אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתאל במו"מ לרכישת עד 45% מלון מלכת שבא של תשובה

בלעדי לכלכליסט

פתאל במו"מ לרכישת עד 45% מלון מלכת שבא של תשובה

הרשת במו"מ מתקדם לרכישת הנתח מידי אלעד מלונות של יצחק תשובה לפי שווי של 400 מיליון שקל; אם העסקה, שתלויה באישור רשות התחרות, תבשיל, פתאל תיקח על עצמה חוב של 250 מיליון שקל ותשלם עד 70 מיליון שקל על מניות המיעוט במלון שבאילת

29.11.2020, 06:59 | גולן חזני

אחד הנפגעים הגדולים ביותר ממשבר הקורונה היה ענף המלונאות, כשבארץ הובילה את ההתרסקות הגורם מספר אחת בתחום, רשת פתאל, שפתאום מגלה סימני חיים חדשים. ל"כלכליסט" נודע כי פתאל מנהלת מו"מ מפתיע לרכישת נתח ממלון מלכת שבא שבאילת מידי יצחק תשובה.

קראו עוד בכלכליסט

פתאל אחזקות שבשליטת (62.3%) דוד פתאל, שנסחרה בשווי שיא של כ־8 מיליארד שקל ערב משבר הקורונה, התרסקה בפברואר־מרץ - ועם הטלת הסגר הראשון - ואיבדה 85% מערכה לשווי של מעט יותר ממיליארד שקל. הרשת הממונפת דיווחה אז כי היא שוקלת כמה אופציות, בהן פיטורי עובדים, תכנית פרישה מרצון, קיצוץ רוחבי לבעלי שכר מעל רף מסויים, ובנוסף הוציאה את רוב עובדיה לחל"ת הקפיאה שכר לספקים והודיעה כי היא מחפשת משקיע חיצוני שייכנס כשותף למלונות הרשת באירופה. הכנסות הרשת במחצית הראשונה של 2020 צנחו ל־962 מיליון שקל לעומת 2.5 מיליארד בתקופה המקבילה ב־2019.

אבל מאז התאוששה המניה עם פתיחת חלק מהמלונות והתקווה שהחיסון לקורונה מתקרב, ועתה היא נסחרת לפי שווי של 4.5 מיליארד שקל. ל"כלכליסט" נודע כי הרשת מנהלת, כאמור, מו"מ מתקדם לרכישת 45%-40% ממלכת שבא מידי אלעד מלונות של יצחק תשובה, כאשר כחלק מהעסקה יועברו זכויות הניהול של המלון לידיה. שווי המלון בעסקה עומד על 400 מיליון שקל ברוטו, אולם למלון חוב של כ־250 מיליון שקל שאותו תיקח פתאל על עצמה במסגרת ההסכם, כך שהשווי נטו הוא כ־150 מיליון שקל ופתאל תשלם 70-60 מיליון שקל עבור המניות, אם העסקה תבשיל.

דוד פתאל ויצחק תשובה, צילום: גלעד קוולרציק דוד פתאל ויצחק תשובה | צילום: גלעד קוולרציק דוד פתאל ויצחק תשובה, צילום: גלעד קוולרציק

מלכת שבא מלכת שבא מלכת שבא

מלון מלכת שבא שוכן על חופה הצפוני של אילת ובו 481 חדרים שמחציתם נמכרו כיחידות נפש. עד 2017 היו זכויות הניהול של המלון בידי הילטון העולמית, אולם באותה שנה החליט תשובה להתנתק מהרשת הבינלאומית והזכויות עברו לאלעד מלונות שמחזיקה בבעלות על המלון. הצעד לווה במחאות של בעלי יחידות הדיור שטענו בתביעה משפטית נגד תשובה כי הובטח להם עם רכישת היחידות כי הילטון תנהל את המלון במשך 30 שנה. חלק מהדיירים, אגב, מתנגד גם היום להעברת זכויות הניהול לרשת ישראלית ודורש שרשת בינלאומית גדולה תנהל את המלון.

אבל גם לאחר חתימה על העסקה, אם תבשיל, צפויים קשיים מהותיים בהשלמתה, שכן היא זקוקה לאישור רשות התחרות. זו צפויה להערים קשיים לאור השליטה של פתאל במפת בתי המלון באילת. לפני 5 שנים הפסיקה רשות ההגבלים את הניהול של רשת ישרוטל במלון הנסיכה באילת, בנסיון לבזר את מפת המלונות בעיר. ייתכן שזו הסיבה שפתאל מתכוון לרכוש מניות מיעוט במלון ולא שליטה, בתקווה שרשות התחרות תקל עליו את המהלך בשל כך.

תשובה מימש השנה נכסים פרטיים רבים שבבעלותו כדי להתמודד עם השלכות משבר הקורונה על עסקיו ועם פירעון החוב הגדול שלו לבנקים. בנק הפועלים דרש וקיבל ממנו הגדלת ביטחונות לחוב של 1.5 מיליארד שקל, לאחר ששווי הבטוחות העיקריות, מניות קבוצת דלק, צנח משמעותית לשווי שוק של פחות ממיליארד שקל. תשובה מימש את אלעד קנדה הפועלת בתחום הנדל"ן המניב ומגורים בקנדה, מכר את השליטה (71%) באלעד מגורים ישראל לקרן JTLV2 שבניהולם של עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן תמורת 193 מיליון שקל, ובשבוע שעבר מכר עם יקיר גבאי את חברת הנדל"ן האמריקאית סטאר, שבה החזיקו בחלקים שווים, תמורת 1.75 מיליארד דולר, אם כי נכון לעכשיו קיבלו השניים רק פיקדון של 5 מיליון דולר עד השלמת העסקה.

מפתאל לא נמסרה תגובה לידיעה.

כיום קשר עסקי נוסף בין תשובה ופתאל בבית דלק בהרצליה, שבו מנהלת רשת פתאל את מלון NYX שפועל באחד משני המבנים בני 11 אלף מ"ר בבית דלק. המלון ובית דלק שוכנים על מגרש בן 6 דונם בפינת הרחובות אבא אבן ונעמי שמר בהרצליה. מדובר במגרש היסטורי של חברת האוטובוסים דן, שאותו רכשה קבוצת דלק בנובמבר 2015 תמורת 245 מיליון שקל. המחיר היה גבוה מהשווי הריאלי של הנכס בגלל פוטנציאל הבנייה.

תוכנית חדשה שהופקדה בשנה האחרונה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב, מדברת על הרחבה משמעותית של שני המבנים בצורה שתשביח את הנכס ב־100 מיליון שקל. על פי התוכנית, חלקו האחורי של המבנה יגדל ל־30 קומות וחלקו הקדמי יגדל בשתי קומות. המגדל ישלב תעסוקה, מסחר ומלונאות, ואף יכלול דירות מגורים קטנות בקומות העליונות. חלק המלונאות, שיעמוד על 14 אלף מ"ר, צפוי להיות מנוהל גם הוא בידי רשת פתאל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות