אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המזגנים סידרו למשפחת זלקינד את תקופת הסגר צילום: Israel Hadari

המזגנים סידרו למשפחת זלקינד את תקופת הסגר

אלקטרה צריכה היא השנה השיאנית של אלקו החזקות במונחי תשואת מניה, שווי אחזקה ודיבידנדים שחילקה לקבוצה. בשנה שעברה היתה זו אלקטרה

23.11.2020, 06:55 | חזי שטרנליכט

מגפת הקורונה טלטלה את השווקים והפכה את 2020 למאתגרת במיוחד עבור חברות האחזקה. אחת הבולטות שבהן היא קבוצת אלקו, שבשליטת האחים דני ומייקי זלקינד (65.4%). החברה שולטת באלקטרה (48.5%), באלקטרה מוצרי צריכה (51.2%), באלקטרה נדל"ן (64%) ובסופרגז (67%). 

קראו עוד בכלכליסט

מניית אלקטרה צריכה עלתה ב־87% מתחילת השנה

אתמול פרסמה אלקטרה את הדו"חות שלה לרבעון השלישי של השנה, ובכך השלימו כל החברות הציבוריות בקבוצה את פרסום דו"חותיהן לתקופה. כשבוחנים את התשואות שהניבו מניות החברות בקבוצה, את שווי האחזקות ואת הדיבידנדים שקיבלה אלקו, רואים בבירור שכוכבת השנה באלקו היא אלקטרה צריכה, שקיבלה רוח גבית ממשבר הקורונה ועקפה את אלקטרה, שהיתה הכוכבת ב־2019.

מניית אלקטרה צריכה עלתה מינואר ב־87%, וגם מניית אלקטרה נדל"ן היתה חיובית - אם כי בפער ניכר של 9.77%. מניית אלקטרה ירדה בשיעור מזערי של 0.2%, ומניית סופרגז, שרק החלה להיסחר ביוני האחרון, איבדה 11.5% מההנפקה.

מימין: מייקי ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בקבוצת אלקו , צילום: ישראל הררי מימין: מייקי ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בקבוצת אלקו | צילום: ישראל הררי מימין: מייקי ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בקבוצת אלקו , צילום: ישראל הררי

בנוסף להיותה שיאנית התשואות של קבוצת אלקו, אלקטרה צריכה התמקמה גם בראש טבלת שווי האחזקות. מתחילת השנה עלה שווי האחזקה של אלקו באלקטרה צריכה בכ־479 מיליון שקל, שכן החברה נסחרת לפי שווי שוק של 2.2 מיליארד שקל. מנגד, הנתח של אלקו באלקטרה נדל"ן, שנסחרת בכ־1.2 מיליארד שקל, הוסיף לערכו רק 72 מיליון שקל. כאמור, מניית אלקטרה דרכה במקום, אך בשל שווי השוק שלה - 5.7 מיליארד שקל - השינוי המזערי כלפי מטה הפחית רק 2.2 מיליון שקל משווי האחזקה של אלקו בחברה. הנתח של אלקו בסופרגז התכווץ בכ־90 מיליון שקל, במונחי שווי, מאז הנפקתה ביוני.

בסעיף הדיבידנדים אלקטרה צריכה פותחת פער גדול. בספטמבר היא הודיעה על חלוקת דיבידנד של 300 מיליון שקל - הגדול בתולדותיה, ששקול בהיקפו כמעט לסך כל הדיבידנדים שחילקה מיוני 2013, שהסתכמו ב־308 מיליון שקל. מקור הדיבידנד הוא במכירת גולן טלקום לסלקום, עסקה שהניבה 640 מיליון שקל. מתוך זה, ולאחר ניכוי האופציות לעובדים, עמד חלקה של אלקטרה צריכה על 573 מיליון שקל.

מתחילת 2020 חילקה אלקטרה צריכה דיבידנדים בהיקף של 360 מיליון שקל, כשחלקה של אלקו עומד על כ־184 מיליון שקל. אלקטרה, מצדה, חילקה לאלקו השנה דיבידנדים בהיקף של קצת יותר מ־60 מיליון שקל, ואילו סופרגז חילקה לה דיבידנדים של קרוב ל־24 מיליון שקל. אלקטרה נדל"ן, שלא חילקה דיבידנדים במשך שנים, הודיעה כי תחלק במהלך הרבעון הרביעי דיבידנד של 7.8 מיליון שקל. החלק של אלקו מתוכו הנו כ־4.6 מיליון שקל.

מתחילת השנה אלקו מרווחת על הנייר באלקטרה צריכה 839 מיליון שקל, בעוד באלקטרה סכום זה עומד על 58.5 מיליון שקל, ובאלקטרה נדל"ן וסופרגז יחדיו הרווח על הנייר הוא 6.9 מיליון שקל.

ב־2019 התמונה היתה שונה לחלוטין. מניות אלקטרה ואלקטרה צריכה עלו אז בשיעור דומה של 55%, בעוד מניית אלקטרה נדל"ן עלתה בכ־105%. במונחי שווי שוק, הנתח של אלקו באלקטרה גדל ב־905 מיליון שקל ב־2019 - יותר מהסכום שהסבו לה העליות בשתי החברות האחרות, שהסתכמו ב־641 מיליון שקל.

זינוק של 222% ברווח הנקי של אלקטרה צריכה ברבעון

בגזרת הדיבידנדים, הרי שב־2019 היתה זו אלקטרה שחילקה לאלקו דיבידנדים של 70.2 מיליון שקל, בעוד אלקטרה צריכה חילקה לה רק 45.7 מיליון שקל. אלקטרה נדל"ן לא חילקה דיבידנדים כלל ב־2019, וסופרגז טרם נסחרה בבורסה. לכן, ב־2019 הרווח הכולל של אלקו מאלקטרה עמד על 967 מיליון שקל, בעוד הרווח שלה מאלקטרה צריכה עמד על 274 מיליון שקל.

אלקטרה צריכה דיווחה על רבעון שלישי חזק, שמהלכו רשמה עלייה במכירת מזגנים. הציבור, שנאלץ להישאר הקיץ בארץ, העדיף, כך נראה, להשקיע במזגנים יוקרתיים וחדישים. כתוצאה מכך רשמה החברה זינוק של 222% ברווח הנקי של מגזר מוצרי החשמל והמזגנים, ל־34.3 מיליון שקל.

מהתוצאות הכספיות של קבוצת אלקטרה לרבעון השלישי עולה כי פעילות התשתיות שימשה משענת חשובה לחברה בתקופת אי־הוודאות הגדולה של הקורונה. קבוצת אלקטרה רשמה עלייה של 12% בהכנסות ועלייה של 144% ברווח הנקי, זאת אם מנכים רווח חד־פעמי ממכירת פעילות חלוקת הגז הטבעי ברבעון המקביל, בהיקף של 92 מיליון שקל. ללא ניכוי האירוע החד־פעמי בתקופה המקבילה, ירד הרווח הנקי ב־55% והסתכם ב־51 מיליון שקל.

ההכנסות של קבוצת אלקטרה מתחום הפרויקטים למבנים ותשתיות הסתכמו ב־1.08 מיליארד שקל, כמחצית מזה ברבעון השלישי, והן גדלו ב־22.7% לעומת התקופה המקבילה. הרווח התפעולי שתרם התחום זינק ב־334% והסתכם ב־51.4 מיליון שקל, וסייע לשמור על נתוני הרווחיות שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות