אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העדפת כחול לבן במכרזים תחול גם על רשויות מקומיות - אבל לא בתחום הבריאות צילום: דנה קופל

העדפת כחול לבן במכרזים תחול גם על רשויות מקומיות - אבל לא בתחום הבריאות

לפי הפשרה שהושגה בין האוצר למשרדי הכלכלה ורה"מ, שתובא בבוקר לממשלה,תהיה לספקים מקומיים אפשרות להשוות את הצעותיהם לאלה של חברות זרות; עם זאת, אם ההצעה של הספק המקומי תהיה גבוהה יותר, בכל שיעור שהוא, לא ניתן יהיה לקבלה

28.11.2020, 21:46 | עמרי מילמן

העדפת כחול לבן במכרזים תחול גם על רשויות מקומיות ותאגידים שבבעלותן - כך עולה מהצעת המחליטים שהופצה הערב על ידי משרד רה"מ וצפויה לעלות מחר לאישור הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בפשרה בין האוצר, שהתנגד למהלך נחרצות, למשרדי רה"מ והכלכלה. במסגרת הפשרה, תהיה לספקים מקומיים במכרזים של הרשויות המקומיות אפשרות להשוות את הצעותיהם לאלה של חברות זרות; ואולם אם ההצעה של הספק המקומי תהיה גבוהה יותר, בכל שיעור שהוא, לא ניתן יהיה לקבלה (כיום אפשר להעדיף את ההצעה של הספק המקומי אם היא גבוהה בשיעור של עד 15%).

החשש הגדול הנובע מהצעה זו היא כי היא תביא לכך שחברות בינלאומיות יימנעו מלגשת למכרזים בישראל מתוך ידיעה כי קיימת אפשרות סביר שיפסידו בהם, דבר שישאיר את הזירה המקומית ללא תחרות.

בעקבות ההתנגדות הנחרצת של האוצר, מערכת הבריאות לא נכנסה בסופו של דבר למסגרת החוק. במקום זאת סוכם כי יוקצו כ-300 מיליון שקל לצמצום ימי האשראי לספקים מענף הבריאות (שחוק מוסר תשלומים לא חל עליו) וכן לעידוד פריון ב-2021.

בית החולים בילינסון, צילום: דנה קופל בית החולים בילינסון | צילום: דנה קופל בית החולים בילינסון, צילום: דנה קופל

 מהלך נוסף שנכלל בהצעת המחליטים הוא הסדרה של נושא מכרזים המשלבים שירותים ומוצרים; לפי ההצעה, במקרים כאלה יש לפצל את המכרז, אופן שיאפשר תעדוף של מתן המוצרים על ידי ספק ישראלי.

בחוות הדעת של סגנית יועמ"ש משרד רה"מ, אורלי פישמן אורן, נכתב: "כל העדפה של תוצרת הארץ טומנת בחובה פוטנציאל לפגיעה בתכליות כלליות של חוק חובת המכרזים - שוויון, יעילות והשאת מירב היתרונות למשרד הממשלתי המזמין - המושגים על ידי הגברת התחרות.... האיזונים הראויים בין שמירה על תכליות החוק הכלליות לבין הגשמת התכליות הספיציפיות של העדפת תוצרת הארץ ייבחנו בעת קביעת ההסדרים הפרטניים בעת תיקון התקנות".

למרות הסיכום בין משרדי הממשלה לחלק מנציגי המגזר העסקי, נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, הבעלים של חברת התרופות אוניפארם, הביע התנגדות חריפה להצעת המחליטים. במכתב ששלח לראש הממשלה הביע התנגדות לביטול המנגנון הקיים ברשויות המקומיות והדגיש כי "בנוסף וחשוב מכל, בתמיכת שר הבריאות, קופות החולים ומערכת הבריאות כולה, הוסכם כי גם במכרזי קופות החולים תוחל חובת ההעדפה לתוצרת המקומית במנגנון השוואת מחיר בדומה לרשויות המקומיות (ובתנאים מגבילים אף יותר). אולם להפתעתנו הרבה ובניגוד לעמדת השר ומערכת הבריאות כולה סעיף חשוב ומשמעותי זה, שאין בו העדפה כספית וע"כ אין בו עלות, הושמט מן ההחלטה. אין צורך להכביר במילים על חשיבות שימור יכולות האספקה העצמאית בישראל למערכת הבריאות בישראל ויעידו על כך החודשים האחרונים והאנשים המצויינים האמונים על הרכש במשל"ט הקורונה ובמערכת הבריאות. דווקא בעת זה ישנה חשיבות מכרעת לחיזוק ושימור יכולות הייצור בישראל בתחומים אלו. בטח ובטח כאשר הדבר לא כרוך בעלות עודפת כלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות