אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל ההפסדים מהקורונה: הממשלה העבירה 90 מיליון שקל לרשות הטבע והגנים צילום: רשות הטבע והגנים

בגלל ההפסדים מהקורונה: הממשלה העבירה 90 מיליון שקל לרשות הטבע והגנים

על פי הערכות הרשות, הפסדיה בשל ההגבלות השונות שמנעו מישראלים לטייל בטבע בחלקים ארוכים של השנה החולפת נאמדים ב-145 מיליון שקל הכנסות, בעיקר מדמי כניסה לאתרים, המשמשים לתפעולה השוטף. הפער שנותר - 55 מיליון - צומצם על ידי תוכנית התייעלות שהובילה הרשות, באישור משרד האוצר

24.11.2020, 11:44 | דורון ברויטמן

ההגבלות השונות שהוטלו בשל מגיפת הקורונה מנעו מישראלים רבים ליהנות מהטבע. כפועל יוצא, כך על פי הערכות רשות הטבע והגנים, הפסידה הרשות כ-145 מיליון שקל בהכנסותיה, בעיקר מדמי כניסה לאתרי הרשות המשמשים לתפעולה השוטף. על מנת להתמודד עם ההפסדים הגדולים, העבירה בחודש אוגוסט האחרון המדינה כ-90 מיליון שקל כאשר הפער שנותר, על סך 55 מיליון שקל, צומצם על ידי תוכנית התייעלות שהובילה הרשות באישור משרד האוצר.

הגן הלאומי ציפורי, צילום: רשות הטבע והגנים הגן הלאומי ציפורי | צילום: רשות הטבע והגנים הגן הלאומי ציפורי, צילום: רשות הטבע והגנים

תוכנית ההתייעלות של הרשות כללה צמצום משמעותי בתקציב התפעולי, הן באתרים והן במטה, צמצום תקציבי פרויקטים וצמצום בתקציבי שכר. לאור העובדה שעובדי רשות הטבע והגנים מאוגדים תחת ההסתדרות לא פוטרו עובדים, אולם 700 מתוך 2,000 העובדים של הרשות הוצאו לחל"ת, כאשר 150 מהם חזרו לעבודה לאחר הסגר הראשון. יצוין כי הפיקוח על שמורות הטבע והאתרים השונים עבד במתכונת רגילה.

זאת ועוד: המדינה העבירה 126 מיליון שקל לרשות הטבע והגנים כחלק מתוכנית האצת המשק במהלך משבר הקורונה, שנועדו לפתח ולשמר את שמורות הטבע, הגנים הלאומיים והשטחים הפתוחים. כמו כן, חלק מהכסף שהועבר יועד עבור פרויקטים שנמצאים כבר בביצוע, כגון פרויקט פיתוח ושיקום ים המלח אליו הועברו כ-21 מיליון שקל. עם זאת, חשוב להזכיר כי ברוב תקופת הקורונה אתרי רשות הטבע והגנים היו סגורים לקהל.

בסך הכל העבירה המדינה לרשות הטבע והגנים עד כה כ-216 מיליון שקל; בנוסף לכך, בימים הקרובים צפויה המדינה להעביר לרשות תקציב נוסף לטוב הפרויקט הלאומי לעידוד התעסוקה, במסגרתו מועסקים 500 מובטלים בניקיון, שימור וטיפול במינים פולשים.

התקציב השוטף של הרשות לשנת 2020 תוכנן לעמוד על כ-560 מיליון שקל, וניכר כי הכנסות הרשות, כולל התקציבים שהועברו אליה על ידי המדינה, רחוקים מלכסות את ההוצאות השוטפות. על פי הדו"ח האחרון שפרסמה הרשות לציבור בשנת 2018, התקבולים מהאתרים היוו 37% מסך ההכנסות של הרשות (כ-188 מיליון שקל), כאשר התקציב מורכב בעיקרו מהתקבולים מהאתרים ומתקציב שנתי שהמדינה מעבירה בכל שנה. השנה, כאמור, המדינה תעביר לרשות את מלוא הסכום כפיצוי על ההפסדים שנוצרו בעקבות הגבלות הקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות