אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארלינג הולאנד - חלוץ הסערה המושלמת צילום: רויטרס

ארלינג הולאנד - חלוץ הסערה המושלמת

"הגולדן בוי" של שנת 2020, הוא העתיד של הכדורגל. וזה ממש מאיים על עתידם של כדורגלנים רבים

22.11.2020, 13:37 | אוריאל דסקל
ב-2017 ו-2018 ההוריקנים אירמה ומריה פגעו בקריביים ובמרכז אמריקה. אלו היו הוריקנים קיצוניים במיוחד בגלל שינויי האקלים ונראה שהם הובילו לשינוי אבולוציוני נראה לעין של זני לטאות (אנוליס מצוי). אלו שינויים שביולוגים אבולוציוניים חוקרים בימים אלו.

הלטאות עם "כריות" או "רפידות" בוהן גדולות יותר שרדו את הסערות יותר מאשר לטאות עם בהונות קטנות ופחות דביקות. כנראה שהלטאות עם הבהונות הדביקות הגדולות יותר הצליחו לתפוס ולהחזיק בענפים בזמן ההוריקנים, שרדו אותם ואז הצליחו להתרבות ולהוריש לדור הבא את אותן בהונות מצילות חיים.

באפריל האחרון הממצאים על המחקר התפרסם בעלון המקצועי Proceedings of the National Academy of Sciences.

ארלינג הולאנד , צילום: רויטרס ארלינג הולאנד | צילום: רויטרס ארלינג הולאנד , צילום: רויטרס

על פניו, מדובר במקרה קלאסי של "הבחירה הטבעית" אבל מזג האוויר הקיצוני יצר "אבולוציה מהירה" שחוקרים כמו קרול לי מאוניברסיטת וויסקונסין-מדיסון לא ראתה בעבר. "אני מצפה לעוד הרבה מקרים כאלה בעתיד, כשאירועים קטסטרופליים ישנו במהירות את הפנים של אוכלוסיות של אורגניזמים, שיהיו חייבות לעבור אבולוציה או להיכחד".

במחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת וושינגטון לתוך כמעט 190 זנים של לטאות האנוליס במרכז ודרום אמריקה, אכן היה גידול משמעותי בבהונות של כמעט כל זן.

כזו היא האבולוציה - תהליך ללא רחמים בו אם היה לך מזל להיוולד במקום הנכון ובזמן הנכון עם סט הכישורים הגופניים הנכון, אתה תשרוד, תשגשג, תתרבה, ואם לא... אז לא.

חלוץ על בסביבה המתאימה

את האבולוציה המהירה על לטאות ניתן לראות בזכות הסערות יוצאות הדופן וגם בכדורגל האבולוציה של המשחק מהירה. מה זה מהירה... מהירה כמו טיל.

ב-2014 עוד כולם דיברו על משחק החזקת כדור כדרך הנכונה לנצח משחקים ואליפויות ושחקנים כגון מסוט אוזיל פרחו. ואולם, פחות משש שנים אחרי, כולם מדברים על לחץ כמפתח להצלחה ושחקנים כמו מסוט אוזיל אפילו לא נכנסים לסגל הקבוצה שלהם. "הכדורגל לקח את הדרך של ה-NBA והספורט עבר הליך אתלטיזציה", הסביר ארסן ונגר, מנג'ר ארסנל לשעבר. "הכדורגל הוא כיום ענף בו אנשים רצים כמו משוגעים כדי להשיג את הכדור חזרה".

וגם בג'ונגל שנקרא כדורגל, אנחנו רואים לטאה מוצלחת יותר מלטאות אחרות - בעיקר בגלל "הסביבה" ולא בגלל מה שיש או אין להם: ב-2010 זלאטן איברהימוביץ' - 1.95 מטר - מצא את עצמו מחוץ לקבוצה הטובה ביותר בעולם, ברצלונה, בגלל שלא הסתדר בסוג הכדורגל שנדרש ממנו והותאם בעיקר לשחקנים שהם 1.70 מטר וקרמבו ביום טוב.

אז הוא נאלץ לנדוד לקבוצות דרג ב', שבנו סביבו ושם פרח.

היום, ארלינג בראוט הולאנד - בן 20, 1.94 מטר - הוא השחקן הצעיר הטוב בעולם, הזוכה החדש בתואר הגולדן בוי ואף אחד לא יופתע אם בקיץ הקרוב יעבור במאות מיליוני יורו לקבוצה הטובה בעולם - מי שזו לא תהיה - בקיץ הקרוב. וסביר להניח שיבנו סביבו את הקבוצה וסגנונה.

הסיפור של הולאנד הוא דוגמה מושלמת ל"סערה מושלמת". הוא דוגמה לאיך סוג גוף, יכולות אתלטיות, סביבה, תרבות וחינוך יוצרים, בתזמון הנכון, שחקן שייתכן ויגדיר עידן בכדורגל העולמי.

הולאנד נולד ביורקשייר, אנגליה, לכדורגלן הפרמיירליג, אלף אינגה האלאנד. כפעוט עבר לעיירת הולדתו של אביו, ברינה - 12,000 תושבים בדרום מערב נורבגיה, עיירה שמתמחה בבניית כלי עבודה לחקלאים.

הולאנד האב תמך בבן אבל לא היה "אב הליקופטר" שצמוד אליו 24/7 והבן גדל עם 30-40 ילדים בשכבת גיל דומה לשלו. כולם התאמנו, בענפים שונים, ב"אולם ספורט" ענקי - עם דשא מלאכותי ומסלול אתלטיקה - שנבנה כדי לאפשר אימון בספורט במשך כל ימות השנה, ובעיקר בזמן החורף הקשה. במשך עשור וקצר הולאנד הצעיר וחבריו התחרו בכדורגל, כדוריד, ענפי אתלטיקה שונים והתאמנו אצל אלף אינגה ברנטסן, מאמן ומורה ספורט באזור, שקיבל סיוע מהורים ספורטאים שהיו מאמנים מתנדבים במספר ענפים.

הולאנד הצטיין בקפיצות וריצה בגיל צעיר. הוא עדיין מחזיק בשיא העולם לילדים בני 5 לקפיצה מהמקום (163 ס"מ שקפץ בינואר 2006) וכיום הוא יכול לרוץ 60 מטר בפחות משש וחצי שניות.

חלק מחבריו גם המשיכו לקריירת ספורטיבית צנועה יותר ממנו ומה שברנסטן זוכר יותר מהכל זה שהולאנד הצעיר היה היחיד עם אבא ממש מפורסם אבל זה לא השפיע עליו בכלל. "הוא היה ילד נורמלי שכולם הכירו את אבא שלו אבל אבא שלו ממש לא לחץ עליו או דחף אותו לכיוון מסוים".

הילד קיבל את הצ'אנס להיות ילד. "כשהם שיחקו כדורגל, זה היה סוג של כדורגל רחוב" הסביר ברנסטן ל"את'לטיק". "זה חשוב שלא כל תנועה של ילד תוקדש להורה, למאמן או למבוגר. לפעמיים זה פשוט חשוב שהילדים יעשו מה שהם רוצים לעשות. זה הזמן החופשי שלהם אחרי הכל".

הולאנד, כמו גדולים לפניו, גדל ללא "משחק מובנה" אלא במקום בטוח בו היה יכול להיות יצירתי ולפתח את החשיבה שלו על כדורגל וספורט. במשחקי רחוב עם ילדים אחרים. כשהחליט, בגיל 13-14 ללכת לכדורגל, לא רק היה מהיר ואתלט ביחס לגודלו, אלא גם בעיקר חכם. "הוא תמיד הראה הרבה חוכמה ברחבה" הסביר ברנסטן. "כשניסו לשים עליו בלמים גדולים הוא ידע איך להתמודד איתם וכשניסו לשים עליו בלמים מהירים ונמוכים יותר הוא גם ידע איך להתמודד איתם".

מוח כדורגל מבריק מפתחים בגילאים הצעירים עם שעות על גבי שעות של משחק חופשי וזה מה שהולאנד פיתח כצעיר באולם הכדורגל בברינה. בגיל 15 ו-16 חווה קפיצת גדילה משמעותית (צמח ב-17 ס"מ בשנה) ואז המוח הזה היה בשליטת גוף אתלטי, גמיש, חזק וגבוה.

כל זה קורה בזמן שהכדורגל עובר מהפכה וחלוצים נדרשים להיות גדולים, חזקים, חכמים ולוחצים יותר מאי פעם.

הולאנד - בסיוע אביו - כמעט תמיד קיבל את ההחלטה הנכונה להמשך הקריירה שלו. הוא עבר למולדה כדי ללמוד מאולה גונאר סולשייאר איך להיות חלוץ חד יותר והגיע לרד בול זלצבורג כי זו היתה הקבוצה - דרג ב' - עם שיטת המשחק וטיפוח השחקנים המתאימה ביותר עבורו.

בזלצבורג אהבו את מה שמכנים ב-NBA ה- coachability, היכולת שלו להיות מאומן, של הנורבגי הצעיר.

הולאנד קיבל חינוך טקטי אינטנסיבי ולמד, עם הרבה סרטונים והדרכה, לאן ואיך לרוץ כדי לפרק הגנות. העובדה שהרבה משעריו הם בנגיעה - מחמישה מטרים או פחות - היא תוצאה של שעות על גבי שעות של למידת תבניות תנועה של יריביו וחבריו לקבוצה.

כשהולאנד הגיע לדורטמונד, בגיל 19, הוא כבר היה מוכן להשתלט על הבונדסליגה. גם לבונדסליגה עבר בגלל שחשב שזה המהלך הנכון ביותר לקריירה שלו. הוא דחה הצעות גדולות יותר מהפרמיירליג. ונראה שהוא צדק עם 24 שערים ב-23 משחקיו הראשונים בליגה הגרמנית הבכירה. גם בליגת האלופות הוא זורח יותר מכולם. 14 שערים ב-11 משחקים. הוא התפתח במהירות בשנה האחרונה. משחקן שפורח בעיקר באזור הרחבה, הוא כיום שחקן שיודע להתחיל התקפות באמצע המגרש ולרוץ לתוך הרחבה במהירות של אצן 100 מטרים. השליטה בכדור שלו השתפרה והוא יודע מתי להפעיל את העוצמות שלו כדי להשאיר מגנים מאחוריו.

החשש קיים

ועדיין, גם מעריציו של הולאנד חוששים שבגלל גובהו ומבנה הגוף שלו הוא עשוי למצוא את עצמו "שרוף" במהירות. ואולם, המחקרים וההיסטוריה מראים לנו שבזכות הרקע המגוון שלו בספורט, הוא יכול לשמור על הרמה עוד הרבה מאוד שנים. בכל זאת, אם יש שחקני NBA בגובה 2.08 שמצליחים לשרוד ולפרוח במשך 12+ שנה בכדורסל ברמה הכי גבוהה, אין סיבה ששחקן 1.94 מטר לא יעשה זאת בכדורגל. וכאן גם נכנס אלמנט נוסף של הולאנד - אלמנט שפחות קשור ליכולות "הטבעיות" שלו ויותר לאישיות שלו: מדובר בצעיר שאפתן, שיודע לסמן מטרות וכבר בגיל 17 אימץ טכנולוגיות ושיטות כדי להוציא מעצמו ומגופו את המיטב. יש לו מאמן פרטי שהוא עובד איתו על חיזוק שרירי הליבה והקואורדינציה, הוא שומר על תזונה נכונה, עושה מדיטציה, תרגילי פילאטיס ויוגה ובערב הוא מסתכל על הסלולר והמסכים רק דרך משקפי פילטר אור כחול - כי זה מה שעוזר לו להירדם יותר בקלות וגם לישון בצורה נכונה יותר. בקיצור, מקצוען 100% מהזמן.

אז זה ממש לא מקרי שבגיל 20 כבש 86 שערים ובישל 20 מהם ב-114 משחקים רשמיים. הוא תוצר של פיתוח נכון, באווירה הנכונה ותזמון המושלם. זה ממש הזמן המושלם עבורו בציר הזמן של הכדורגל, שכרגע - יותר מאי פעם - צריך כוח מתפרץ ועוצמות פיזיות כמו שלו.

כדי להתמודד עם הולאנד, הכדורגלנים שיתמודדו נגדו יצטרכו להיות גדולים, חזקים, מהירים, מקצוענים וחכמים מאי פעם. נראה שהולאנד הוא הוריקן הקיצוני ורק אלו עם "הבהונות הנכונות" ישרדו, ישגשגו ויתרבו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות