אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוחות ראשונים למספנות ישראל מאז ההנפקה: ההכנסות עלו, הרווח ירד צילום: מספנות ישראל

דוחות ראשונים למספנות ישראל מאז ההנפקה: ההכנסות עלו, הרווח ירד

החברה שמספקת שירותי נמל, בונה כלי שיט ופועלת גם במגזר המלט סיכמה את הרבעון השלישי של 2020 עם הכנסות של 206 מיליון שקל - עלייה של 36% ביחס לרבעון המקביל; הרווח הנקי ירד ב-7.5% ל-18.5 מיליון שקל, בין היתר בשל זינוק בהוצאות המימון

29.11.2020, 11:35 | ליאור גוטמן

חברת תעשיית מספנות ישראל דיווחה הבוקר (א') שסיימה את הרבעון השלישי של 2020 ברווח נקי של כ-18.5 מיליון שקל. מדובר בירידה של 7.5% לעומת הרבעון השלישי של 2019, זאת למרות עלייה בהכנסות וברווח התפעולי.

קראו עוד בכלכליסט

זהו הדוח הראשון שמפרסמת החברה לציבור, אחרי שהשלימה בשנה החולפת הנפקה ראשונית (IPO) ורישום למסחר בבורסה בתל אביב.

ספינה של מספנות ישראל, צילום: מספנות ישראל ספינה של מספנות ישראל | צילום: מספנות ישראל ספינה של מספנות ישראל, צילום: מספנות ישראל

מספנות ישראל פועלת בשלושה תחומים עיקריים. החברה מפעילה מספנה שמתמחה בבניית אוניות וכלי שיט שונים, ורק בשבוע שעבר דיווחה על עסקה עם לקוח חדש במזרח אסיה. התחום השני הוא מתן שירותי נמל (פריקה, שינוע ואחסון) בעיקר בתחום המטען כללי ומטעני צובר, כאשר התחום השלישי הוא מגזר המלט (ייבוא, ייצור ושיווק) באמצעות חברת סימנט אי.אס

הכנסות החברה ברבעון השלישי קפצו ב-36% ביחס לרבעון המקביל והסתכמו ב-206 מיליון שקל. במספנות ישראל מייחסים את הצמיחה בהכנסות להרחבת הפעילות בתחום המלט ובמספנה, שקוזזו עם ירידות בפעילות במגזרים אחרים.

בחברה ציינו כי בחודש הבא (דצמבר 2020) צפויות להתחיל עבודות שיפוץ באחד מרציפי הנמל לתקופה מוערכת של כשנה. בעקבות כך, מעריכה מספנות ישראל כי "במהלך תקופת השיפוץ צפויה פגיעה בזמינות מקטעי הרציף ובהתאם ירידה במתן שירותי נמל לאוניות במקטע בו מבוצעות עבודות השיקום". במספנות מקווים שהפעלת הרציפים האחרים תקזז את הפגיעה.

עלות העבודות של החברה ברבעון המדווח זינקה בכ-34% והסתכמה בכ-161 מיליון שקל, זאת לעומת כ-120 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בחברה ייחסו את העלייה לצמיחה בהיקף הפעילות בתחום המלט.

עוד רשמה החברה עלייה בתחום הוצאות ההנהלה והכלליות, מכ-9 מיליון שקל ברבעון המקביל לכ-13 מיליון שקל ברבעון החולף, פועל יוצא של עלייה בשכר הדירקטורים והוצאות משפטיות. הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-25 מיליון שקל, עלייה של כ-39% לעומת רווח תפעולי של כ-18 מיליון שקל שהושג ברבעון השלישי של 2019.

לצערה של מספנות ישראל השתנו סעיפי הכנסות והוצאות המימון. ברבעון השלישי של 2019 נהנתה החברה מהכנסות מימון של כ-10 מיליון שקל, אך אלה נחתכו ב-50% ברבעון המדווח, כאשר בנוסף הוצאות המימון עלו בהשוואה בין השנים בשל הפרשי שערי מטבע.

הסיכום של סעיף המימון הזה הוביל לירידה מהכנסות מימון של כ-6 מיליון שקל שנרשמו בדוח של הרבעון השלישי של 2019 להוצאות מימון נטו של כ-103 אלף שקל, והשורה התחתונה כאמור היא ירידה ברווח הנקי שהסתכם בכ-18.5 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות