אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל בימי הקורונה: הרווח עלה ל-1.8 מיליארד שקל צילום: יוסי וייס

חברת החשמל בימי הקורונה: הרווח עלה ל-1.8 מיליארד שקל

כך עולה מדו"חות החברה ביחס לתשעת החודשים הראשונים של השנה; הרווח בתקופה המקבילה אשתקד עמד על 1.45 מיליארד שקל; הרבעון השלישי הסתיים ברווח של 1.1 מיליארד שקל - בדומה לשנה שעברה; עם זאת הקורונה הגבירה את סיכוני האשראי, וההוצאה בגין הפרשה לחובות מסופקים גדלה ב-120 מיליון שקל

26.11.2020, 21:17 | עמרי מילמן
חברת החשמל סיימה את תשעת החודשים הראשונים של שנת 2020 ברווח של כ-1.8 מיליארד שקל זאת לעומת רווח של כ-1.45 מיליארד שקל בתקופה המקבילה לשנת 2019 - זאת למרות משבר הקורונה. במסגרת חבילת הסיוע למשק דובר גם על דחיית תשלומים קבועים, בין היתר לחברת החשמל, והחברה הודיעה הקלות לצרכנים כמו הארכת ימי האשראי וצמצום הליכי אכיפת גבייה כמו הפסקת שליחת התראות, חיוב ריבית פיגורים וביצוע ניתוקים. 

קראו עוד בכלכליסט

הרווח לתשעת החודשים הראשונים של שנת 2020 בנטרול השפעות אירועים חד פעמיים לא שוטפים עמד על 1.3 מיליארד שקל לעומת רווח של 1.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2019. הרבעון השלישי הסתיים ברווח של 1.1 מיליארד שקל, בדומה לרבעון המקביל אשתקד.

יחד עם זאת, משבר הקורונה הביא עימו לעלייה בסיכון האשראי של חלק מלקוחות החברה מה שהביא להגדלת ההוצאה בגין הפרשה לחובות מסופקים של החברה בהיקף של כ-120 מיליון שקל.

בתום הרבעון השלישי החוב הפיננסי של חברת חשמל הצטמצם מעט מ-36.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד ל-33.3 מיליארד שקל . בחברה מסבירים זאת בפירעונות של אג"ח והלוואות לזמן ארוך וכן מתקבולים בסך של כ-740 מיליוני שקל מחברת החשמל מזרח ירושלים, על חשבון חובותיה שהצטברו משנת 2016. בנוסף מוסבר הדבר בשינויים משמעותיים בפרמטרים המשפיעים על השווי ההוגן של מכשירים פיננסיים נגזרים של החברה, לרבות שיעורי הריבית, שערי החליפין וציפיות האינפלציה בקיזוז, והעברת כספי מכירת תחנת הכוח אלון תבור לצרכנים כחלק מתהליך הרפורמה בחברה.

עוד עולה מהדוחות כי עלות צריכת הדלקים במשך תשעת החודשים הראשונים של השנה עמדה על 4.9 מיליארד שקל לעומת 6.7 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד. בחברת החשמל משייכים זאת לרכישת גז טבעי משדה לווייתן במחירים נמוכים משמעותית ממחירי חוזה תמר, רכישת מטעני גז נוזלי במחיר נמוך בעקבות צניחת המחירים שהביא משבר הקורונה, צמצום צריכת הסולר וירידה במחירי פחם בעולם.

יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל, מסר כי היא "ממשיכה ביישום דווקני ואיכותי של הרפורמה במשק החשמל. נמשכת המגמה של צמצום חלקה של חברת החשמל בייצור ועלייה בהיקף ייצור החשמל על-ידי היצרנים הפרטיים. בנוסף, החברה מתמידה בתהליך הורדת עלויות הדלקים, וזאת תוך ניצול הזדמנויות עסקיות אשר מקטינות מאוד את ההוצאה על רכש הגז הטבעי של החברה. יש לציין בחיוב רב שברבעון האחרון כלל לא נרכש גז טבעי במחירים היקרים של עסקת תמר, אלא במחירים הנמוכים במשק. זאת ועוד, בזכות צעדי ההתייעלות וניהול שמרני ואחראי, תעריף החשמל ירד בשנת 2020 ב-5%".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, מסר כי "מאז תחילת מגפת הקורונה חברת החשמל נוקטת במדיניות חברתית מקלה ומתוך התחשבות ורגישות למצב לקוחותינו, לא ניתקנו לקוחות חייבים, מה שהשפיע על הכנסות החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות