אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: הפיצוי לכ-16 אלף מטופלי האלטרוקסין ישולם ב-3 החודשים הקרובים צילום: שאול גולן

פרסום ראשון

סופית: הפיצוי לכ-16 אלף מטופלי האלטרוקסין ישולם ב-3 החודשים הקרובים

בית המשפט העליון דחה היום ערעור שהגיש לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה, שביקש לאפשר לעוד נפגעים לקבל פיצוי - ובכך לעכב את מועד חלוקת הכספים לזכאים. מאז התפוצצות הפרשה חלפו כבר כ-9 שנים, הפיצוי המקסימלי לנפגע יעמוד על כ-3,000 שקל בלבד

22.11.2020, 14:52 | ליטל דוברוביצקי

סוף סוף. כ-9 שנים לאחר שהתפוצצה פרשת האלטרוקסין, מעל ל-16 אלף זכאים יקבלו במהלך 3 החודשים הבאים את הפיצוי להם הם זכאים. זאת, לאחר שבית המשפט העליון דחה היום (א') את הערעור שהגיש לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שביקש לאפשר לעוד נפגעים לקבל פיצוי ובכך לעכב את מועד חלוקת הכספים.

בתחילה, הפיצוי המקסימלי לנפגע היה אמור לעמוד על 9,500 שקל, ולבסוף על כ-3,000 שקל בלבד, לאור ריבוי הפונים שנמצאו זכאים.

קראו עוד בכלכליסט

תרופה אלטרוקסין, צילום: שאול גולן תרופה אלטרוקסין | צילום: שאול גולן תרופה אלטרוקסין, צילום: שאול גולן

היום קבעו השופטים מזוז, קרא ושטיין כי "אין אנו רואים הצדקה להארכה נוספת של המועד להגשת בקשות". השופטים ציינו בפסק דינם כי הובהר להם כי שכל חבר קבוצה שנתקל בקשיים להגשת הבקשה במסגרת המועד שנקבע בפסק הדין, בקשתו טופלה והוא קיבל מענה.

ב-16 בפברואר 2011 שונה ההרכב של הרכיב הבלתי פעיל בתרופה המכונה אלטרוקסין, ששימשה באותה עת לטיפול סדיר ב-330 אלף חולים וחולות הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס. שינוי הפורמולציה נעשה באישור משרד הבריאות, ותוך דיווח לאקוני לקופות החולים ולרופאים המטפלים. עם זאת, דבר השינוי לא פורסם למטופלים עצמם ובדיווח לגורמים המטפלים לא צוין כי נדרש לעדכן את המטופלים בשינוי או לבצע מעקב רפואי על מנת לוודא כי השינוי בפורמולציה של התרופה אינו מצריך התאמה במינון שנקבע למטופל.

במהלך החודשים שלאחר השינוי החלו להצטבר דיווחים לפיהם ישנם מטופלים המושפעים מהשינוי בפורמולציה, וחשים בתופעות לוואי כמו דיכאון, נדודי שינה וכאלו האופייניות ל"יציאה מאיזון". בקשה לאישור תביעה ייצוגית (שאיחדה כמה תובענות) אושרה על ידי בית משפט כייצוגית, ובסופו של יום חברת התרופות פריגו והתובעים הייצוגים הגיעו להסדר פשרה שאושר על ידי בית משפט בשנת 2018.

ממסמכים שהגיעו למערכת עולה כי לאחר שהוועדה ביצעה את תפקידה הוחלט כי 9,978 איש ואישה זכאים ל-100% פיצוי בסך 3,043 שקל לבן אדם. 5,584 איש ואישה זכאים ל-80% פיצוי בסך 2,434 שקל לבן אדם, ו-1318 זכאים ל-45% פיצוי בסך 1,369 שקל לאדם. מדובר בפיצוי כולל לכל הזכאים בסך של כ-45 מיליון שקל. שופט הוועדה שהכריע מי זכאי לפיצוי ומי לא, דן ארבל, הודיע כי הוועדה סיימה את עבודתה בסוף אוגוסט 2020 ופסק זכאות לפיצויים ל-16,880 חברי קבוצה.

עו"ד יעקב דוידוביץ המייצג את התובעים הייצוגים מסר בתגובה: "סוף סוף אפשר לברך על המוגמר. המדובר בערעור שהוביל לעיכוב מיותר של התשלום לחברי הקבוצה בכ-3 חודשים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות