אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה נלחמת במשבר: תציג את תוכנית גיוס החוב הגדולה מאז מלחמת העולם השנייה צילום: רויטרס

בריטניה נלחמת במשבר: תציג את תוכנית גיוס החוב הגדולה מאז מלחמת העולם השנייה

שר האוצר רישי סונאק צפוי לחשוף בשבוע הבא את תוכנית ההוצאות הממשלתיות, וההערכות הן שתכלול הקפאת שכר במגזר הציבורי, למעט לצוותים רפואיים; כן צפויה להדגיש את הצורך בהעלאת מסים לשם מימון גיוס החוב

21.11.2020, 12:02 | שירות כלכליסט
שר האוצר הבריטי רישי סונאק מתכוון לחשוף בשבוע הבא את תוכנית ההוצאות הממשלתית, שתכלול גיוס חוב ממשלתי בהיקף הגבוה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. זאת במטרה לסייע בשיקום נזקי המשבר הכלכלי הגדול ביותר במדינה מזה 300 שנים, על רקע התפרצות הקורונה וההגבלות שהוטלו על מנת לבלום אותה.

קראו עוד בכלכליסט

בריטניה נמצאת בעיצומו של גל שני, כך שההתאוששות הכלכלית הוקפאה. בשל המצב, סונאק מתכוון לחשוף רק תקציב לטווח הקצר. ההוצאות הקשרות למגפה יעלו השנה על 200 מיליארד פאונד (265 מיליארד דולר), זאת בין השאר בשל הארכת התוכנית לשמירה על מקומות עבודה ועלויות נוספות שיימשכו גם בשנה הפיסקאלית 2021-22.

לונדון בימי הקורונה, צילום: אי פי איי לונדון בימי הקורונה | צילום: אי פי איי לונדון בימי הקורונה, צילום: אי פי איי

לפי CNBC, סונאק עתיד לחשוף את תוכנית ההוצאות באופן רשמי ביום רביעי, כשעיקר תשומת הלב תופנה לתחזית לגיוס חוב בהיקף שיא מצד הממשלה, שקרוב לוודאי יחייב העלאות מסים. לפי הדיווחים, סונאק מעוניין גם להקפיא את העלאות השכר בסקטור הציבורי, וזאת בניסיון לקזז על ההלוואות הגבוהות. עם זאת, לפי ההערכות הקפאת השכר המתוכננת לא תחול על צוותים רפואיים, וזאת על מנת להימנע מתגובה ציבורית נזעמת בנוגע לפגיעה באנשים שנתפסים כעומדים בחזית המאבק בקורונה.

הצעדים המתוכננים מגיעים בשעה שראש הממשלה בוריס ג'ונסון הכריז השבוע על העלאה משמעותית בתקציב כוחות הביטחון בבריטניה. מנגד, הוא סרב להתחייב לשמירה על הסיוע הפיננסי של בריטניה במדינות אחרות.

כלכלת בריטניה התכווצה ברבעון השני ב-20%, יותר מכלל כלכלה מפותחת אחרת, וגם ההתאוששות שלה נחשבת איטית יותר. לפי תחזיות הבנק המרכזי במדינה, התמ"ג יתכווץ השנה ב-11% - שיעור כמותו לא נראה מאז 1709. במקביל, גיוס החוב הממשלתי צפוי לעמוד השנה על סביבות 400 מיליארד פאונד, כך לפי ההערכות בסיטי, בעוד שב-HSBC מעריכים כי הוא יעמוד על 365 מיליארד פאונד. הדבר מקביל לשיעור של בין 17%-20% מהתמ"ג, הרבה מעל ל-10% אליו הגיעו בשיא המשבר הפיננסי העולמי.

לפי נתונים שפורסמו ביום שישי, בשבעת החודשים הראשונים של השנה ההלוואות הממשלתיות עמדו על 215 מיליארד פאונד, כמעט פי 5 יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות