אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסות גזית גלוב משכירות ירדו ב-11% ברבעון השלישי

הכנסות גזית גלוב משכירות ירדו ב-11% ברבעון השלישי

חברת הנדל"ן המניב מתריעה כי תיתכן עוד ירידה בשיעור התפוסה בטווח הקצר והבינוני עקב השפעת הקורונה; רשמה שיפור קל בשיעור גבייה – 86% מדמי השכירות נגבו ברבעון השלישי, עלייה ביחס לרבעון השני; אך בנתון הרווח התזרימי התפעולי שלה (FFO) נרשמה צלילה של 55.1% ברבעון ה-3 ביחס למקבילו אשתקד

24.11.2020, 10:30 | חזי שטרנליכט

ההכנסות המתואמות של חברת הנדל"ן המניב גזית גלוב מדמי שכירות (NOI) ירדו ב-11.1% ברבעון השלישי והסתכמו ב-426 מיליון שקל. זאת, עוד בטרם הגיעו הכבדות הגל השני של הקורונה והמגבלות שהוטלו על המסחר בארץ ובחו"ל במהלך הרבעון האחרון של השנה.

קראו עוד בכלכליסט

גזית גלוב, המנהלת מרכזים מסחריים בארץ ובחו"ל, רשמה שחיקה משמעותית ברווחיות שלה: נתון הרווח התזרימי התפעולי שלה (FFO) ברבעון השלישי, נחתך ב-55.1% ברבעון השלישי ביחס למקבילו והסתכם ב-62 מיליון שקל.

חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלוב חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלוב חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלוב

הנכסים של גזית גלוב מושפעים מהסגרים שהוטלו בעקבות הגל השני של הקורונה: בישראל, החל מספטמבר ועד להכנת הדו"ח אתמול, נותרו מגבלות על המרכזים המסחריים של החברה וחלק מבתי העסק נותרו סגורים. גזית גלוב מציינת כי בפולין ובצ'כיה המתחמים שלה סגורים בהוראת הממשלה. במדיניות הנורדיות אין הנחיה לסגור את בתי העסק, אך הוטלו מגבלות על התקהלות. בחברה ציינו כי "בטווח הקצר והבינוני שיעור התפוסה בנכסים עלול לרדת לפחות באופן לא מהותי בשל השפעת מגיפת הקורונה".

יחד עם זאת, מציינים בחברה כי שיעור התפוסה בנכסיה נותר יציב ועמד על 93.8%. גם שיעורי הגביה ברבעון השלישי עמדו על 86%, גבוה משיעור של 84% ברבעון השני ולא רחוק מהנתון של תשעת החודשים הראשונים של השנה שעמד על 89% בממוצע. בין הנקודות החיוביות שעליהן מדווחת החברה: חתימה על 243 הסכמי שכירות חדשים לרבות חידושי אופציות בנכסים הפרטיים של החברה, בשטח להשכרה של כ- 50 אלף מ"ר ובשכר דירה ממוצע משוקלל העולה בכ-21% על שכר הדירה ששולם על אותם שטחים.

גזית גלוב מחזיקה ב-48.9% מחברת סיטיקון עם מרכזים מסחריים במדינות הנורדיות באירופה, 68.7% מחברת אטריום עם פעילות דומה בצ'כיה, פולין, סלובקיה ורוסיה. לחברה פעילות משמעותית בברזיל, ארה"ב ובמדינות נוספות. בארץ פועלת גזית גלוב דרך חברת ג'י ישראל, שאותה מיזגה גזית גלוב לתוכה ביולי האחרון לאחר קבלת האישורים הנדרשים. בהמשך, באוקטובר, גייסה סדרת אג"ח (ט"ו), לה שועבדו נכסים של ג'י בהיקף של 800 מיליון שקל. הגיוס הסתכם ב-324 מיליון שקל ובריבית (צמודה) של 1.08%.

החברה רשמה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הפסד משיערוכי נדל"ן שליליים לנכסים המסחריים שלה בהיקף של 870 מיליון שקל, וזאת לאחר ניכוי רווח משיערוך חיובי בגובה של 196 מיליון שקל בגין נכסים בנורווגיה וארה"ב. ברבעון השלישי רשמה גזית גלוב שערוכים שליליים בהיקף של 142 מיליון שקל מול שיערוכים שליליים של 26 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019.

יצויין כי בשוק ההון מצב המניה השתפר מתחילת נובמבר, בהתאם למגמה דומה במניות הנדל"ן המניב. ככל הנראה על רקע הדיווחים שנוגעים לחיסונים נגד הקורונה. מניית גזית גלוב עלתה ב-47.2% מתחילת נובמבר, אך התשואה שלה מתחילת 2020 עדיין שלילית ועומדת על 41%-.

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב מציין כי "חרף אי הוודאות, שיעורי התפוסה לאורך הרבעון ואחריו נותרו יציבים בכל המדינות בהן אנו פועלים כתוצאה מביקושים גבוהים לנכסים איכותיים במיקומים אורבניים צפופי אוכלוסין כפי שגם בא לידי ביטוי בכמות הסכמי השכירות שנחתמו ובשכ"ד שעלה לעומת הסכמי השכירות שהסתיימו".

לדברי כצמן, "מגפת הקורונה יצרה שגרת חיים חדשה איתה אנו מתמודדים ואנו פועלים כמעט מדי יום בכל הנכסים שלנו ברחבי העולם על מנת להתאימם למציאות המשתנה. אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק' ואני מאמין שברבעונים הקרובים נראה שיפור בתפוסות, מספר המבקרים והגבייה וחזרה לשגרה שלפני הקורונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות