אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וגנץ התווכחו על ה-R בקבינט: ההכרעה על החינוך מתרחקת צילום: איי פי

דיווח שוטף

נתניהו וגנץ התווכחו על ה-R בקבינט: ההכרעה על החינוך מתרחקת

פרויקטור הקורונה: לפתוח את כל מערכת החינוך בערים עם תחלואה נמוכה; הקבינט אישר: התפוסה באוטובוסים תגדל מ-50% ל-75%; 536 אובחנו היום, 60% מהתלמידים שנדבקו - מהמגזר הערבי; העלייה בתחלואה ברשות הפלסטינית: העסקים בגדה ייסגרו בסופ"ש הקרוב

23.11.2020, 22:51 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

נדבקים לפי יישובים

22:45 - נתניהו וגנץ התווכחו על ה-R בקבינט: ההכרעה על החינוך מתרחקת

קבינט הקורונה שמע הערב (שני) במשך שעות סקירות מאנשי המקצוע ובקרב השרים הסתמנה הסכמה על חידוש מערכת החינוך ביישובים ירוקים וצהובים. אלא שאז בחר ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את כובד המשקל לנושא הורדת מקדם ההדבקה (R). השרים גנץ ואשכנזי התעמתו איתו: "ש החלטה שאתה לא מסכים איתה אז מורידים אותה מסדר היום? למה קיימנו דיון?". נתניהו הזהיר בתגובה מסגר שלישי אם התחלואה תעלה.

כשעתיים אחרי תחילת הדיון הזהיר נתניהו מפני העלייה במקדם ההדבקה R, שכרגע מצביע על התפשטות המגפה. "הציבור מסתכל עלינו ואומר 'דיר באלק, תשתלטו על המחלה'. אף אחד לא מביא לי הצעה איך להוריד את ה-R. אם צריך שאהיה 'האיש הרע', אני אהיה". השר יובל שטייניץ התריע גם הוא מהקלות: "אם נמשיך לפתוח, בעוד חודש נגיע ל-2,000 חולים ביום".

נתניהו המשיך ורמז כי הוא לא רוצה לקבל היום החלטה בעניין מערכת החינוך: "אני רוצה לראות איך אנחנו מורידים את ה-R לפני שאנחנו מחליטים על החינוך ועל הקניונים. זה לא נוח ציבורית, אבל זה חובה גם אם זה ייקח לנו עוד יום".

בשלב זה התעמת איתו שר החוץ גבי אשכנזי: "יש החלטה שאתה לא מסכים איתה אז מורידים אותה מסדר היום?".

 

אחר כך הצטרף לעימות גם שר הביטחון בני גנץ: "למה קיימנו דיון אם אין החלטות. ישבנו שלוש שעות ושמענו סקירות, ועכשיו הדבר הזה יורד. אני מציע שנעשה דברים לפני הדיון ולא אחרי שלוש שעות דיון".

 

 

נתניהו וגנץ, צילום: איי פי נתניהו וגנץ | צילום: איי פי נתניהו וגנץ, צילום: איי פי

 

20:35 - פרויקטור הקורונה: לפתוח את כל מערכת החינוך בערים עם תחלואה נמוכה

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש קרא הערב (יום ב') בישיבת קבינט הקורונה לפתוח את יתר מערכת החינוך בערים עם תחלואה נמוכה תוך ביצוע בדיקות. לדבריו, "יש עלייה קלה מאד בתחלואה במערכת החינוך, אך מספר הבדיקות גדל מאוד".

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה כי אפשר יהיה לפתוח את מערכת החינוך גם ביישובים עם תחלואה גבוהה יותר, אם יצליח הניסיון שעורך משרד הבריאות בשיטה של איגום מטושים המאפשרת את הגדלת קיבולת הבדיקות. בשיטה כזו בודקים באותה מבחנה שמונה עד עשר בדיקות קורונה, כך שמכשירי הבדיקה יכולים לבדוק מספר גדול יותר של דגימות במקביל. אם אחת הדגימות במבחנה נמצאת חיובית, בודקים באופן פרטני את כל הדגימות שהיו בה.

השרים צפויים לאשרר את ההחלטה העקרונית שהתקבלה לפני שבוע להחזיר מחר לבתי הספר את תלמידי כיתות ה'-ו', ובשבוע הבא את תלמידי י"א-י"ב. שר החינוך יואב גלנט דרש להחזיר גם את יתר הכיתות, לפחות ליומיים או שלושה בשבוע. לדבריו, ב-99 אחוזים מהגנים אין חולים. גלנט המליץ להחזיר ביום ראשון הקרוב את הלימודים בכיתות ז' עד י"ב באופן דיפרנציאלי (חצאי כיתות וחצאי שבועות) בכל היישובים הירוקים והצהובים.

כיתה בעידן הקורונה, צילום: רויטרס כיתה בעידן הקורונה | צילום: רויטרס כיתה בעידן הקורונה, צילום: רויטרס

20:10 - הקבינט אישר להגדיל את הצפיפות באוטובוסים

קבינט הקורונה אישר הערב את תקנות התחבורה לפיהן התפוסה באוטובוסים תגדל מ-50% ל-75% בעקבות הביקושים לשירותי התחבורה הציבורית.

במשרד התחבורה הדגישו כי ההחלטה נעשתה בהתאם לעמדות המקצועיות של משרדי התחבורה, הבריאות והמל״ל ומאזנת בין הביקושים לשירותי התחבורה הציבורית לבין שמירה על בריאות הציבור. לפי החלטת הקבינט, התקנות ייכנסו לתוקף תוך יממה ויובאו לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת בדיעבד. (עמרי מילמן)

19:00 - 536 אובחנו היום, 60% מהתלמידים שנדבקו - מהמגזר הערבי

536 ישראלים אובחנו היום (ב') עם קורונה ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.9%. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב. נתוני משרד החינוך שפורסמו קודם לכן הצביעו על כך ש-60 אחוזים מכל התלמידים מאובחני הקורונה מהעת האחרונה הם מהמגזר הערבי. 531 מאושפזים בבתי החולים. 296 במצב קשה, מהם 115 מונשמים.

במערכת החינוך יש כעת 1,530 תלמידים חולים מכל שכבות הגיל (גן-י"ב). 906 (59%) מהמגזר הערבי; 423 (28%) מהמגזר הכללי; 201 (13%) מהמגזר החרדי.

כאשר בוחנים מספר חולים פעילים ל-10,000 תושבים – 20 היישובים הראשונים ברשימה הם מהמגזר הערבי. בבוקעאתא שבצפון הגולן שיעור התחלואה הוא 182 חולים ל-10,000 תושבים בעין קנייא הסמוכה 97 ל-10,000 ולאחר מכן נמצאת גם מג'דל שמס – גם היא בצפון הגולן. לאחר מכן נמצאות ברשימה מג'דל כרום, יאנוח-ג'ת, מסעדה, עראבה, חורפיש, נצרת, כאוכב, כפר קאסם, עוספיה, בית ג'ן, ריינה, יפיע, חורה, אום אל פחם, עין מאהל, כפר יאסיף וכפר קרע. היישוב היהודי הראשון ברשימה הוא קריית טבעון – שם 28 מכל 10,000 תושבים הוא חולה קורונה פעיל.

 

 

בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה | צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה, צילום: אבי מועלם

18:00 - במקום להגביר תדירות: הקבינט יאשר להגדיל את הצפיפות באוטובוסים

קבינט הקורונה שיתכנס הערב (שני) יאשר להגדיל את התפוסה באוטובוסים מ-50 ל-75 אחוזים. יש לציין כי הצפיפות בחלק מהקווים כבר גבוהה בהרבה מ-50%, ולכן במקום להגביר את התדירות ואת השירות - הקבינט בחר בשיטה אחרת של הגדלת הצפיפות. לפי הנימוק המשונה שנכתב בדברי ההסבר להחלטה: "צפיפות בתור בכניסה לכלי התחבורה תוביל לחשיפה מוגברת לנגיף בתחנה". התקנות הקובעות את הגדלת הצפיפות הופצו זמן קצר לפני כינוס הקבינט הערב.

השרים ידונו גם בפתיחת מערכת החינוך, והם צפויים לאשרר את ההחלטה העקרונית שהתקבלה לפני שבוע להחזיר מחר לבתי הספר את תלמידי כיתות ה'-ו', ובשבוע הבא את תלמידי י"א-י"ב. שר החינוך יואב גלנט ידרוש להחזיר גם את יתר הכיתות, לפחות ליומיים או שלושה בשבוע. בנוסף יעלו לדיון פתיחת הקניונים, וכן אמצעים לעידוד הציבור להוריד את אפליקציית "המגן 2" לאיתור מגעים.

 11:20 - העלייה בתחלואה ברשות הפלסטינית: העסקים בגדה יסגרו בסופ"ש הקרוב

הרשות הפלסטינית החליטה לסגור את כלל העסקים בגדה המערבית בסוף השבוע הקרוב מיום שישי עד ראשון ולאחר מכן לבצע סגירה לילית שלהם בכל יום למשך כשבועיים. ההחלטה התקבלה לנוכח העלייה בתחלואת הקורונה בשטחים.

10:45 - גלנט לקראת הקבינט: "אדרוש את חזרת תלמידי ז'-י' לבתי הספר בשבוע הבא"

שר החינוך יואב גלנט אמר לקראת כינוס קבינט הקורונה כי ידרוש להחזיר לבתי הספר את תלמידי כיתות ז' עד י' "כבר בשבוע הבא". לדבריו, "לא שכחנו אתכם. חזרתכם ללימודים עומדת בראש סדר העדיפויות שלי ושל משרד החינוך". הוא טען כי "סדר עדיפות לאומי נכון מחייב את חזרת התלמידים לבתי הספר. זהו נושא ערכי וצורך לאומי חיוני". (תמר טרבלסי חדד)

 

08:15 - משרד הבריאות: 745 נמצאו חיוביים לקורונה אתמול - 2.3% מכלל הנבדקים

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 745 חולי קורונה. במהלך היממה פוענחו יותר מ-33 אלף בדיקות, מתוכן 2.3% חזרו חיוביות. מחצות אובחנו עוד 125 נשאים. מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 8,456 בני אדם, מתוכם 298 שמצבם מוגדר קשה ו-130 שמחוברים למכונות הנשמה. (ירון דרוקמן)

 

מספר נדבקים

 

 

 

08:00 - הקרב על חזרת התלמידים ופתיחת הקניונים מגיע לקבינט הקורונה

 

יואב גלנט שר החינוך, צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום יואב גלנט שר החינוך | צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום יואב גלנט שר החינוך, צילום: נמרוד גליקמן, שלו שלום

 

עימות חריף צפוי בישיבת קבינט הקורונה היום (ב'), שתחל ב-18:00, בשאלת פתיחת מערכת החינוך. שר החינוך יואב גלנט יתבע בדיון להחזיר באופן מיידי את כל התלמידים, מכל שכבות הגיל, ללימודים בבתי הספר. "אנחנו חייבים להציב את חינוך התלמידים בראש סדר העדיפויות הלאומי לפני כל נושא אחר. זאת חובתנו, זאת אחריותנו", אמר גלנט בדיון פנימי במשרדו. משרד הבריאות מעוניין להתחיל בפיילוט רק בשבוע הבא. 

השרים זאב אלקין ויזהר שי ימליצו בדיון להחליף את איכוני השב"כ, אחרי אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה מאומתים, בשיפור אפליקציית "מגן 2" ובצעדי חקיקה שיהפכו את הורדת האפליקציה לאטרקטיבית לאזרחים, לבעלי עסקים ולמקומות מסחר ועבודה.  

חולים קשה ובינוני

07:45 - דו"ח: עלייה של 37% בפניות למרכזי נפגעי תקיפות מיניות בגל הקורונה הראשון

 , צילום: גיל נחשותן צילום: גיל נחשותן  , צילום: גיל נחשותן

בתקופת חודשי הגל הראשון של הקורונה נרשמה עלייה משמעותית במספר הפניות למרכזי הסיוע של נפגעי תקיפה מינית, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מדו"ח איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית. מהדו"ח עולה כי לאורך שנת 2019 התקבלו במרכזים 54

אלף פניות. 62% מהפניות עסקו בפגיעה בקטינות ובקטינים. 

על פי הפרקליטות, בשנת 2019 נפתחו 394 תיקים על עבירות מין במשפחה – עלייה של כ-20% לעומת שנת 2018. רק ב-20% מתיקי עבירות המין וההטרדה המינית הוגש כתב אישום. 92% מתיקי האונס נגנזו ללא כתב אישום. (הדר גיל-עד)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות