אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדולר לא עוצר בדרך לשפל של 2008: נסוג כבר ל-3.32 שקלים צילום: שאטרסטוק

הדולר לא עוצר בדרך לשפל של 2008: נסוג כבר ל-3.32 שקלים

לאחר שירד היום ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.325 שקלים - ממשיך המטבע האמריקאי לסגת לכיוון השער מיולי 2008 - 3.23 שקלים; לאומי: "קרן המטבע העולמית פרסמה דו"ח חיובי על כלכלת ישראל, ודירוג האשראי נותר ללא שינוי - סביבה זו בדרך כלל מעודדת היחלשות של 'מטבעות המקלט', ובראשם הדולר"

25.11.2020, 16:00 | נועם לנדמן

הדולר ממשיך במומנטום השלילי שלו מול השקל ויורד לשווי של 3.323 שקלים - מתקרב לשפל של יולי 2008, אז עמד על 3.23 שקלים. שערו היציג של הדולר היום נקבע על 3.325 שקלים לאחר שנסוג ב-0.5%. היורו יורד אל מתחת ל-4 שקלים ושערו היציג נקבע מוקדם יותר על 3.956 שקלים, אחרי שנחלש ב-0.3%. הפאונד מאבד אף הוא גובה - שערו היציג נקבע על 4.439 שקלים לאחר שנחלש ב-0.5%..

קראו עוד בכלכליסט

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי: "רמת התחלואה הנמוכה נשמרת והמשק נפתח בהדרגתיות, קרן המטבע העולמית פרסמה דו"ח חיובי בסך הכל על כלכלת ישראל, ודירוג האשראי של ישראל נותר ללא שינוי. סביבה זו בדרך כלל מעודדת היחלשות של 'מטבעות המקלט', ובראשם הדולר, ובין היתר מול השקל. בטווח הקצר, בהעדר חדשות רעות, ולקראת סוף השנה, רמת התמיכה הטכנית בשער דולר שקל 3.34 עשויה להשבר והשקל יתחזק מעבר לכך. עם זאת, ייתכן כי אי הוודאות תשוב ותביא עימה אירועים קצרי טווח של היחלשות השקל".

הדולר מתקרב לשפל של 2008 מול השקל, צילום: שאטרסטוק הדולר מתקרב לשפל של 2008 מול השקל | צילום: שאטרסטוק הדולר מתקרב לשפל של 2008 מול השקל, צילום: שאטרסטוק

לוי מוסיף כי "בטווח הארוך נמשכים הכוחות התומכים בהתחזקות השקל ובראשם צפי לעלית מדרגה בעודף בחשבון השוטף (הפער בין יצוא ליבוא של סחורות ושירותים). ישראל צפויה להגדיל בשנים הקרובות את היצוא שלה בעיקר בזכות פעילות סקטור ההיי-טק. כוח נוסף שתומך בהתחזקות השקל הוא הפעילות הפיננסית, כששנת 2020 צפויה להסתכם בעודף חריג בכניסת השקעות זרות לישראל, בעיקר על רקע צירופה של ישראל למדד WGBI והשלמת עסקות למכירת חברות הייטק שנחתמו בעבר".

על כן, "על פי הערכת לאומי, הדולר צפוי להיסחר מול השקל בשער ממוצע של 3.30-3.40 שקל עד סוף 2021 תוך מגמת התחזקות הדרגתית מול הדולר, כך שיתכן ששנת 2021 עשויה להסתיים בשער נמוך משער של 3.30 שקל", אמר לוי.

הפאונד ברמות הגבוהות שלו מול הדולר מאז ספטמבר

גם מול המטבעות העיקריים בעולם, הדולר בעיקר נחלש בימים האחרונים: לדברי לוי, "השווקים הפיננסיים מחשבים מסלול מחדש והאווירה האופטימית גוברת ככל שממשיכות להתפרסם חדשות מעודדות, כך, למשל, בימים האחרונים התבשרנו כי חברת אסטרזנקה בדרך לייצור והפצה של החיסון שלה, שנגידת הפד לשעבר, ג'נט יילן, תמונה על ידי ביידן לשרת האוצר, ושנתוני סקר מדד ה PMI בארה"ב היו חזקים מהצפוי.

לוי מוסיף כי "כל אלה, תמכו באווירה החיובית בשווקים הפיננסים הגלובליים והשפיעו גם על שוק המט"ח, כאשר מטבעות המקלט - הדולר, היין היפני והפרנק השוויצרי – המשיכו להיחלש, ולעומתם, נרשמה התחזקות של מטבעות הסחורות ומטבעות שווקים מתעוררים של כלכלות בעלות פרופיל פיננסי יציב יחסית, כגון הפזו המקסיקני, הראנד הדרום אפריקאי והריאל הברזילאי". 

איתי יושע, מנהל דסק אופציות מט"ח בחדר המסחר של בנק הפועלים, מתייחס להתחזקות במטבע הבריטי לאחרונה מול הדולר: "רגע לפני סיום המועד שהוקצב למשא ומתן בין בריטניה לאיחוד האירופי בעניין הברקזיט, הפאונד נסחר ברמות הגבוהות מול הדולר מאז ספטמבר 2020, כ-1.334. בשוק האופציות הבין-בנקאי, הסנטימנט השולט והפוזיציות של הסוחרים מצביעים על אופטימיות וביטחון כי הפאונד יכול להמשיך להיסחר בטריטוריה שורית".

לדברי יושע, "ההערכות הן כי חתימה על הסכם הברקזיט עם האיחוד תעניק לפאונד רוח גבית נוספת. אולם, אופציית מכירה על הפאונד נסחרת שוב בפרמייה של כ-1.5%-2% על אופצית קנייה, דבר המבטא את עלות הגידור של משתתפי השוק המחזיקים את הפאונד. בתוך כך מדד ה-FTSE עולה בשעות האחרונות על רקע חדשות טובות מפי בוריס ג'ונסון בנושא החיסונים (90% הצלחה בחיסון שפותח במעבדות אוקספורד) ובעניין התקדמות המו"מ עם האיחוד האירופי, המתמקד בימים אלו במכסות הדיג, זכויות התעסוקה ובסטנדרטים סביבתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות