אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמולי נכנע לבריונות כדי להציל את ההכשרות המקצועיות צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל

פרשנות

שמולי נכנע לבריונות כדי להציל את ההכשרות המקצועיות

כץ ייבש את ההכשרות המקצועיות, הוביל לאובדן זמן יקר בשיא משבר הקורונה וגרם לשר העבודה להסכים להקמת מנהלת חדשה באוצר. כעת 4 גופים יעסקו בהכשרות, אבל לפחות יתחילו סוף סוף להכשיר עובדים - אם לא יילכו פתאום לבחירות

22.11.2020, 06:57 | שחר אילן

בסוף הבריונות ניצחה. אחרי ארבעה חודשים שבהם שר האוצר ישראל כץ ייבש את תקציבי ההכשרה המקצועית, שר העבודה איציק שמולי הסכים להקמת מנהלת הכשרה מקצועית במשרד האוצר. היום תובא ההחלטה לאישור הממשלה.  

קראו עוד בכלכליסט

מצד שני יכול מאוד להיות ששמולי הציל בוויתור הזה את העתיד של עשרות אלפי מובטלים. על פי הסיכום עם האוצר, בתמורה להקמת המנהלת, גם זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה תקבל 325 מיליון שקל להכשרה מקצועית.

4 גופים להכשרה מקצועית

"אם הייתי ממשיך להתעקש, היינו ממשיכים לראות את המספר אפס בהכשרות מקצועיות", אומר שמולי. "לא היה נכון להשאיר את העסק תקוע רק בגלל מאבקים על סמכויות".

שר האוצר ישראל כ"ץ ושר העבודה איציק שמולי, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל שר האוצר ישראל כ"ץ ושר העבודה איציק שמולי | צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל שר האוצר ישראל כ"ץ ושר העבודה איציק שמולי, צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל

המהלך הזה מבטיח אנרכיה. עד לקורונה, היו שני גופים שעסקו בהכשרה מקצועית - זרוע העבודה ושרות התעסוקה, וגם זו היתה כפילות מיותרת. כעת יעסקו בכך ארבעה גופים. זרוע העבודה והמנהלת יתחרו ביניהן על הכשרת עובדים בכל תחום חוץ מהייטק, כולל בניה, תעשייה ותשתיות. רשות החדשנות תהיה אחראית על הכשרת עובדים להייטק וגם שירות התעסוקה יקבל נתח. באוצר אגב רואים בתחרות יתרון. שם אומרים שכשר תחבורה הכניס כץ תחרות לתחום הנחת המסילות וזה עשה רק טוב.

אז מדוע ההתעקשות של שר האוצר, למרות שמשרדו אינו משרד ביצועי? כץ דרש שתוקם מנהלת במשרדו שתהיה אחראית להכשרת עובדים במקצועות בעלי פריון גבוה, כלומר תשתיות, הייטק, בינוי ותעשיה. 700 מיליון שקל החליטה הממשלה להקצות להכשרות מקצועיות במהלך משבר הקורונה. במשך ארבעה חודשים כץ מנע העברת תקציבים להכשרות במשרד העבודה והרווחה, בדרישה להקמת המנהלת, כאילו המובטלים הם ועד חזק שצריך לשבור אותו. במשך כל התקופה הזו, המובטלים ישבו בבית וקיבלו ממילא דמי אבטלה ובזבזו זמן יקר שבו יכלו ללמוד מקצוע חדש.

הנימוק של כץ היה הכישלון של האגף להכשרה מקצועית של זרוע העבודה במשך 20 שנה, כישלון שנבע בין היתר מכך שהאוצר קיצץ בתקציביו. כץ משוכנע שהאגף הוכיח שאינו מסוגל לעמוד במטרה להכשיר 100 אלף איש בשנתיים, בין היתר בשל רגולציית יתר. לכן יש צורך במנהלת שתוציא את רוב המשימה לשוק הפרטי. לכן גם הנזק מההמתנה יתקזז עם היעילות שתהיה למנהלת.

צוות תעסוקה 2030 קבע שאת הרפורמה בהכשרה המקצועית, צריך לבצע האגף עצמו. כך גם נאמר בהצעת חוק ההסדרים החדש שהכין האוצר עצמו. היועמ"ש של האוצר, עו"ד אסי מסינג, הבהיר שכץ לא יכול להידחף לתחום ההכשרות המקצועיות בלי החלטת ממשלה חדשה. כלומר הניצחון של כץ הוא הפסד של המנהל התקין. אבל שמולי, נציג מפלגת העבודה הגוססת, ניהל את המאבק עם מעט מאוד כוח פוליטי.

כץ יהפוך עכשיו לפרעה?

השאלה מדוע כל כך חשוב לכץ לעסוק בתחום אפור כמו הכשרה מקצועית. כץ מאמין שמהפכה בהכשרה המקצועית, תחשב לאחד הגורמים לשיקום המשק והוא רוצה לרשום זאת על שמו. כץ נהנה לקצור את הילת מהפכת הנמלים ואף נוהג להשוות את עצמו לבוני נמלים כמו הורדוס ושלמה המלך. מעניין למי הוא ישווה את עצמו בתחום ההכשרות המקצועיות. סביר שלא לפרעה, שערך הסבה מקצועית כפויה להמוני בני ישראל.

שמולי רואה שני יתרונות בהחלטה שלו לוותר. האחד הוא שהאוצר יעביר לזרוע העבודה 325 מיליון שקלים. השני, שבניגוד למנהלת של כץ, זרוע העבודה ערוכה לדבריו לפתוח מיד בהכשרות המקצועיות, כלומר במרוץ שיתפתח על כל מובטל, יש לה יתרון. הישג נוסף הוא שכץ הסכים שבעוד שנתיים וחצי, כלומר אחרי המשבר וכשהוא כבר לא יהיה כנראה שר האוצר - המנהלת תאוחד עם זרוע העבודה.

הקמת מנהלת חדשה לוקחת בערך שנה. כדי לחסוך זמן, כץ מתכוון לצרף את נושא ההכשרות המקצועיות למנהלת התשתיות שהקים בראשות קובי בילטשטיין. אלא שגם המנהלת הזו נמצאת בשלבי הקמה די ראשוניים, וההכשרות יהיו אצלה בעדיפות שניה. אם כצפוי יפרצו בחירות בעוד חודש, סביר שההקמה שלה תיתקע. אז יכול להיות שמאות מילונים להכשרה מקצועית ישכבו עוד חודשים רבים ללא שימוש. גם אם המנהלת תתחיל לפעול, אין לה בקיאות בנושא והיא תשלם שכר לימוד.

הסכומים הגדולים שאושרו להכשרה מקצועית במשבר הקורונה, יצרו הזדמנות ההיסטורית לשדרג את כוח העבודה המקומי. במקום זה עסקנו עד עכשיו במלחמות על סמכויות וקרדיטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות