אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטוח הלאומי עיכב את התשלום ל-12 אלף מובטלים צילום: טל שחר

הביטוח הלאומי עיכב את התשלום ל-12 אלף מובטלים

במוסד הבטיחו להקדים את חלוקת דמי האבטלה ל-12 בחודש, אבל במקביל החליטו גם לבדוק סתירות בין דיווחי המובטלים לדיווחי המועסקים - ועל כן עיכבו תשלומים ל-12 אלף איש. כתוצאה מכך, 7,000 מתוכם עדין לא קיבלו דמי אבטלה לאוקטובר

23.11.2020, 18:24 | שחר אילן

שוב עיכובים בתשלום דמי האבלה לאלפי מובטלים. בתחילת החודש קיבלו המובטלים הודעות כי תשלום הקצבה שלהם יוקדם ל-12 לחודש, אך ל-12 אלף איש עוכב התשלום במקביל לכך. כרגע נשארו לפי הביטוח הלאומי 7,000 איש במצב הזה. הסיבה לעיכוב היא שהביטוח הלאומי פתח במבצע להשוואת דיווחי העובדים על משך האבטלה שלהם עם דיווחי המעסיקים, כדי לא ליצור תשלומים עודפים וחובות. אלא שרבים מתלוננים שלא קיבלו את דמי האבטלה למרות שלא חל שינוי במצבם.

סניף ביטוח לאומי בתל אביב, צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי בתל אביב | צילום: טל שחר סניף ביטוח לאומי בתל אביב, צילום: טל שחר

כאמור, הביטוח הלאומי שלח החודש למובטלים הודעה, לפיה תשלום דמי האבטלה יוקדם ל-12 לחודש. אלא שבפועל, 12 אלף מהם קיבלו במקום תשלום הודעה כללית ולא מאוד ברורה כי תשלום הקצבה דבי האבטלה נדחה. על פ ההודעה, "הדבר נובע מפערי דיווח בין המעסיק לבינך בעניין תקופת העסקתך בעת קבלת דמי אבטלה. בקרוב נסיים את החישוב עבורך ונעדכן אודות סטטוס התשלום". יצויין שהדבר עומד בניגוד מוחלט למדיניות הביטוח הלאומי בתחילת ימי הקורונה שהייתה קודם להעביר תשלום ואז להתחשבן.

דף הפייסבוק של הביטוח הלאומי התמלא בתלונות בסגנון שהזכיר מאוד את הימים של חודשים אפריל-מאי, כאשר הביטוח הלאומי לא עמד בעומס ועשרות אלפים לא קיבלו דמי אבטלה. שרון אוסטרוברוד כתבה "לא הכנסתם לי את כל הכסף עקב טעות של מעסיק. שלחתי לכם מכתב עם האישור. מתי יכנס מלוא הכסף"? יפית תייר כתבה ש"אני קיבלתי סמס שיועבר אליי ב-12 לחודש וגם במענה הקולי נאמר שהועבר אליי ב-12 אך הכסף עדיין לא נכנס לחשבון הבנק, היכן התקלה"?

גיל שמש סיפר ש"קיבלתי מסרון מהביטוח לאומי שהקצבה תיכנס ב-12 לחודש. היום כבר ה-16. ונאדה"? דן שלג כתב שחלק גדול מהמובטלים עוד לא קיבלו תשלום. "איזה בלגן יש לכם שם? ולמה לא לשלם בזמן ורק אחר כך לעשות חישובים. רשמתם נכנס ב-12 ואז מבטלים?! כאילו אין פה חיים של אנשים. התנהלות ביזיון"!

איש מוקד ביטוח לאומי הסביר בשיחה עם אחד המובטלים ש"יש תקלה שביטוח לאומי מסתבך עם עצמו. קיבלנו המון דיווחים ממעסיקים שאנשים חזרו לעבודה או התחילו עבודה חדשה. לא רצינו לתת להם תשלום מלא כדי שלא יהיה להם אחר כך חוב. הבדיקה לא הולכת לארוך הרבה זמן. תוך כמה ימים. הלוואי שהייתי יכול ללחוץ על כפתור ולהעביר שמייד יגיע". מוקדן אחר דיבר על אחוז גדול שלא קיבל דמי אבטלה.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "בחודש האחרון שולמו דמי אבטלה ליותר מ-695 אלף אזרחים, בסך של יותר מ-2.9 מיליארד שקל. ב-12 אלף מקרים בלבד נמצא שיש חוסר התאמה בדיווחי המעסיקים והעובדים והדבר מצריך פנייה ישירה למעסיק". עוד נמסר שבימים האחרונים הופקדו דמי האבטלה ל-5,000 מתוכם. "בעקבות הצלבות הנתונים, אלו שעדיין לא שולם להם - נמצאים בסבירות יחסית גבוהה שנוצר להם חוב. עם זאת, נשלחה הודעה אישית לכל מבוטח ואנחנו נמשיך לעבוד מסביב לשעון עד שאחרון הזכאים יקבל את התשלום המגיע לו, כבר בימים הקרובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות