אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבשרת ציון לא תוכל למנוע בנייה במתחם מרכז הקליטה צילום: אלי מנדלבאום

מבשרת ציון לא תוכל למנוע בנייה במתחם מרכז הקליטה

קרן ריאליטי שקידמה תוכנית לבניית כ-1,000 יחידות דיור במתחם מרכז הקליטה במבשרת ציון, בהתאם לתוכנית המתאר של הישוב, נתקלה בהתנגדות המועצה שהודיעה כי תשנה את התכנון במתחם ותקפיא היתרי בנייה ל-3 שנים. ועדת הערר ביטלה את ההחלטה ונזפה בראש הרשות

22.11.2020, 10:51 | שלומית צור

ניסיון נוסף של המועצה המקומית מבשרת ציון לבלום בנייה בתחומה נכשל. כך עולה מהחלטת ועדת הערר של מחוז ירושלים, שביטלה הקפאת היתרי בנייה שיזמה המועצה במתחם מרכז הקליטה, בו מקדמת קרן ריאליטי תוכנית לכ-1,000 יחידות דיור.

קראו עוד בכלכליסט

מתחם מרכז הקליטה הוא חטיבת קרקע בת 80 דונם, הממוקמת במרכז הישוב, ושבמשך שנים שימש כמרכז קליטה למגורי עולים חדשים. בשנת 1993 אושרה וקיבלה תוקף תוכנית המאפשרת הקמת 356 יחידות דיור על הקרקע, ללא מבני ציבור.

בדצמבר 2018 אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים תוכנית מתאר כוללנית לישוב מבשרת ציון שיזמה רשות מקרקעי ישראל. התוכנית, מגדילה את הצפיפות במתחם מרכז הקליטה ב-600 יחידות דיור מעל המצב המאושר, כך שמספר הדירות המתוכננות בו יגיע ל-956 יחידות דיור. עוד נקבע כי גובה הקומות יהיה עד 8 קומות, ויתווספו לתוכנית גם שטחי תעסוקה, מסחר ומבני ציבור שהיו חסרים בתוכנית המקורית. תוכנית המתאר קיבלה תוקף באוגוסט 2019.

מרכז קליטה מבשרת ציון, צילום: אלי מנדלבאום מרכז קליטה מבשרת ציון | צילום: אלי מנדלבאום מרכז קליטה מבשרת ציון, צילום: אלי מנדלבאום

המועצה המקומית שלא אהבה את התוכנית שקידמה רמ"י, בטענה להיקף יחידות דיור מופרז שישנה את אופי הישוב, פנתה לוועדה המרחבית לתכנון בנייה "הראל", וזו פרסמה בדצמבר 2018 הודעה על תכנון מחדש של המתחם ועל כך שלא ניתן להוציא היתרי בנייה בתחום התוכנית בשלוש השנים הקרובות. בינתיים בעלת הקרקע - קופת התגמולים והפנסיה של הסוכנות היהודית, מכרה את הקרקע במכרז, בו זכתה קרן ריאליטי במאי 2019 תמורת 266 מיליון שקל.

בערר שהגישה קרן התגמולים, אליה הצטרפה קרן ריאליטי, לוועדת הערר המחוזית, נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הראל, נטען כי התוכנית שיוזמת המועצה המקומית, מצמצמת משמעותית את זכויות הבנייה במתחם, וסותרת את תוכנית המתאר וכל מטרתה לסכל את הבנייה במקום על פי תוכנית המתאר.

יו"ר ועדת הערר בנימין זלמנוביץ' קיבל את הערר וביטל את החלטת הוועדה המרחבית על הקפאת היתרי הבנייה במתחם, וקבע כי תוכנית בסמכות וועדה מקומית לא יכולה לסתור תוכנית מתאר כוללנית. "עיון בתוכנית המקומית מלמד כי היא סותרת מניה וביה את הוראות התוכנית הכוללנית" קבע זלמנוביץ'. "התוכנית המקומית משקפת תכנון מחודש למתחם כולו המתעלם מתוכנית כוללנית שאושרה זה מכבר".

בהחלטה, אף נמתחה ביקורת על המועצה וראש המועצה יורם שמעון, שהצהיר בפומבי כי הוא מתנגד לבנייה במתחם. "לא נותר לנו אלא לקבוע כי שיקולים זרים הם העומדים ביסוד החלטת המשיבות", ציין זלמנוביץ' בהחלטה. "נדמה אפוא כי התכנון המוצע נועד בכוונת מכוון לסתור את מגמת התכנון המחוזית וזאת כפי שהצהיר בפנינו ראש המועצה בדיון. המועצה הודתה בפה מלא כי בכוונתה לסכל את מימוש התכנון בהתאם למתווה המאושר על פי התוכנית הכוללנית שזה עתה אושרה. כך לדוגמה התגאה ראש המועצה בדיון בפנינו כי פרסם "הודעת אזהרה ליזמים" שמטרתה להבהיר ליזמים כי המועצה תסכל את התכנון המוצע בתוכנית הכוללנית. נדמה אם כן כי כוונת המשיבות היא לקדם תכנון תכסיסני שימנע את מימוש התוכנית הכוללנית הקובעת עקרונות תכנון עדכניים למתחם".

זלמנוביץ' הוסיף בנימה אישית כי התיק התנהל בפני יו"ר ועדת ערר אחרת, אך הועבר אליו בין היתר בשל השתלחות של שמעון ביו"ר הוועדה הקודמת. "בטרם סיום איננו יכולים להתעלם משפת השקר והרמייה בה נקט ראש המועצה שבחר להתעסק בגופו של אדם - יו"ר הוועדה הקודמת משרתת ציבור ולא בגופו של עניין. זאת ללא קשר להליך שבפנינו, תוך הצגת דברים שחוטאים לאמת וגובלים בהוצאה דיבה אם לא למעלה מכך. ביקשנו וביקשנו מראש הרשות שיחדול מדבריו, העמדנו אותו על טענותיו השגויות, ביקשנו שיתנצל על דבריו, אך הוא מיאן לחזור בו מדבריו ובחר שוב ושוב לחזור על דברי השקר אין לנו אלא להצר על כך".

את קרן ריאליטי ייצגו עוה"ד אבי פורטן וקירה לרנר ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות