אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם בהכרח מינוי מנהל עיזבון יפתור את כל הבעיות? צילום: דבורה אורבך

האם בהכרח מינוי מנהל עיזבון יפתור את כל הבעיות?

אנשים רבים בוחרים להכניס אל תוך צוואתם מנגנון של מינוי מנהל עיזבון לאחר אריכות ימיהם. פעמים רבות אותם מנהלי עיזבון הינם אנשי אמון עליהם סומכים המצווים כי יסייעו נאמנה בחלוקת עיזבונם בין יקיריהם, אולם אותם מנהלי עיזבון לא בהכרח מתמנים בפועל לאחר פטירת המצווה

24.11.2020, 10:22 | מיכל רייכמן ליטוין

מוגש מטעם DUN'S 100

רבים אינם יודעים כי המדיניות של היועץ המשפטי ברשם הירושה, וכן של בתי המשפט לענייני משפחה, היא במקרים רבים שלא למנות מנהל עיזבון, על אף קיומו של סעיף מינוי מנהל עיזבון בצוואת המנוח, וזאת מתוך שיקולי מדיניות של חיסכון בעלויות עבודתו של מנהל העיזבון, וכן הצורך של המערכת המשפטית במשרדי רשם הירושה לפקח על מנהלי העיזבון שממונים מכוח אותן צוואות.

כך לדוגמא, סירב רשם הירושה לבקשה למינוי מנהל עיזבון, במקרה בו האישה הייתה יורשת יחידה של בעלה. באותו המקרה האישה ביקשה כי ימונה מנהל עיזבון כיון שאחד מילדי הצדדים היה מכור לסמים והאישה חששה כי לאחר פטירתו של בעלה לא תוכל לעמוד בלחצים שיפעיל עליה הבן המכור לסמים, להעביר אליו כספים באופן שירושש את עיזבון המנוח.

באותו המקרה רשם הירושה התנגד למינוי מנהל עיזבון בטענה כי האישה היא יורשת יחידה ואין כל מורכבות בניהול עיזבון כשמדובר ביורש יחיד, האישה ערערה על קביעת זאת לבימ"ש לענייני משפחה אשר קבע כי במקרה דנן אין למנות מנהל עיזבון.

חשוב להדגיש כי במקרים בהם ישנו יורש יחיד בצוואה או ככל שמדובר בעיזבון שאינו מורכב מבחינה רכושית, על אחת כמה וכמה חשוב מאוד כי המצווה יפרט וינמק את הצורך במינוי מנהל עיזבון , שכן אם לא יעשה כך ייתכן מאוד והמערכת המשפטית תחליט שלא למנות מנהל עיזבון.

חשוב מאוד כי השיקולים שהיו לנגד עיני המצווה בהחליטו למנות מנהל עיזבון לעיזבונו יוכלו להישקל על ידי בימ"ש בבוא העת, ואם לא יפורטו כיאות בצוואת המנוח, הדבר מפחית משמעותית את הסיכוי שמנהל עיזבון אכן ימונה - גם אם יש בכך צורך.

עו"ד מיכל רייכמן ליטוין , צילום: דבורה אורבך עו"ד מיכל רייכמן ליטוין | צילום: דבורה אורבך עו"ד מיכל רייכמן ליטוין , צילום: דבורה אורבך

כמו כן, במקרים אחרים, ובמידה ומתעוררת עוצמת קונפליקט גבוהה בין היורשים וחוסר אמון מחד, ומאידך ישנו רכוש בעיזבון אשר דורש ניהול שוטף, ייתכן מאוד ובימ"ש ימנה מנהל עיזבון ניטרלי ולא את מנהל העיזבון שנקבע בצוואת המנוח, שבד"כ אחד מהצדדים הניצים יתנגד למינויו.

יתרה מכך, חשוב מאוד להיוועץ בעו"ד מקצועי שיוכל לתת את הפתרון הטוב ביותר לסוגיה אותה הוא מבקש להסדיר, שכן לא בהכרח יהיה מינוי מנהל עיזבון הדרך הטובה ביותר, כך לדוגמא במקרה של האישה במקרה לעיל אשר בנה מכור לסמים, ייתכן מאוד שדווקא מנגנון של נאמנות פרטית או מתן ייפוי כוח, היו יכולים לסייע בידה ולחסוך התנהלות משפטית מיותרת בנוגע למינוי מנהל עיזבון.

עו"ד מיכל רייכמן ליטוין, שותפה, אירית רייכמן ושות' - משרד עורכי דין ונוטריון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות