אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים דוהרים לנפח ב-30% את מימון הבחירות צילומים: אלכס קולומויסקי, דנה קופל

בלעדי לכלכליסט

הח"כים דוהרים לנפח ב-30% את מימון הבחירות

על רקע הכוונות לפיזור הכנסת דנות המפלגות בהעלאת מימון הבחירות לכל ח"כ בעלות כוללת של מעל 50 מיליון שקל. התירוץ: הבחירות יימשכו יותר מיום אחד בגלל הקורונה. ועדת הבחירות המרכזית מתנגדת

25.11.2020, 06:53 | צבי זרחיה

בכנסת מתקיימים בימים אלה דיונים לא רשמיים להעלאת מימון הבחירות המגיע לכל ח”כ בכ־30%. המשמעות היא: עלות של כ־60-50 מיליון שקל לקופת המדינה.

יחידת מימון בחירות עומדת על 1.388 מיליון שקל לכל חבר כנסת. לפי אותן הצעות שמועלות עכשיו בכנסת יחידת מימון הבחירות תעלה ותגיע לכ־1.81 מיליון שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

משמאל: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ, צילום: חיים הורנשטיין משמאל: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ | צילום: חיים הורנשטיין משמאל: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ, צילום: חיים הורנשטיין

גורמים במפלגות שונות תולים את העלייה בגובה יחידת מימון הבחירות באפשרות שהבחירות יימשכו יומיים או שלושה ימים. בוועדת הבחירות בוחנים הצעות בעניין לנוכח מגפת הקורונה והרצון למנוע התקהלויות בקלפי. המפלגות מצידן מנמקות את רצונן בהגדלת מימון הבחירות בצורך לאייש את ועדות הקלפי ולבצע הסעות של בוחרים לקלפי במשך יותר מיום אחד.

ל”כלכליסט” נודע כי ועדת הבחירות המרכזית בוחנת בדיונים פנימיים כמה אופציות כדי להתמודד עם הצבעה בזמן מגפת הקורונה. בוועדה לא סבורים שכדאי להאריך את הבחירות אל מעבר ליום אחד מאחר שמדובר ביום שבתון שלא ניתן להאריך אותו על פני כמה ימים. בנוסף, הקלפיות ממוקמות בבתי הספר ולא ניתן יהיה להשבית את הפעילת הציבורית והחינוכית למשך כמה ימים. כמו כן בוועדה אומרים כי ביום הבחירות מועסקים 100 אלף עובדים ולא ניתן יהיה לגייס עובדים ולהעסיק אותם מעבר ליום אחד. הגישה בוועדה היא לא לתמוך בהארכת יום הבחירות גם בשל סוגיות לוגיסטיות וקשיים שעלולים לסבך את ספירת הקולות.

כפי שנחשף לאחרונה ב”כלכליסט”, הוועדה הציבורית לקביעת מימון המפלגות בראשות השופטת בדימוס אילה פרוקצ’יה קיימה באמצע אוגוסט 2020 דיון עם המפלגות בנוגע לגובה תקציב מימון המפלגות. נציגי המפלגות טענו כי לא יוכלו לממן את מערכת הבחירות הקרובה אם תיערך ב־2021. למגינת לבן של המפלגות, הוועדה הציבורית בה חברים הח”כ לשעבר אהוד רצאבי ופרופ’ אסף מידני, החליטה שלא להעלות את התקציב של יחידת מימון הבחירות.

תקופת כהונתה של הוועדה הציבורית תפוג בסוף חודש דצמבר 2020. לפיכך, המפלגות לא ימתינו להקמתה של ועדה ציבורית חדשה, אלא, מתכננות להכניס סעיף להעלאת המימון בחוק שיוגש לפיזור הכנסת. מהלכי החקיקה יקודמו בקרוב, כשיתברר מתי הכנסת מתפזרת.

הקפיאו שכר, העלו מימון

גורמים פוליטיים מעריכים כי בשל החובות הגבוהים שלהן המפלגות יגדילו את מימון הבחירות בכ־30% גם אם בסופו של דבר הבחירות ייערכו במשך יום אחד. זאת כדי לכסות על גירעונות שיש להן. תקציב מימון הבחירות לאחר ההגדלה הצפויה יהיה כ־250-240 מיליון שקל.

סביר להניח שלהחלטה יש קשר לחוק להקפאת שכר הח”כים ב־2021 שקיבלה שלשום הכנסת בקריאה השנייה והשלישית. זאת לאחר שבשבוע שעבר החליטה ועדת הכספים להקפיא בשנה הבאה את שכר הנשיא, ראש הממשלה, השרים, סגניהם והשופטים.

כל מפלגה מקבלת מהכנסת מימון בחירות עבור כל אחד מחברי הכנסת שלה לפי ממוצע בין מספר חברי הכנסת בה בכנסת היוצאת ובכנסת הנכנסת, בתוספת סכום קבוע של 1.8 מיליון שקל לכל רשימה. כספי מימון הבחירות משמשים את המפלגות לא רק ביום הקלפי, אלא לצורך ביצוע הקמפיינים, שכירת משרדים, פעילויות בשטח, פעילות ברשתות חברתיות ועוד.

מרבית המפלגות נמצאות בחובות לכנסת והיקף חובותיהן מוערך בכ־170 מיליון שקל. בדצמבר 2019 הגדילו המפלגות בחקיקה את יחידת מימון הבחירות בשל הקשיים הכלכליים שפקדו אותן מ־1.384 מיליון שקל ל־1.813 מיליון שקל. בינואר 2020 ירד הסכום ל־1.388 בעקבות הצמדה למדד ב־2019.

נערכים לפיזור הכנסת

בשבוע הבא יגיש יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד תל"ם) הצעת חוק לפיזור הכנסת. אם כחול לבן ודרך ארץ יחד עם יתר סיעות האופוזיציה - יש עתיד תל"ם, ימינה, מרצ והרשימה הערבית יתמכו — אז צפוי לה רוב.

בכל מקרה, במערכת הפוליטית מעריכים שהכנסת תתפזר בתקופה הקרובה והבחירות ייערכו במהלך 2021. אם הכנסת לא תאשר בקריאה השנייה את תקציב המדינה לשנת 2020 עד ה־23 בדצמבר 2020 הכנסת תתפזר אוטומטית והבחירות יערכו במרץ 2021.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על יו"ר כחול לבן בני גנץ לתמוך באישור תקציב המדינה ל־2020 כדי להימנע מפיזור הכנסת. אולם גנץ תובע לאשר בקריאה ראשונה בכנסת עד 23 בדצמבר 2020 גם את תקציב המדינה ל־2021. שר האוצר ישראל כץ הודיע שלכל המוקדם יגיש את תקציב 2021 לאישור הממשלה בסוף דצמבר. נתניהו מעוניין שהכנסת תתפזר במרץ 2021 על רקע אי אישור תקציב המדינה והבחירות יערכו ביוני 2021. גורמים בכנסת מעריכים כי גם לגנץ עדיף לדחות את מועד פיזור הכנסת, בתקווה שמצבו בסקרים ישתפר.

 

ליברמן : נתנגד לתקציבים הפוליטיים בכל הכוח

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הודיע שסיעתו תתנגד להגדלת מימון הבחירות. ליברמן צייץ "אתם השתגעתם?! המשבר הכלכלי מחריף, מיליון מובטלים, עסקים קורסים בכל יום, לאנשים אין מה לאכול, ובזה חברי הכנסת עוסקים. ישראל ביתנו תתנגד לתקציבים הפוליטיים האלה בכל הכוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות