אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נובולוג היחידה בארץ שערוכה להפיץ חיסון לקורונה"

"נובולוג היחידה בארץ שערוכה להפיץ חיסון לקורונה"

החברה הפועלת בתחום הרפואה הביתית, רפואה מרחוק והפצת תרופות, הציגה את הרבעון הטוב ביותר שלה וטיפסה לשווי שיא של 1.58 מיליארד שקל. המנכ"ל: "מניחים שנהיה חלק מאחסון והפצת החיסונים לקורונה"

25.11.2020, 07:23 | צלי גרינברג

בעוד חלק מהחברות במשק נאנקות תחת הקורונה, יש שדווקא פורחות בצילה. אחת מהן היא נובולוג פארמה, שדיווחה אתמול על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2020 שהיה הטוב בתולדותיה מבחינת הכנסות ורווח נקי.  

קראו עוד בכלכליסט

נובולוג הציגה צמיחה בכל מגזרי הפעילות, בזכות ולמרות הקורונה, שהאיצה את פעילויות החברה, הפועלת בתחום שירותי רפואה ביתית, רפואה דיגיטלית ומרחוק, והפצת תרופות וחיסונים. הכנסותיה ברבעון עמדו על 290.5 מיליון שקל ‑ עלייה של 8.9% בהשוואה לרבעון המקביל. עיקר ההכנסות נבעו מחטיבת הלוגיסטיקה, וצמחו ב־5.2% בעקבות עלייה במכירות תרופות ועמלות הקשורות בכך. במהלך הרבעון עמדו הכנסות החטיבה על 257.4 מיליון שקל.

שאר ההכנסות נבעו מחטיבות שירותי בריאות ובריאות דיגיטלית, שעלו ב־52.7% ו־61.7% בהתאמה ועמדו על 30.4 מיליון שקל ו־5.5 מיליון שקל. העלייה בתוצאות חטיבות אלו מיוחסת לעלייה בטיפולים הביתיים והרפואה הדיגיטלית, ומרישום תוצאות פעילות חברות טרגט קאר שירותי בריאות ואודורו מערכות, שלא נרשמו ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח התפעולי עמד על 15 מיליון שקל ‑ זינוק של 650% בהשוואה ל־2 מיליון שקל ברבעון המקביל. הזינוק ברווח התפעולי מיוחס לעלייה בהכנסות ובשולי הרווח של השירותים הנמכרים, אך גם ל־7 מיליון שקל שהחברה נאלצה לרשום ב־2019, עקב מימוש אופציית רכישת יתרת המניות בחברת מדיקוויפ, שהיה גבוה מהרשום בספרי החברה. ה־EBITDA המתואם עלה ב־33.9% ועמד על 28 מיליון שקל ברבעון, והחברה עברה לרווח נקי שעמד ברבעון על 9.7 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 3.7 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בדו"חות ציינה נובולוג כי היא ערוכה לוגיסטית לאחסון, שינוע והפצה של חיסוני הקורונה, לכשאלו יגיעו לארץ. אמנם עדיין לא ידוע כיצד תתנהל ההפצה ולנובלוג אין סיכום עם החברות או המדינה, אך כחברה הגדולה בישראל לאחסון, שינוע והפצת חיסונים, סביר שהיא תיקח בכך חלק ושהדבר יתרום לתוצאותיה.

כחלק מהיערכותה לכך, נובולוג רכשה 40 מקררים ייעודיים לאחסון חיסונים. החברה מציינת כדוגמה את הפצת 3.5 מיליון חיסוני השפעת שהחברה אחסנה, שינעה והפיצה, מתוך 4 מיליון חיסונים שהמדינה רכשה.

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג, אמר ל"כלכליסט": "נובולוג הייתה צומחת בשיעור דומה גם בלי הקורונה. חלק מהפעילות מואץ ע"י הקורונה, אך מצד שני אנו חווים פגיעות, כדוגמת הפגיעה בחברת מדיפלס, או באתר הרפואה אינפומד. יש גם יותר הוצאות בגלל הקורונה, שאינן חוזרות. פעילות הלוגיסטיקה שלנו אכן צמחה. חלק ממנה בשל הפצת קנאביס. אנו מעריכים שבשנה הבאה תחום הקנאביס יהיה משמעותי יותר בפעילות הלוגיסטיקה שלנו".

הוא הוסיף כי "הקמנו גם את חטיבת המובייל קליניקה. מדובר במרפאות ניידות שאפשר לעשות בהן טיפולים מורכבים וחיסוני קורונה ולהנגישן בשל הניידות שלהן. כרגע יש בידינו 2 מרפאות ניידות, אבל אנו עם יכולת להגיע ל־10 ניידות תוך זמן קצר. לגבי חיסוני הקורונה, אנו ערוכים לקלוט את החיסונים של מודרנה במינוס 20 ואת אלו של פייזר במינוס 80 (הטמפרטורות הדרושות לאחסון של כל חיסון הן שונות, צ"ג). עתידים להגיע מאות אלפי חיסונים עד סוף הרבעון הראשון של 2021. אנחנו ערוכים גם מבחינת אחסון, שינוע והפצה ואנו היחידים עם היכולות האלה.

ברור שאם לא היתה קורונה לא היינו קונים ארבעים מקררים עכשיו, אבל זה לא יעמוד ריק. אנו מניחים שברגע שהמדינה תחליט על שיטת עבודה, נהיה חלק מאחסון, שינוע והפצת החיסונים. לוגיסטיקה של חיסונים זו התמחות, כי יש התאמות רגולטוריות ובקרת טמפרטורה ליציבות המוצר ובריאות הציבור. זה לא הפצה של עפרונות ועטים. זה נושא מאוד רגיש ומקצועי, שדורש ניסיון".

נובולוג נמצאת בשליטת אהוד פוזיס (29.42%) ומוחזקת בידי מורי ארקין (9.13%) וחברות הביטוח והגמל מגדל, הפניקס והראל (31.93%). החברה נסחרת בבורסת ת"א בשווי שיא של 1.58 מיליארד שקל ומנייתה עלתה אתמול ב־4.1%, וסיכמה עלייה של 103.8% מתחילת השנה.

עירן טאוס מנכ"ל נובולוג, צילום: סיון פרג עירן טאוס מנכ"ל נובולוג | צילום: סיון פרג' עירן טאוס מנכ"ל נובולוג, צילום: סיון פרג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות