אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ ידון בעתירה נגד הסחבת באישור התקציב צילום: מוטי קמחי

הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ ידון בעתירה נגד הסחבת באישור התקציב

בעקבות עתירות נגד העיכוב באישור התקציב, בג"ץ דורש מהממשלה והכנסת להשיב מדוע נדחה המועד. בעתירה ידון הרכב השמור לדיונים בעלי משקל מיוחד. הבוקר נזפה הנשיאה חיות: "הממשלה נמצאת בהפרה של חוק התקציב"

24.11.2020, 20:07 | יעל פרידסון ומורן אזולאי, ynet

בג"ץ הוציא הערב (שלישי) צו על תנאי והורה לממשלה ולכנסת לנמק מדוע לא תיפסל פשרת "האוזר-הנדל" שדחתה לסוף דצמבר את אישור התקציב לשנת 2020. הממשלה והכנסת נדרשו להשיב עד 15 בדצמבר. כמו כן הודיע בג"ץ כי בעתירה ידון הרכב מורחב של תשעה שופטים - הרכב ששמור לדיונים בעלי משמעות מיוחדת. 

קראו עוד בכלכליסט

על אף הדיון החריג, ספק אם תהיה לו משמעות על המצב הפוליטי הנוכחי. ללא אישור תקציב, הכנסת תתפזר אוטומטית ב-23 בדצמבר, ולא צפויה החלטה בבג"ץ לפני כן. תיתכן, עם זאת, השפעה על פשרות פוליטיות נוספות בסוגיה, או על צעדים דומים של הכנסת בעתיד.  

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, צילום: עמית שאבי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות | צילום: עמית שאבי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, צילום: עמית שאבי

 

ח"כ לשעבר סתיו שפיר, ממגישי העתירה, אמרה בתגובה: "אני מאוד שמחה שבג"ץ החליט באומץ לתת כרטיס צהוב לחרפה הזו, לפני שתגיע לממדים שלא היינו מדמיינים". לדבריה, "דחיית התקציב היא המקרה הקיצוני ביותר שראינו של שחיתות בכספי ציבור. שרי הממשלה חטפו לידיהם את הזכות להעביר את כספי הציבור לאינטרסים פוליטיים בלי שום פיקוח".

 

הודעת בג"ץ נמסרה שעות לאחר הדיון הבוקר, שבו חיות מתחה ביקורת על ממשלת האחדות שעדיין לא העבירה תקציב מדינה וניסתה להבין מנציגת הכנסת מדוע התקציב לשנת 2020 יעבור רק בשבוע האחרון של דצמבר. לדברי חיות, "הממשלה נמצאת במצב של הפרת חוק התקציב - ואין לה הסבר לדבר הזה".

 

חיות דנה יחד עם השופטים ניל הנדל ועוזי פוגלמן בעתירה שהגישה חברת הכנסת לשעבר סתיו שפיר עם התנועה לאיכות השלטון, עמותת "אחריות לאומית" ועמותת "חוזה חדש" נגד הסחבת באישור התקציב, אך הנשיאה הסכימה לדון רק בסוגיית השימוש לרעה בחוק היסוד.

 

הנשיאה אסתר חיות שאלה את נציגת הכנסת, עו"ד אביטל סומפולינסקי, אם העברת התקציב לשנת 2020 יומיים לפני שהשנה נגמרת לא פוגעת בכנסת, והנדל הוסיף כי "הגענו למצב שלמעשה אין תקציב שנה שלמה. זה אחד הדברים הכי חשובים שהכנסת עושה". חיות הדגישה כי "לצד זה, מחוץ לתקציב מחלקים 11 מיליארד שקלים".

 

עו"ד סומפולינסקי השיבה: "חברי הכנסת סברו שבחודש יולי לא נכון לצאת לבחירות, היינו רגע לפני הגל השני של הקורונה ואופטימיים לגבי המשבר הפוליטי. חברי הכנסת השתכנעו שיש לתת לממשלה עוד 120 ימים להעברת התקציב. המשבר הפוליטי הביא לזה שהממשלה לא הביאה את תקציב 2020 לכנסת".

 

באוגוסט אישרה הכנסת את דחיית מועד אישור תקציב המדינה ל-2020 ב-120 יום נוספים - עד סוף דצמבר. זאת במסגרת פשרה שיזמו השר יועז הנדל וח"כ צבי האוזר, אשר נועדה למנוע את פיזור הכנסת ובחירות חדשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות