אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום הילד הבינלאומי; 6 פטנטים שכל ילד והורה ישמחו להכיר צילום: תומר יעקובסון

יום הילד הבינלאומי; 6 פטנטים שכל ילד והורה ישמחו להכיר

כל מה שילד צריך

22.11.2020, 16:08 | נורית גפן

מוגש מטעם DUN'S 100

"כל מה שילד צריך, זה מבוגר אחד שיאמין בו" אמר בחוכמה רבה הרב שלמה קרליבך. אין ספק כי אהבה היא המרכיב המרכזי בגידול של כל ילד. בכל זאת, מיטב ההורים טרוטי העיניים, מיטב המוחות ומיטב המהנדסים לא מפסיקים להמציא לנו ולילדינו פטנטים שיהפכו את חיינו לקלים יותר, טובים יותר ובטוחים יותר. למוצרי ילדים ותינוקות יש שוק ענקי עם הזדמנויות רבות לרווחים, כך שתחום הילדים מהווה כר פורה לחדשנות והמצאתיות. עולם הילדים מלא בחדשנות, עם המצאות שתומכות בתינוק ובהורה מרגע הלידה והלאה. לכבוד יום הילד הבינלאומי שחל שבוע שעבר (20.11) אספנו עבורכם את הפטנטים שכדאי לכם להכיר מעולם הילדים.

החיתול החד פעמי נראה בימנו חלק בלתי נפרד מגידול תינוקות, עד ששכחנו שפעם לא היה כזה. הנסיונות הראשונים להפוך את החיתול לחד פעמי היו מגושמים למדי, וכללו רתמות רב פעמיות עליהן מרכיבים פד חד פעמי. פטנט אמריקאי מס' US2043325 הוגש כבר ב-1936 ומתאר חיתול כזה הכולל פד חד פעמי, 20 אותו ניתן להשליך לאחר השימוש, המחובר על ידי ריתמה 15 לתינוק. הממציא מציין כי אחת המטרות של ההמצאה הינה לאפשר חיתול חד פעמי שיהיה נוח לתינוק. למרבה המזל, נראה כי בכל הנוגע לנוחות עשינו כברת דרך מאז.

    

 , Photo: U.S Patent office files Photo: U.S Patent office files  , Photo: U.S Patent office files

מנגד, הדאגה לאיכות הסביבה הביאה לעליה בשימוש בחיתולים רב פעמיים, שאינם דומים כלל לחיתולי הבד המגושמים של פעם. לדוגמא פטנט מס'US8,262,635 מתאר חיתול רב פעמי עם שכבה חיצונית אטומה ופד סופג הניתן להחלפה, החיתול מותאם לגזרת התינוק לנוחות מירבית וכולל אמצעים לסגירה קלה ולמניעת דליפות.

 , צילום: U.S Patent office files צילום: U.S Patent office files  , צילום: U.S Patent office files

תחום העגלות נמצא בהתפתחות מתמדת למען נוחות ההורים ותינוק. פטנטים מכאניים רבים נרשמו לאורך השנים על מנגנוני קיפול, ניווט העגלה, הגלגלים ועוד. לדוגמא פטנט מס' US9,399,477 מתאר שלד עגלה משוכלל ביותר, עליו ניתן להרכיב עריסה לתינוק וכן כסא בטיחות. גם העריסה וגם כסא הבטיחות ניתנים להרכבה ופירוק קלים והשלד עצמו מתקפל להובלה נוחה.

 , צילום: U.S Patent office files צילום: U.S Patent office files  , צילום: U.S Patent office files

פטנט חשוב נוסף היכול לעניין הורים רבים עוסק במערכת למניעת שיכחת תינוק באוטו. המערכת בפטנט מס' US9014920 כוללת חיישנים המותקנים הן על כסא התינוק והן על כסא הנהג. השוואה בין קריאות החיישנים מאפשרת לזהות מצב בו הנהג עזב את הרכב אך התינוק נשאר בתוכו. המערכת נותנת התראה בזמן אמת וכך יכולה להציל חיים.

נורית גפן, צילום: תומר יעקובסון נורית גפן | צילום: תומר יעקובסון נורית גפן, צילום: תומר יעקובסון

משחקי ילדים היו מאז ומעולם, הרבה לפני שהחלו לרשום פטנטים. ילדים בכל העולם המציאו משחקים מתוך מה שמצאו בסביבת חייהם. בימנו נרשמים פטנטים רבים על משחקים בנסיון למצוא את הלהיט הבא. בפטנט ידוע מס' US4,378,116 מתוארת הקוביה ההונגרית הפופולרית עד ימנו. הפטנט מתמקד בתאור המכאניקה של המשחק, המאפשרת את סיבוב חלקי הקוביה על כמה צירים. בפטנט מצויין כי מכאניקה זו יכולה להוות בסיס למשחק חשיבה.

 , Photo: U.S Patent office files Photo: U.S Patent office files  , Photo: U.S Patent office files

כצפוי ישנם פטנטים רבים על משחקי מחשב. המשחקים בימינו מתוחכמים מאוד ומכילים שילוב של טכנולוגיות בתחום הגרפיקה הממוחשבת עם לוגיקות משחק מתוחכמות יותר או פחות. משחק פופולרי מאוד בגינו נרשמו מספר פטנטים הוא הפורטנייט. לדוגמה פטנט מס' US9399166 מתאר שיטה להגדרה ולסימון של "נקודות תורפה" על אובייקטים בזמן המשחק, כך שאם שחקן יפגע בנקודות התורפה האלו, הנזק שיגרם לאוביקט גדול פי כמה מאשר פגיעה רגילה.

 , Photo: U.S Patent office files Photo: U.S Patent office files  , Photo: U.S Patent office files

גידול הילדים הינו משימה מורכבת, והיכן שיש מורכבות ניתן למצוא חדשנות. בנוסף, הפוטנציאל הגדול לרווחים מושך ממציאים להמשיך ולפתח טכנולוגיות בתחום. לכן, צפוי כי גם בעתיד נראה המצאות ופטנטים הנוגעים להיבטים השונים בחייהם של הילדים.

הכותבת היא עורכת פטנטים בכירה במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות