד ועוד. השבוע נחלק בירושלים, מעלה אדומים, מטה בנימין, בית שמש, אבו גוש ובקריית ארבע – וזו רשימה חלקית ביותר... ניפגש בשטח".  

אתמול הגיע השר גלנט להעניק באופן אישי מחשבים לתלמידות בבית ספר אורות עציון במועצה המקומית אפרת. השר אמר שאחד התחומים שבהם סגר פערים הוא הקדמה הטכנולוגית "שם גילה מערכת עם פער של שנות דור". כרגיל בביקורים אלה הוא החמיא לראש המועצה עודד רביבי וגם אמר שהוא משקיע רבות בחינוך.

את המסעות שלו החל גלנט ב־16.10 כשהגיע לחלק 460 מחשבים בנוף הגליל (לשעבר נצרת עילית) אחרי שהשתוללה שריפה במקום. אירוע מביך נרשם ב־10 בחודש כשגלנט הגיע לאור עקיבא לחלק מחשבים עם ראש העירייה יעקב אדרי מהליכוד, ביום שבו אדרי נעצר בחשד לפרשת שחיתות. גלנט נאלץ לחלק את המחשבים בלעדיו.

גלנט מחלק מחשבים בנוף הגליל, צילום: לע״מ גלנט מחלק מחשבים בנוף הגליל | צילום: לע״מ גלנט מחלק מחשבים בנוף הגליל, צילום: לע״מ

"עומק הפערים נחשף"

בשלומי אמר ראש המועצה גבי נעמן, שנתמך על ידי הליכוד: “השר גלנט, אתה ידיד אישי לשלומי במשך שנים רבות, והגעתך לכאן מרגשת אותי באופן אישי ומהווה כבוד גדול עבורנו". ראש עיריית דימונה בני ביטון מהליכוד אמר שגלנט מחלק את המחשבים בבית הספר על שם ראש העיר המיתולוגי המנוח גבי ללוש ובביקור הקודם חנך בית כנסת ומקווה ע"ש ללוש. ראש עיריית טירת הכרמל אריה טל מהליכוד אמר ש"הידיעה שיש לנו שר חינוך שדואג להשקיע בעתיד הדור הזה כמו מפקד בצבא נותנת לכולם הרגשה של אופטימיות להמשך”. בירושלים צירף אליו גלנט את שר הדיגיטל הלאומי דודי אמסלם, איש רב כוח בליכוד.

לזכות משרד החינוך יאמר ש־40% מהמחשבים צפויים להגיע לילדים הערבים שהמחסור אצלם קשה במיוחד. בישובים הערבים גלנט מלווה בחלק מהמקרים בחברי כנסת ערבים. בבקה אל גרביה לווה ביו"ר תעל ח"כ אחמד טיבי. במשהד שבצפון לווה בח"כ סונדוס סאלח, חברת סיעתו של טיבי. ביישובים הערבים גלנט נוהג לציין ש"כל תלמיד זכאי למשאבים ולהשקעה באופן שווה, לא משנה מאיזה יישוב הוא מגיע. ילד שתשקיע בו מגיל צעיר, יוכל לכבוש כל פסגה שירצה". סאלח היתה פחות חיובית מגלנט ואמרה ש"משבר הקורונה חשף את עומק הפערים בין החברה היהודית לערבית, בגישה למשאבים, בתשתיות, בחינוך ובכלל. כדי להבטיח את העתיד וההווה של התלמידים שלנו, אנחנו חייבות לדאוג יותר, למי שיש פחות".

מלשכת שר החינוך נמסר כי "שר החינוך מבקר בכל שבוע בבתי ספר שונים, ממגזרים שונים, מהצפון ועד הדרום ומשוחח עם תלמידים, מורים, מנהלים והורים. השר יוסיף לעשות זאת מתוך מטרה לקדם ולשפר את מערכת החינוך". בלשכה אומרים עוד כי "מיד עם כניסתו לתפקיד, יזם השר גלנט וקידם תוכנית לאומית לצמצום פערים טכנולוגיים של שנות דור במערכת החינוך, ללא הבדל דת, מקום מגורים או מצב סוציו־אקונומי".

עוד נמסר כי לתוכנית הוקצו 1.2 מיליארד שקלים "שמשמשים לרכש 150 אלף מחשבים ניידים לתלמידים ולמורים ו־70 אלף טלפונים 'כשרים' עבור המגזר החרדי. זאת לצד התקנת תשתיות טכנולוגיות חדשניות בבתי הספר וביצוע הכשרות של צוותי החינוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות