אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקלות בגלגלים של ביידן: מנוצ'ין מפסיק תוכנית ההלוואות לעסקים וממשלות מקומיות צילום: אליהו ינאי

מקלות בגלגלים של ביידן: מנוצ'ין מפסיק תוכנית ההלוואות לעסקים וממשלות מקומיות

שר האוצר האמריקאי הודיע ליו"ר הפדרל ריזרב פאוול כי 455 מיליארד דולר שהוקצו לטובות תוכניות ההלוואות - יוחזרו לקונגרס לשם הקצאה מחדש; ההחלטה מנוגדת לעמדת הבנק המרכזי, ועלולה להגדיל את האי-ודאות על רקע ההאטה בקצב ההתאוששות ממשבר הקורונה

20.11.2020, 10:45 | שירות כלכליסט

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר אמש כי התוקף של תוכניות הלוואות לעסקים, ממשלות מרכזיות וארגונים ללא כוונת רווח, שנועדו לסייע להם להתמודד עם מגיפת הקורונה, יפקע ב-31 בדצמבר.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה מנוגדת לעמדת הבנק הפדרלי, השותף עם משרד האוצר לתוכנית ההלוואות, וצפויה להקשות על הכלכלה האמריקאית, בעוד הנשיא הנבחר ג'ו ביידן מארגן את ממשלו.

במכתב ששלח מנוצ'ין ליו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול, נכתב כי כ-455 מיליארד דולר שהוקצו לצורך מתן הלוואות תחת חוק CARES באביב האחרון, לא ישמשו לכך אלא יחזרו לקונגרס לשם הקצאה מחדש.

ההחלטה התקבלה אף שקצב ההתאוששות של המשק האמריקאי ממשבר הקורונה הולך - עם יותר מעשרה מיליון אמריקאים שהיו מועסקים בינואר ועדיין לא מצאו עבודה חדשה.

"אני מבקש שהבנק הפדרלי יחזיר את הכספים שלא נוצלו למשרד האוצר", כתב מנוצ'ין לפאוול, תוך סירוב להאריך את התוכניות שלדברי הבנק הפדרלי הן קריטיות להבטחת הגעת הסיוע לכל חלקי הכלכלה, במהלך אחד המיתונים הקשים ביותר שלה בהיסטוריה.

סטיבן מנוצ סטיבן מנוצ'ין | צילום: רויטרס סטיבן מנוצ

הודעתו של מנוצ'ין התקבלה בהפתעה ע"י פקידי הבנק, שאמרו השבוע כי התוכניות צריכות לזכות להארכה, וחזרו על כך באוזני מנוצ'ין לאחר היוודע החלטתו.

בהצהרה שנשלחה במייל הודיע הבנק כי "הוא היה מעדיף שמלוא היקף צעדי החירום שהותקנו במהלך מגפת הקורונה ימשיכו למלא את תפקידם החשוב כגיבוי לכלכלה הפגיעה שלנו, שעדיין נמצאת במצוקה".

"אני חושב שבהינתן מצב הכלכלה הנוכחי, ועדיין יש הרבה אי וודאות, הצעד הנכון הוא להשאיר את התוכניות האלה על כנן", אמר מושל הבנק הפדרלי של אטלנטה, רפאל בוסטיק, בראיון לבלומברג. בוסטיק הוא אחד המועמדים לתפקיד שר האוצר בממשלו של ביידן.

ההודעה של מנוצ'ין מהווה איתות בעייתי לממשל ביידן הנכנס. על אף שתוכניות הסיוע המדוברות לא נוצלו במלוא היקפן, פקידי הפד סבורים שקיומן "מרגיע" את השווקים הפיננסיים והמשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות